|
|
3 minut czytania

Venture capital w Polsce. Przegląd możliwości

Obecność vc na rynku lokalnym stanowi wielką szansę dla rodzimych przedsiębiorców, których innowacyjne pomysły mogą rozwinąć skrzydła właśnie dzięki ich wsparciu. Kto może na nie liczyć? Jakie możliwości wyboru wiążą się z tą formą finansowania? Zapraszamy do lektury.

fundusze venture capital w polsce

Fundusze venture capital w Polsce. Przegląd możliwości

Wedle statystyk venture capital w Polsce działa obecnie pod postacią 130 funduszy, co stanowi 40 procent więcej w porównaniu do stanu z 2017 roku. Również wysokość inwestycji vc w Polsce ulega nieustannemu wzrostowi – według PFR Ventures w 2015 roku wynosiła ona 126 mln złotych, w 2017 roku – 215 mln złotych, zaś w 2020 roku, który był dla sfery biznesu wielką niewiadomą, ponad 2,1 mld zł.  

Fundusz venture capital w Polsce – czyli co?

Fundusze venture capital w Polsce to forma inwestowania zewnętrznego połączona z ofertą doradczą ze strony podmiotu inwestującego. Ten ostatni, w zamian za uzgodniony kapitał i wsparcie, uzyskuje udziały lub akcje w finansowanym przedsięwzięciu, stając się tym samym jego bezpośrednim udziałowcem. Swoją obecność w firmie zaznacza on jednocześnie we wstępnej fazie jej rozwoju i pozostaje w niej na czas określony, wynoszący z reguły od 3 do 7 lat. 

Czas ten ma służyć szybkiemu rozwojowi inwestycji, do czego przyczynia się w znacznej mierze inwestor. Jego wiedza, doświadczenie, ugruntowana pozycja i kontakty biznesowe stanowią bowiem dla młodego przedsiębiorstwa równie dużą wartość dodaną, jak zaangażowany przez niego kapitał. Świadomość zaś, że powodzenie dotowanej firmy stanowi o własnym sukcesie finansowym inwestora (dywidenda, wzrost wartości udziałów/akcji) przekłada się bezpośrednio na podejmowane przez niego starania. 

 

Fundusze vc w Polsce – możliwości

Polski rynek venture capital ma charakter mieszany pod względem charakteru kapitału. O ile, wedle statystyk odnośnie do venture capital w Polsce, w ostatniej dekadzie przed 2018 rokiem kapitałem publicznym finansowano aż 81% inwestycji w Polsce, o tyle w 2019 roku było to już 52% kapitału wysokiego ryzyka (dane za raportem Startup Poland z 2019 roku), a spadek ten postępuje. Wciąż jednak przed przedsiębiorcami rozpościera się wybór między różnymi źródłami finansowania. Wśród tych państwowych wymienić można m.in.:

  • Krajowy Fundusz Kapitałowy – ukierunkowany na działalność badawczo-rozwojową, 
  • Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości – ukierunkowana na wspieranie przedsiębiorczości, innowacyjności i adaptacyjności kadr, 
  • Narodowe Centrum Badań i Rozwoju – ukierunkowane na wsparcie dla perspektywicznych pomysłów, osadzonych w wysokiej technologii, 
  • Polski Fundusz Rozwoju – zarządzający pięcioma funduszami, z których każdy ukierunkowany jest na przedsiębiorstwa w odmiennych stadiach rozwoju. 

Z kolei wśród pozostałych funduszy vc w Polsce, o mieszanym źródle finansowania, znajdują się np.:

  • bValue – w którego zakresie zainteresowań znajdują się m.in. dystrybucja, walidacja produktów, kapitał, skalowanie, fuzje i przejęcia,
  • Czysta3.VC – ukierunkowana na branże typu software house i martech,
  • innogy Innovation Hub – skupiony wokół idei redefinicji rynku energii,
  • Fidiasz EVC – ukierunkowany m.in. na branże fintech, IoT i niekonwencjonalne źródła energii,
  • Venture Inc. – wspierający spółki bioinformatyczne oraz te pochodzące z sektora IT.

Fundusze venture capital w Polsce – dla kogo? 

Fundusze vc w Polsce znane są również jako kapitał wysokiego ryzyka. Stąd też nie lada wyzwaniem jest przekonanie kogoś, aby to ryzyko podjął. Rozwiązaniem jest przedstawienie rokującego projektu, który, dzięki wsparciu finansowemu i mentoringowi inwestora, przyniesie znaczne zyski – zarówno dla firmy, jak i jej potencjalnego udziałowca. W związku z tym oferta venture capital ukierunkowana jest na młode przedsiębiorstwo w fazie seed lub start-upu, które posiada unikalną przewagę konkurencyjną oraz dysponuje pewnym doświadczeniem rynkowym, uwiarygadniającym je jako partnera biznesowego. 

Wspomniane przewagi, stanowiące o potencjale projektu, ujawnić się mogą pod różną postacią. Może to być unikalny produkt lub usługa, model biznesowy, kontrahent, otoczenie konkurencyjne, rynek zbytu, kadry czy prognozy finansowe. Wszystko to w zarodku ma stwarzać perspektywę sukcesu firmy, który jednak może być osiągnięty jedynie przy odpowiednim wsparciu ze strony venture capital. 

 

Zobacz nasz film na temat venture capital w Polsce:

Autor ifirma.pl

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Najważniejsze pytania

  1. Co to jest venture capital?

    Fundusze venture capital w Polsce to forma inwestowania zewnętrznego połączona z ofertą doradczą ze strony podmiotu inwestującego, który uzyskuje w zamian udziały lub akcje na czas określony w finansowanym przedsięwzięciu.
  2. Jakie są możliwości wyboru odnośnie do formy finansowania venture capital w Polsce?

    Skorzystać można zarówno z funduszy państwowych, jak i mieszanych pod względem źródła finansowania.
  3. Kto może się ubiegać o finansowanie przez venture capital w Polsce?

    O finansowanie przez venture capital w Polsce ubiegać się mogą innowacyjne przedsiębiorstwa w początkowej fazie rozwoju, o dużym potencjale biznesowym.

Może te tematy też Cię zaciekawią

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Mobilnie. Wszędzie

Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

Mobilnie
Napisz do nas lub zadzwoń +48 735 209 003