Prowadzisz sprzedaż wysyłkową na rzecz klientów z Finlandii? Sprawdź, czy musisz się zarejestrować w fińskim systemie VAT, przeczytaj też, jakie obowiązują stawki VAT w Finlandii, jakie progach rejestracyjnych, momencie powstania obowiązku podatkowego i wiele innych.
Podatek od wartości dodanej (lokalnie zwany Arvonlisävero) został wprowadzony na terenie kraju w 1994 roku.
Przepisy związane z podatkiem VAT regulowane są prawem. Podstawową regulacją jest Ustawa o podatku od wartości dodanej. Drugą, niemniej ważną, regulacją jest ustanowione Rozporządzenie o podatku VAT. Regularne publikowanie aktualizacji i ulotek dotyczących fińskiego podatku VAT leży w gestii Krajowego Zarządu Podatków. Natomiast prowadząc firmę, która nie jest rezydentem podatkowym Finlandii, rozliczenie VAT podlega miejscowemu Urzędowi Skarbowemu w Uusimaa.
Analogicznie do pozostałych krajów członkowskich Unii Europejskiej, Finlandia jest także zobowiązana do wdrożenia do lokalnego ustawodawstwa także unijnych przepisów dotyczących podatku VAT (tzw. Dyrektywy unijne). Tym sposobem UE ściśle reguluje zasady rejestracji, składania i zgodności powiązanych ze sobą deklaracji związanych z fińskim podatkiem VAT, a także działanie systemu Intrastat.
Fińskie wymogi odnoszące się do rejestracji VAT są tożsame z zasadami obowiązującymi w pozostałych krajach członkowskich Unii Europejskiej. Finlandia, na bazie kilku odstępstw zawartych w Dyrektywie VAT, ma prawo odstąpić od tego wymogu. Dotyczy to m.in. takich sytuacji jak:
Firmy, które nie są rezydentami podatkowymi Finlandii nie podlegają ścisłemu wymogowi rejestracji celem świadczenia usług na terenie Finlandii. Klienci zwykle rozliczają się w zgodzie z zasadą samoobliczania podatku VAT.
Dostarczając Finom usługi elektroniczne, nadawcze lub telekomunikacyjne, usługodawcy podlegają obowiązkowej rejestracji w celach podatkowych.
Kiedy przedsiębiorstwo już zarejestruje się jako płatnik VAT, do jego zadań należeć będzie przestrzeganie lokalnych przepisów dotyczących księgowości, fakturowania i dokonywania niezbędnych czynności. Dotyczy to:
Istnieją pewne określone zasady odnoszące się do momentu powstania obowiązku podatkowego (czasu dostawy) na terenie Finlandii. Określają, kiedy należy zapłacić podatek VAT. Wpłaca się go wówczas do urzędu skarbowego 10 dni po zakończeniu okresu sprawozdawczego VAT (miesięczny lub kwartalny).
W przypadku większości towarów, tym momentem jest czas dostawy bądź przeniesienie prawa własności. Jeżeli mowa o usługach – przypada to na moment zakończenia świadczonej usługi.
Żeby uprościć wymogi VAT na 2015 rok dotyczące świadczenia usług cyfrowych B2C, a także celem złagodzenia (wynikającej z tych zmian) konieczności rejestracji przedsiębiorstwa w miejscu przebywania klientów, zdecydowano się na wprowadzenie jednego portalu internetowego służącego do składania deklaracji VAT. Nazwano go “Mini One-Stop-Shop” (MOSS). Dzięki portalowi, dostawcy usług elektronicznych mają możliwość złożenia deklaracji kwartalnych obejmujących wszystkie państwa członkowskie UE. Warto jednak dodać, że od 01.07.2021 MOSS zostaje zastąpiony OSS – więcej informacji na ten temat w tekście: Zmiana rozliczania w procedurze MOSS na OSS.
Podmioty gospodarcze zobowiązane są do złożenia kwartalnej deklaracji za pośrednictwem internetu pod numerem VAT ze swojego kraju. Tam deklarują sprzedaż na rzecz konsumentów z terytorium całej Unii Europejskiej. Deklaracje muszą być złożone do 20 dnia miesiąca, który następuje po zakończeniu kwartału. Następnie, obowiązkiem organu podatkowego, który otrzymuje deklarację podatkową jest podzielenie otrzymanego podatku VAT oraz przekazanie go odpowiednim państwom, z którymi rozliczają się poszczególni konsumenci.
Istnieje także system nieunijny (VIES), który obejmował firmy spoza UE, mogące dokonać rejestracji w dowolnie wybranym kraju i złożyć deklaracje dla całej Europy za pośrednictwem konkretnego kraju.
Fiński rząd ma możliwość ustalenia standardowej, wyższej stawki VAT. Podobnie wygląda to w kwestii stawek obniżonych. UE wymaga, aby minimalna stawka podatku wynosiła powyżej 15%. Określa także szereg ogólnych zasad dotyczących tego, które towary kwalifikują się do objęcia ich stawkami obniżonymi lub zerowymi. Każda z firm nie będących rezydentami podatkowymi Finlandii i zarejestrowana jako płatnik VAT, jest zobowiązana do stosowania miejscowych stawek i będzie rozliczana z każdego braku w naliczonym podatku VAT.
24% | standardowa | Wszystkie pozostałe towary i usługi podlegające opodatkowaniu |
14% | obniżona |
|
10% | obniżona |
|
0% | zerowa |
|
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.