|
|
4 minut czytania

VIN-R rejestracja do OSS w ramach procedury nieunijnej

Zastanawiasz się czy jest procedura nieunijna i formularz VIN-R? W dzisiejszym artykule opiszemy ten temat.

termin rejestracji do oss

Zmiany w handlu internetowym wprowadzone od 1 lipca 2021 roku wymuszają na przedsiębiorcach znajomość kolejnych przepisów. Nowe rozwiązania ustawowe obejmują transakcje realizowane pomiędzy przedsiębiorcami a konsumentami. Sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej wymaga specjalnego raportowania i rozliczania. W dzisiejszej publikacji opiszemy czym jest i jak przebiega rejestracja do OSS w ramach procedury nieunijnej na formularzu VIN-R.

Procedura szczególna OSS

Dostawa towarów i świadczenie usług wymienionych w ustawie i objaśnieniach podatkowych na rzecz konsumentów (B2C) na terenie Unii Europejskiej z dniem 1 lipca 2021 roku została objęta szczególnym nadzorem. Wszystkie transakcje, bez względu na kwotę, muszą być opodatkowane w VAT. W celu ułatwienia rozliczania takiej sprzedaży wprowadzono tzw. uproszczenia w postaci procedury szczególnej OSS (One Stop Shop). W OSS można dokonywać rozliczenia w ramach procedury unijnej i nieunijnej.

Rozliczenie w OSS
Procedura unijna
Procedura nieunijna
Przedsiębiorca posiada siedzibę działalności gospodarczej lub stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium UE. Rejestracji do procedury dokonuje się za pośrednictwem państwa członkowskiego identyfikacji na formularzu VIU-R Przedsiębiorca nie posiada siedziby działalności gospodarczej ani stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium UE. Rejestracji do procedury nieunijnej można dokonać w dowolnym państwie UE na formularzu VIN-R

W zależności od tego czy rozliczenie w OSS będzie dokonywane w procedurze unijnej czy nieunijnej przedsiębiorca musi dokonać rejestracji na odpowiednim formularzu.

VIN-R rejestracja do OSS w ramach procedury nieunijnej

Przedsiębiorca spoza UE, który zdecyduje się na przystąpienie do procedury szczególnej OSS w Polsce ma obowiązek złożyć VIN-R “Zgłoszenie informujące w zakresie szczególnej procedury nieunijnej rozliczania VAT”.

 
Zgłoszenie VIN-R
 

Zgłoszenie w zakresie szczególnej procedury nieunijnej składane jest za pomocą środków komunikacji elektronicznej, wyłącznie poprzez system e-Deklaracje. Zgłoszenie powinno zostać podpisane wyłącznie przy użyciu podpisu kwalifikowanego. Zgłoszenie VIN-R jest składane do Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście.

 
VIN-R cel i miejsce
 

W części B należy podać dane przedsiębiorcy – podmiotu zagranicznego:

  • nazwę,
  • nazwę handlową, jeżeli jest inna od nazwy przedsiębiorcy,
  • państwo, w którym posiada siedzibę działalności gospodarczej, poza terytorium UE,
  • numer identyfikacji podatkowej nadany w tym państwie,
  • adres siedziby,
  • numer telefonu,
  • adres e-mail,
  • adres strony internetowej, o ile posiada,
  • imię i nazwisko osoby odpowiedzialnej za kontakty.

 
VIN-R dane podatnika
   
VIN-R dane kontaktowe
 

Wymagane jest również podanie szczegółów dotyczących numeru rachunku bankowego. Należy podać numer IBAN, pole obowiązkowe. Wpłaty w procedurze OSS dokonywane są w walucie EUR, rekomendowane jest podanie numeru rachunku w tej walucie. Jeżeli byłyby dokonywane ewentualne zwroty, to również są w walucie EUR, a to pozwoli uniknąć przewalutowania środków.

 
VIN-R rachunek bankowy
 

Jeżeli zagraniczny przedsiębiorca w momencie dokonywania rejestracji jest zarejestrowany do jednej ze szczególnych procedur (unijna, nieunijna, importu), to w części B.5 musi wskazać indywidualne numery identyfikacyjne nadane przez określone państwo.

 
VIN-R numery VAT
 

W części B.6 należy podać datę od kiedy podatnik planuje przystąpić do szczególnej procedury nieunijnej. W przypadku składania wniosku o aktualizację danych, należy podać prawidłową datę od kiedy podatnik został zarejestrowany do procedury nieunijnej.

 
VIN-R data rozpoczęcia
 

Część C jest przeznaczona na wyrejestrowanie z procedury nieunijnej ze wskazaniem przyczyny i daty, od której to nastąpi:

 
VIN-R wyrejestowanie
 

W części D i E zawarte są oświadczenia i pouczenia, o tym co grozi za podanie nieprawdy lub zatajenie prawdy:

 
VIN-R - oświadczenia
 

Ewidencja i deklaracja na potrzeby rozliczania procedury nieunijnej

Korzystanie z procedury szczególnej OSS wiąże się z obowiązkiem prowadzenia szczegółowej ewidencji, w której zostaną odnotowane wszystkie transakcje przeprowadzane w OSS. Przepisy mówią o obowiązku przechowywania takich ewidencji przez okres 10 lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym były dokonywane transakcje. Ponadto przedsiębiorcy mają obowiązek składania kwartalnych deklaracji VIN-DO w terminie do ostatniego dnia miesiąca po zakończeniu kwartału. Ważne jest żeby pamiętać, że w tym przypadku nie działa zasada dnia ustawowo wolnego, nie ma więc przesunięcia na kolejny dzień roboczy. Jeśli termin będzie przypadał na sobotę, niedzielę lub święto, to deklarację należy złożyć przed tym dniem.

Formularz VIN-R – podsumowanie

Rozliczanie transakcji w ramach procedury OSS stanowi niewątpliwie duże ułatwienie dla przedsiębiorców, zarówno tych, którzy posiadają siedzibę działalności gospodarczej w UE, jak i tych spoza UE. Skorzystanie z procedury nie jest obowiązkowe, jednak jeśli się tego nie zrobi, to trzeba się rejestrować do podatku VAT w każdym kraju konsumpcji. Zgłoszenie rejestracyjne VIN-R należy złożyć w terminie do 10 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym doszło do dostawy towarów czy świadczenia usług objętych tą procedurą. Korzystanie z OSS wiąże się z dodatkowymi obowiązkami ewidencyjnymi i deklaracyjnymi.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Cała firma
w jednym miejscu?

Z Biurem Rachunkowym i aplikacją IFIRMA masz wszystko pod kontrolą i w jednym narzędziu!

już od 149zł/mies.
Zleć księgowość

Może te tematy też Cię zaciekawią

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Mobilnie. Wszędzie

Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

Mobilnie