Otrzymałeś wezwanie z PFR o zawarcie umowy o PPK? Sprawdź, co należy zrobić.
Zobacz nasz film na temat Pracowniczych Planów Kapitałowych
Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) to powszechny system oszczędzania realizowany z udziałem pracownika, pracodawcy i państwa. Ostatnia faza wejścia w PPK przypadała na 1 stycznia 2021 roku. Od 18 listopada 2021 r. Polski Fundusz Rozwoju (PFR) zaczął przesyłać wezwania do podmiotów, które teoretycznie były zobowiązane do zawarcia umowy o zarządzanie PPK, ale tego nie zrobiły. W dzisiejszej publikacji opiszemy, w jaki sposób należy postąpić w przypadku otrzymania takiego wezwania.
Do wdrożenia programu PPK są zobowiązani pracodawcy, którzy zatrudniają pracowników. W ustawie o PPK zostało doprecyzowane kogo uznaje się za pracownika.
W ustawie o PPK wskazane zostały trzy grupy podmiotów, które nie muszą zawierać umowy o PPK:
Jeżeli wszystkie osoby uprawnione złożyły deklarację o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK | |
Zatrudnienie nie ma związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, np. zatrudnienie niani | |
Dokonują wpłat składki podstawowej do PPE w wysokości co najmniej 3,5% wynagrodzenia dla minimum 25% osób zatrudnionych |
Jeśli przedsiębiorca należy do którejś z tych kategorii, to wówczas nie ma obowiązku zawarcia umowy o zarządzanie PPK. Jednak w takim przypadku jest zobowiązany poinformować o tym fakcie PFR.
Zgodnie z informacjami, jakie pojawiły się na stronie PFR, rozpoczęła się akcja wysyłania wezwań do zawarcia umowy o zarządzanie PPK. W sytuacji otrzymania takiego wezwania przedsiębiorca powinien zbadać jego zasadność pod kątem:
Bez względu na to, który przypadek będzie dotyczył przedsiębiorcy, powinien wypełnić formularz w odpowiedzi na wezwanie.
Na stronie internetowej PFR jest sporo cennych wskazówek, w jaki sposób należy postąpić w przypadku otrzymania wezwania PFR. Podana jest ścieżka odpowiedzi na wezwanie.
W przypadku podmiotów, które mają obowiązek zawarcia umowy o PPK wyznaczony został 30-dniowy termin na dopełnienie formalności z tym związanych. Jeżeli przedsiębiorcy będą mieli pytania i wątpliwości w związku z otrzymanym wezwaniem, mogą się kontaktować z PFR pod numerem infolinii: (22) 703-43-63.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.
Z Biurem Rachunkowym i aplikacją IFIRMA masz wszystko pod kontrolą i w jednym narzędziu!
Raczej ,jeśli pracodawca zatrudnia pracowników to powinien wdrożyć ppk, to przecież ogromny plus dla pracowników, dzięki temu ich emerytura będzie o wiele wyższa w przyszłości. To bardzo dobry i przyszłościowy program.
Przyszłościowy tak jak OFE. Te pieniądze za jakiś czas zostana zabrane jak wszystko co jest odkładane na jakimkolwiek programie w tym kraju.
Niektórych poglądów to choćby i wołami się ciągało…nie da rady zmienić. Czasy ofe były i już nie wrócą. Wszystko się zmieniło, a przede wszystkim nasze podejście do oszczędzania i świadomość zysku. Lokaty to w tej chwili farsa. Nie wszystkich stać na oszczedzanie przez inwestycje w nieruchomość. Dlatego ppk dla większosci naszego społeczeństwa to jedyne rozwiązanie by godnie życ na starość