Stoisz przed wyborem kasy fiskalnej? Sprawdź, czy możesz kupić kasę wirtualną.
Kasa fiskalna w firmie często może być obowiązkowa, ale niekiedy przedsiębiorca sam decyduje się na jej zakup, pomimo że nie wynika to wprost z przepisów. Dostępność możliwych do zakupu modeli kas rejestrujących zaczyna się pomału kurczyć. W dzisiejszej publikacji napiszemy na temat kto może kupić i korzystać z kasy wirtualnej.
Nie dla każdego przedsiębiorcy pojęcie kasy wirtualnej jest jasne. Otóż od 1 czerwca 2020 roku wprowadzono obowiązek stosowania wirtualnej kasy fiskalnej przez określoną grupę przedsiębiorców. To co odróżniania kasę wirtualną od innych modeli kas, to jest jej postać. Nie mamy do czynienia z typowym urządzeniem, a którym kojarzy się nam kasa, tylko jest to oprogramowanie instalowane na urządzeniach elektronicznych typu: komputer, smartfon, tablet.
Na razie ustawodawca zawęził grono przedsiębiorców, którzy mogą używać kasy wirtualne w swojej firmie. Minister Finansów wydał Rozporządzenie w sprawie grup podatników i rodzaju czynności objętych możliwością stosowania kasy fiskalnej w postaci oprogramowania. W tej grupie znaleźli się przedsiębiorcy, którzy wykonują następujące czynności:
Od 1 lipca 2022 roku obowiązkiem ewidencjonowania na kasie fiskalnej objęci zostaną właściciele myjni samochodowych. W Rozporządzeniu MF wskazane zostały szczegółowe kody PKWiU 2015 dla usług objętych obowiązkiem ewidencjonowania na kasie wirtualnej. Należy pamiętać, że jedynie grupy przedsiębiorców, którzy świadczą usługi wymienione w Rozporządzeniu i dokonują dostawy węgla i wyrobów węglowych mają prawo do użytkowania kasy fiskalnej w postaci oprogramowania.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.