Od stycznia 2016 roku obowiązują nowe zasady określania właściwego urzędu skarbowego dla osób rejestrujących się jako płatnicy VAT. Sprawdź, jak będzie to wyglądało obecnie.
Zgodnie z przepisami obowiązującymi do 31 grudnia 2015 r., przedsiębiorcy (osoby fizyczne) prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą, byli zobowiązani do rozliczania się z podatku VAT i składania deklaracji w urzędzie skarbowym właściwym ze względu na miejsce wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu. W związku z tym właściwy urząd należało ustalić w odniesieniu do miejsca, w którym firma rzeczywiście działa.
Wyjątkiem była jedynie sytuacja, kiedy podatnik posiadał kilka miejsc wykonywania działalności opodatkowanej, podlegających pod odmienne urzędy skarbowe. W takiej sytuacji właściwym urzędem skarbowym dla VAT stawał się ten ze względu na miejsce zamieszkania podatnika.
Zgodnie ze zmianą przepisów, od 1 stycznia 2016 r. właściwym dla podatnika będącego osobą fizyczną urzędem skarbowym będzie urząd ustalony z uwagi na miejsce zamieszkania. Co ważne, zmiana następuje automatycznie z urzędu – oznacza to, że podatnicy nie mają obowiązku złożenia aktualizacyjnych deklaracji VAT-R w zakresie zmiany właściwości urzędu skarbowego.
W związku z powyższym deklaracje, korekty deklaracji, informacje podsumowujące etc. składane po 1 stycznia 2016 r. powinny zostać złożone do urzędu skarbowego właściwego z uwagi na miejsce zamieszkania, zgodnie z nowymi przepisami. Istotna jest w tym przypadku data złożenia dokumentu, a nie okres, którego on dotyczy.
Deklarację VAT-7 za grudzień 2015 r., która zostanie złożona 25 stycznia 2016 r., należy złożyć już do urzędu skarbowego właściwego dla miejsca zamieszkania przedsiębiorcy.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.
Zrób to za darmo z programem IFIRMA!