Wysyłasz towary na rzecz klientów z Estonii? Sprawdź, czy powinieneś się zarejestrować w estońskim systemie VAT. W naszym kompendium znajdziesz informacje o stawkach VAT w Estonii i nie tylko
Podatek od wartości dodanej wprowadzono w Estonii w 1992 roku. Rejestracja, deklaracje i przestrzeganie przepisów związanych z estońskim VAT oparte są na dyrektywach Unii Europejskiej w sprawie podatku VAT. Unijne regulacje przyjęto po przystąpieniu Estonii do UE w 2004 roku. Zarządzenie podatkiem leży w zakresie obowiązków Estońskiego Urzędu Podatkowego i Celnego.
Firmy zagraniczne oraz przedsiębiorcy, niebędący rezydentami podatkowymi w Estonii, podlegają obowiązkowej rejestracji. Obowiązkowo muszą przestrzegać przepisów estońskiego rządu dotyczących podatku VAT, łącznie z fakturowaniem i należytym odprowadzaniem podatku.
Zdarzają się sytuacje, które wymagają od zagranicznych przedsiębiorców niezwłocznej rejestracji w estońskich organach podatkowych. Ich funkcjonowanie jest tożsame z zasadami ogólnymi VAT-UE i wiążą się z:
Jedynie ograniczona liczba firm (o konkretnym profilu działalności) podlega obowiązkowej rejestracji jako podatnik VAT. Świadcząc usługi lokalnym firmom z Estonii, zagraniczne przedsiębiorstwa mogą skorzystać z procesu odwrotnego obciążenia. Taka możliwość wynika ze zmian wprowadzonych przez Pakiet VAT z 2010 roku.
UWAGA! Przedsiębiorcy świadczący usługi oraz sprzedający towary przez internet dla konsumentów z UE, których obroty z tej sprzedaży przekroczą 42 000 zł (łącznie dla wszystkich krajów) zamiast rejestrować się do niemieckiego VAT, mogą zarejestrować się do VAT OSS.
Dla zagranicznych firm, które handlują na terenie Estonii i jednocześnie są zarejestrowane jako podatnicy VAT/GST w swoich krajach, próg rejestracyjny VAT jest zerowy. Firmy objęte są obowiązkiem rejestracji dopiero od momentu dokonania pierwszej dostawy.
Zgodnie z Dyrektywą UE w sprawie podatku VAT, lokalnie działający estoński przedstawiciel lokalny nie jest wymogiem stawianym przed firmą posiadającą siedzibę w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej. Należy jednak pamiętać, że przedstawiciel fiskalny, będący współodpowiedzialnym za estoński podatek VAT jest wymagany przez firmy spoza UE. Wyjątek stanowi świadczenie usług internetowych w Estonii przez firmę spoza Unii Europejskiej. Wówczas firma będzie mieć obowiązek rejestracji do VAT w estońskim urzędzie skarbowym.
Estoński urząd skarbowy będzie wymagał wypełnienia odpowiednich formularzy (formularze zgłoszeniowe KR i R2) i złożenia ich wraz z następującą dokumentacją:
Zagraniczne firmy rejestrujące się w celu uzyskania estońskiego numeru VAT muszą złożyć wniosek w Departamencie Zarządzania Podatkami w Północnym Centrum Podatkowym i Celnym. Formularze mogą być dostarczane pocztą lub e-mailem, ale muszą być złożone osobiście. Może to zrobić przedstawiciel fiskalny lub inna upoważniona osoba. Pod warunkiem, że wszystkie niezbędne dokumenty zostały złożone, proces rejestracji jest zazwyczaj zakończony w ciągu 5 dni.
Nie ma kar za opóźnioną rejestrację VAT w Estonii, jeśli należny podatek VAT został zapłacony. Jednakże, kara w wysokości do 1300 EUR będzie miała zastosowanie, jeśli ani rejestracja, ani płatność nie wpłyną po upływie kolejnego terminu rejestracji. Władze mogą nałożyć dodatkową karę w wysokości do 2000 EUR, jeśli kolejny termin nie zostanie dotrzymany.
22% | standardowa | Wszystkie pozostałe towary i usługi nieobjęte niższą stawką VAT |
9% | obniżona |
|
5% | obniżona |
|
0% | zerowa | transport wewnątrzwspólnotowy i międzynarodowy |
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.