Niekiedy w obrocie prawnym można spotkać się z umowami cywilnoprawnymi, które są zawarte pod warunkiem. Co więc oznacza wspomniany warunek? O tym przeczytasz w niniejszym artykule.
W dziale V ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny uregulowano kwestie związane z warunkiem. Przepis art. 89 Kodeksu cywilnego stanowi, że Z zastrzeżeniem wyjątków w ustawie przewidzianych albo wynikających z właściwości czynności prawnej, powstanie lub ustanie skutków czynności prawnej można uzależnić od zdarzenia przyszłego i niepewnego (warunek).
Dodatkowo w przepisach Kodeksu cywilnego ustawodawca wskazał, że:
Czym jest zatem warunek, o którym mowa w powyższych przepisach? Przede wszystkim jest to zastrzeżenie umowne (zapis umowny), który polega na wprowadzeniu do treści czynności prawnej (umowy) postanowienia, zgodnie z którym powstanie lub ustanie skutków tej czynności zostanie uzależnione od zdarzenia przyszłego i niepewnego. Mianem warunków określa się często elementy treści stosunku zobowiązaniowego, prawa i obowiązki jednej lub obu stron wynikające z danej czynności prawnej ujęte w postanowieniu umowy.
W postanowieniu Sądu Najwyższego wskazano, że Dopuszczalne jest – co do zasady – dokonanie czynności prawnej zawierającej zastrzeżenie, że jej skutek zależy od skorzystania z uprawnienia lub woli wykonującego zobowiązanie, a zdarzenie zależne od zachowania strony może polegać na spełnieniu lub niespełnieniu świadczenia [por. Postanowienie Sądu Najwyższego 7 sędziów z dnia 22 marca 2013 r., sygn. akt III CZP 85/12].
Zdarzeniem przyszłym jest zdarzenie, które jeszcze nie zaistniało w chwili dokonywania czynności prawnej. A contrario zdarzeniem przyszłym nie może być zdarzenie, które zaszło w przeszłości lub w chwili dokonywania czynności prawnej. Z kolei zdarzeniem niepewnym musi być zdarzenie przyszłe (żeby mogło być uznane za warunek) i oznacza to niewiadomą co do czynności prawnej i tego czy ono zaistnieje. Tym samym zdarzenie przyszłe i niepewne, to takie zdarzenie, co do którego w momencie dokonywania warunkowej czynności prawnej nie wiadomo, czy na pewno zaistnieje ono w przyszłości.
W literaturze przedmiotu wskazuje się, że Rozwiązaniem często stosowanym w praktyce jest uzależnienie skutków umowy od wykonania zobowiązania lub – ściślej – od spełnienia świadczenia. Może chodzić o świadczenie zarówno w zobowiązaniu wynikającym z umowy, w której zamieszczono warunek, jak również w innym zobowiązaniu, także takim, którego stronami nie są strony umowy warunkowej [tak E. Gniewek, P. Machnikowski (red.), Kodeks cywilny. Komentarz. Wyd. 10, Warszawa 2021].
Wśród warunków wyróżniamy:
W praktyce najczęściej spotykaną umową jest przedwstępna (warunkowa) umowa sprzedaży. Zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego, w szczególności przepisami art. 389 i nast., umowa przedwstępna znajduje zastosowanie w sytuacjach, w których z jakiś powodów strony nie chcą lub nie mogą zawrzeć od razu umowy docelowej. Więcej na ten temat przeczytasz w tym artykule.
Postanowienie Sądu Najwyższego – Izba Cywilna z dnia 30 marca 2022 r., sygn. akt I CSK 309/22
Wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie – VII Wydział Gospodarczy z dnia 26 stycznia 2022 r., sygn. akt VII AGa 151/21
Wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie – I Wydział Cywilny z dnia 9 czerwca 2017 r., sygn. akt I ACa 489/16
Wyrok Sądu Apelacyjnego w Lublinie – I Wydział Cywilny z dnia 4 maja 2022 r., sygn. akr I AGa 119/21
Przepis art. 93 Kodeksu cywilnego stanowi, że:
Z powyższego przepisu wprost wynikają skutki przeszkodzenia co do ziszczeniu się (spełnienia) warunku przez stronę, której zależy na jego nieziszczeniu się oraz doprowadzenia do jego ziszczenia się przez stronę, której zależy na jego ziszczeniu się, gdy strona ta działa w sposób sprzeczny z zasadami współżycia społecznego. Przepis ten ma zastosowanie w przypadku działania strony z zamiarem kierunkowym.
W orzecznictwie wskazuje się, że:
Warunek niemożliwy, jak również warunek przeciwny ustawie lub zasadom współżycia społecznego pociąga za sobą nieważność czynności prawnej, gdy jest zawieszający; uważa się za niezastrzeżony, gdy jest rozwiązujący [por. art. 94 Kodeksu cywilnego].
Warunkiem niemożliwym jest taki warunek, którego ziszczenie się w żadnym przypadku nie jest możliwe. Niemożliwość spełnienia warunku winno się rozpatrywać według kryteriów obiektywnych, to znaczy, że w chwili dokonywania czynności prawnej albo dopiero później staje się wiadome, iż zdarzenie określone jako warunek nie może wystąpić w przyszłości, przez co cała czynność prawna traci sens [tak Wyrok Sądu Najwyższego – Izba Cywilna z dnia 20 stycznia 2016 r., sygn. akt IV CSK 218/15].
Z kolei warunek przeciwny ustawie to taki, który ukierunkowany jest na wywołanie stanu niezgodnego z prawem.
Niewątpliwie warunkiem w rozumieniu przepisów prawa cywilnego jest zdarzenie przyszłe i niepewne, od którego można uzależnić powstanie lub ustanie skutków prawnych. Należy zapamiętać, że warunek w umowie można zawrzeć w każdej chwili, zgodnie z zasadą swobody umów. Pamiętaj, że zasada ta jest nie tylko jedną z podstawowych zasad kształtujących prawo zobowiązań, ale również stanowi naczelną zasadę dla całego systemu prawa prywatnego. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.