Wysyłasz towary na rzecz klientów z Portugalii? Sprawdź, czy powinieneś się rejestrować do portugalskiego systemu VAT i jakie są stawki VAT w Portugalii.
Zagraniczne przedsiębiorstwa importujące lub handlujące towarami lub usługami w Portugalii mogą być zobowiązane do zarejestrowania się jako nierezydent handlowy w Portugalii. Będą one wtedy również zobowiązane do przestrzegania lokalnych przepisów, dotyczących m.in. zasad wystawiania faktury, terminów podatkowych.
Portugalia wymaga od nierezydentów zarejestrowania się, jeśli wykonują oni m.in. którąkolwiek z poniższych czynności:
UWAGA!
Od 1 lipca 2021 r., przedsiębiorcy dokonujący sprzedaży wysyłkowej przez internet dla konsumentów z Portugalii po przekroczeniu 10 000 euro obrotu mogą zarejestrować się do VAT OSS i składać jedną deklarację VAT obejmującą wszystkie państwa członkowskie, a także opłacać podatek zagraniczny do “jednego koszyka” – wg stawek kraju nabywcy. Wtedy nie muszą stosować portugalskich zasad podatkowych, za wyjątkiem stosowania zagranicznej stawki VAT.
W przypadku braku rejestracji do VAT OSS należy stosować wszystkie reguły obowiązujące w Portugalii – jednak tylko w odniesieniu do sprzedaży wysyłkowej.
W przypadku portugalskich e-faktur B2B, od 2021 roku podatnicy muszą ubiegać się o przyznanie unikalnej serii numerów faktur od rządu przed ich wystawieniem. Następnie muszą użyć certyfikowanego oprogramowania do stworzenia kodu QR na każdej fakturze zawierającej ten unikalny kod dokumentu.
Portugalscy podatnicy muszą z wyprzedzeniem powiadomić urząd skarbowy o planowanych numerach faktur sprzedaży. W tym celu muszą złożyć:
Po zgłoszeniu otrzymuje się 8-cyfrowy kod walidacyjny dla serii, który musi być zawarty na fakturze jako niepowtarzalny kod dokumentu (ATCUD).
Faktura tradycyjna powinna zawierać takie elementy, jak:
Przedsiębiorstwa, będące rezydentami portugalskimi, których roczna sprzedaż przekracza 50 000 euro, muszą korzystać z zatwierdzonego przez rząd oprogramowania do fakturowania. Oprogramowanie to powinno być w stanie wygenerować unikalny kod faktury (UUID). Kody te powinny być zgłaszane organom podatkowym przed wystawieniem faktury oraz być umieszczone na fakturze.
Przedsiębiorcy, niebędący rezydentami portugalskimi powinni wystawiać faktury na zatwierdzonych pakietach oprogramowania od lipca 2021 r. Pozwoli to stemplować faktury nowym kodem QR, który zawiera szczegółowe informacje na temat faktur do skanowania elektronicznego.
Faktury muszą być przechowywane przez 10 lat zarówno przez wystawcę, jak i odbiorcę.
W Portugalii deklaracje składa się:
Deklaracje VAT UE składa się do 20 dnia następnego miesiąca za miesiąc, w którym miała miejsce transakcja unijna.
Oprócz powyższych deklaracji należy jeszcze złożyć roczną deklarację VAT w terminie do 15 lipca za rok poprzedni.
Podatek należy zapłacić do portugalskiego urzędu w terminie do 7 dni po zakończeniu okresu sprawozdawczego VAT (miesięcznego lub kwartalnego).
Zasadniczo istnieje pięć wymogów sprawozdawczych SAF-T:
Podatnicy będący portugalskimi rezydentami są zobowiązani do comiesięcznego przesyłania faktur w formacie SAF-T:
Deklaracje muszą być składane wraz z normalną deklaracją VAT do 20 dnia następnego miesiąca.
Przedsiębiorcy będący nierezydentami, zarejestrowani do portugalskiego VAT (np. z powodu przekroczenia limitu sprzedaży wysyłkowej), są zwolnione z wymogów SAF-T.
Podatek VAT należy zapłacić do portugalskiego urzędu skarbowego do 7 dni po zakończeniu okresu sprawozdawczego VAT (miesięcznego lub kwartalnego).
23% | standardowa |
|
13% | obniżona |
|
6% | obniżona |
|
0% | zerowa |
|
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.
Z Biurem Rachunkowym i aplikacją IFIRMA masz wszystko pod kontrolą i w jednym narzędziu!