Wysyłasz towary na rzecz klientów z Luksemburga? Sprawdź, czy powinieneś się rejestrować do luksemburskiego systemu VAT i jakie są stawki VAT w Luksemburgu.
Podatek od wartości dodanej wprowadzono w Luksemburgu w 1970 roku. Lokalnie określany jest mianem Taxe sur la valeur ajoutée (TVA).
Ze względu na członkostwo w Unii Europejskiej, Luksemburg zobowiązany jest do stosowania przepisów związanych z podatkiem VAT. Tego typu regulacje określa się mianem Dyrektyw Komisji Europejskiej. Ich zakres obejmuje rejestrację VAT w Luksemburgu, składanie deklaracji, zgodność z przepisami, system Intrastat oraz inne, podobne deklaracje.
VAT w Luksemburgu określony jest w ustawie podatkowej z 1979 roku. Zmiany wprowadzono także na mocy dekretów ustanowionych przez Wielkiego Księcia. Administracja Rejestracją i Domenami (Administration de l’Enregistrement et des Domaines) sprawuje nadzór nad lokalną administracją. Do głównych zadań tego organu należy regularne wydawanie oświadczeń dotyczących szczegółowych kwestii związanych z podatkiem VAT.
Tak samo jak w pozostałych krajach członkowskich Unii Europejskiej, zagraniczne przedsiębiorstwa, które importują, kupują lub sprzedają towary na terenie Luksemburga, mogą być zobowiązane do rejestracji VAT jako nierezydenci.
Rejestracja spółki zagranicznej celem podlegania pod lokalny podatek VAT jest obowiązkowa w przypadku:
Liczba sytuacji, w których zagraniczne przedsiębiorstwa świadczące szeroko pojęte usługi podlega obowiązkowej rejestracji VAT w Luksemburgu.
Natomiast dostawcy usług elektronicznych, nadawczych lub telekomunikacyjnych przeznaczonych dla konsumentów z Luksemburga, obowiązkowo rejestrują się w celach odprowadzania podatku VAT. Mogą wskazać dowolny kraj członkowski Unii Europejskiej ze względu na funkcjonowanie systemu MOSS, który obejmuje wszystkie 27 państw UE.
UWAGA!
Od 1 lipca 2021 r., przedsiębiorcy dokonujący sprzedaży wysyłkowej przez internet dla konsumentów z Luksemburga po przekroczeniu 10 000 euro obrotu mogą zarejestrować się do VAT OSS i składać jedną deklarację VAT obejmującą wszystkie państwa członkowskie, a także opłacać podatek zagraniczny do “jednego koszyka” – wg stawek kraju nabywcy. Wtedy nie muszą stosować luksemburskich zasad podatkowych, za wyjątkiem stosowania zagranicznej stawki VAT.
W przypadku braku rejestracji do VAT OSS należy stosować wszystkie reguły obowiązujące w Luksemburgu – jednak tylko w odniesieniu do sprzedaży wysyłkowej.
Firmy zagraniczne, które zarejestrowały się jako nierezydenci VAT w Luksemburgu, zobowiązane są do ścisłego przestrzegania lokalnie ustanowionych przepisów dotyczących prowadzenia ksiąg rachunkowych, rejestrowania oraz przetwarzania faktur. Tyczy się to:
Zbiór zasad dotyczących momentu wytworzenia się obowiązku podatkowego (czasu dostawy) w Luksemburgu określa, kiedy podatek VAT jest należny. Należy go wpłacić do urzędu skarbowego 30 dni po zakończeniu okresu sprawozdawczego VAT (miesięcznie lub kwartalnie).
Jest to moment dostawy lub przeniesienia własności dla większości towarów. Jeżeli chodzi o wszelkiego rodzaju usługi – jest to moment zakończenia usługi.
Choć Luksemburg przestrzega zasad Unii Europejskiej dotyczących podatku VAT, wciąż ustala własną stawkę VAT. Jedyną żelazną zasadą jest, aby stawka wynosiła powyżej 15%. Dostarczając towary lub usługi będąc zarejestrowanymi płatnikami VAT na terenie Luksemburga muszą naliczyć odpowiednią stawkę VAT i pobrać podatek celem przekazania go luksemburskiemu urzędowi skarbowemu poprzez wypełnienie deklaracji VAT.
17% | standardowa |
|
14% | obniżona |
|
8% | obniżona |
|
3% | obniżona |
|
0% | zerowa |
|
5 różnych stawek VAT obowiązuje również we Włoszech, Irlandii i Francji. Przeczytaj więcej o systemie VAT w Irlandii i stawkach VAT we Francji, sprawdź, jak wygląda kwestia VAT we Włoszech.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.
Zrób to za darmo z programem IFIRMA!