Nie wiesz, jak zastosować przepisy podatkowe w odniesieniu do Twojej sytuacji podatkowej? Spotykasz się ze sprzecznymi informacjami? Wystąp o udzielenie interpretacji indywidualnej, która da Ci pewność, że właściwie stosujesz prawo.
Często artykuły podatkowe bywają niejednoznaczne. Czasem nawet można znaleźć sprzeczne ze sobą opinie podatkowe powołujące się na te same paragrafy. Aby podatnik nie miał wątpliwości, jak stosować dane przepisy w odniesieniu do jego sytuacji, może wystąpić u udzielenie interpretacji podatkowej, która ochroni go przed negatywnymi skutkami wykonywania prawa.
Interpretacja indywidualna może być wydana na wniosek:
Wniosek o udzielenie interpretacji podatkowej można złożyć:
Przed złożeniem wniosku o interpretację indywidualną warto zasięgnąć porady w instytucjach podatkowych, jak urzędy skarbowe, izby administracji skarbowej, urzędy celno-skarbowe, u konsultanta Krajowej Informacji Skarbowej. Warto również skorzystać z wyszukiwarek wydanych interpretacji, czy sprawdzić orzecznictwo w podobnym zakresie – być może podobny problem został rozwiązany lub odpowiedzi nakreślą odpowiedni kierunek postępowania. Przy czym należy tutaj pamiętać, że odpowiedzi nie są wiążące tak jak w przypadku wydanej interpretacji indywidualnej.
Wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej składa się na druku ORD-IN – w przypadku interpretacji indywidualnej lub ORD-WS – w przypadku interpretacji wspólnej.
We wniosku należy podać:
Jeśli składany jest wniosek wspólny o wydanie interpretacji indywidualnej (ORD_WS), oprócz powyższych elementów, powinien dodatkowo zawierać:
Ponadto, we wniosku wspólnym o wydanie interpretacji, oświadczenie pod rygorem odpowiedzialności karnej za fałszywe zeznania powinno być złożone przez każdą ze stronę wniosku.
Wniosek, który nie spełnia opisanych powyżej wymogów pozostawia się bez rozpatrzenia. Instrukcję wypełniania wniosku o interpretację podatkową ORD-IN znajdziemy na rządowej stronie.
Wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej kosztuje 40 zł za opis jednego stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego. W przypadku wystąpienia w jednym wniosku odrębnych stanów faktycznych lub zdarzeń przyszłych pobiera się opłatę od każdego przedstawionego we wniosku odrębnego stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego. A zatem, jeśli wniosek opisuje np. dwa stany faktyczne i jedno zdarzenie przyszłe – należy zapłacić 120 zł.
W przypadku wniosku wspólnego powyższa opłata jest pobierana od każdego zainteresowanego, składającego wniosek wspólny.
Opłatę należy uiścić na konto Krajowej Informacji Skarbowej: NBP 25 1010 1212 0064 6422 3100 0000, a w tytule przelewu najlepiej wpisać “Za wydanie interpretacji indywidualnej”.
Dowód wpłaty należy dołączyć do wniosku lub przesłać w ciągu 7 dni kalendarzowych od złożenia wniosku do Krajowej Informacji Skarbowej.
Opłata podlega zwrotowi w przypadku:
Wydanie interpretacji indywidualnej powinno nastąpić bez zbędnej zwłoki, nie później jednak niż w terminie 3 miesięcy od dnia otrzymania wniosku. Termin ten może zostać wydłużony, jeśli w trakcie wyjaśniania sprawy, wnioskodawca zostanie poproszony o uzupełnienie brakujących danych.
Brakujące dane powinny być uzupełnione w ciągu 7 dni, w przeciwnym razie – wniosek nie zostanie rozpatrzony. W tej sytuacji można ponownie złożyć kompletny już wniosek.
Interpretacja indywidualna, po usunięciu danych identyfikujących podmioty wskazane w treści interpretacji, jest niezwłocznie zamieszczana w Biuletynie Informacji Publicznej Ministra Finansów Publicznych.
Składający wniosek może w każdym czasie wystąpić z żądaniem poinformowania go telefonicznie lub elektronicznie (np. przez e-mail podany we wniosku) o dacie wydania interpretacji indywidualnej oraz o zawartej w niej ocenie jego stanowiska albo o innym sposobie rozstrzygnięcia sprawy.
Informację powinny być przekazane niezwłocznie, a w przypadku gdy wnioskodawca wystąpił z tym żądaniem przed wydaniem interpretacji indywidualnej – nie później niż w dniu roboczym następującym po dniu wydania tej interpretacji albo innego rozstrzygnięcia w sprawie.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.
Z Biurem Rachunkowym i aplikacją IFIRMA masz wszystko pod kontrolą i w jednym narzędziu!