|
|
5 minut czytania

Wolny zawód a mały ZUS plus

Zastanawiasz się, czy wykonując wolny zawód, może skorzystać z małego ZUS plus? W dzisiejszym artykule pochylimy się nad tym tematem.

wolny zawód a mały ZUS plus

Wolny zawód a mały ZUS plus - omówione zagadnienia:

Pokaż więcej ↓

Zmiana formy opodatkowania 2025 – jaka forma opodatkowania jest najlepsza dla firmy jednoosobowej?

Na przestrzeni ostatnich lat wprowadzono dla przedsiębiorców kilka planów opłacania składek społecznych ZUS w prowadzonej działalności gospodarczej. Dla wielu firm obciążenia z tytułu składek ZUS są bardzo uciążliwe, tym bardziej że składki płaci się bez względu na to, czy został wypracowany dochód, czy też nie. Brak dochodu nie zwalnia ze składek ZUS. Nic więc dziwnego, że dużą popularnością wśród przedsiębiorców cieszy się możliwość opłacania Małego ZUS Plus. W dzisiejszej publikacji zajmiemy się tematem wolnego zawodu w kontekście prawa do małego ZUS plus.

Mały ZUS plus

Mały ZUS Plus jest skierowany do przedsiębiorców, którzy spełniają warunki ustawowe.

Przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej nie mogą przekraczać za poprzedni rok podatkowy kwoty 120.000 zł
W poprzednim roku podatkowym działalność gospodarcza nie może być prowadzona krócej niż 60 dni kalendarzowych
Mały ZUS Plus obejmuje składki na ubezpieczenia społeczne, nie obejmuje składki zdrowotnej
Z Małego ZUS Plus można korzystać w ciągu 60 miesięcy prowadzenia działalności gospodarczej łącznie przez 36 miesięcy

Szczegółowe informacje na temat rozliczania Małego ZUS Plus w 2025 roku znajdują się w podlinkowanej publikacji.

Wolny zawód

Z przywileju opłacania Małego ZUS Plus wyłączone zostały między innymi osoby wykonujące wolny zawód w rozumieniu przepisów ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Pod pojęciem wolnego zawodu kryje się pozarolnicza działalność gospodarcza wykonywana osobiście przez:

  • tłumaczy,
  • adwokatów,
  • notariuszy,
  • radców prawnych,
  • biegłych rewidentów,
  • księgowych,
  • agentów ubezpieczeniowych i oferujących ubezpieczenia uzupełniające,
  • brokerów reasekuracyjnych i ubezpieczeniowych,
  • doradców podatkowych,
  • doradców restrukturyzacyjnych,
  • maklerów papierów wartościowych,
  • doradców inwestycyjnych,
  • agentów firm inwestycyjnych,
  • rzeczników patentowych.

Za osobiste wykonywanie wolnego zawodu uważa się wykonywanie działalności bez zatrudniania na podstawie umów o pracę, umów zlecenia, umów o dzieło oraz innych umów o podobnym charakterze osób, które wykonują czynności związane z istotą danego zawodu.

Wielu przedsiębiorców, którzy prowadzą działalność gospodarczą wymienioną na powyższej liście, ma wątpliwości, czy w takim razie mogą skorzystać z Małego ZUS Plus?

Mały ZUS Plus a wolny zawód

Przepisy ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (SUS) zostały tak nieszczęśliwie skonstruowane, że wielu przedsiębiorców zaczęło się zastanawiać, czy przypadkiem nie zostali wyłączeni z kręgu uprawnionych.

Nic więc dziwnego, że do ZUS zaczęły spływać zapytania w tym temacie. W jednej z decyzji sygn. DI/200000/43/12/24 z dnia 9 stycznia 2024 r. czytamy. Przedsiębiorca prowadzi działalność gospodarczą z zakresu architektury i posiada uprawnienia zawodowe. Spełnia również pozostałe warunki, o jakich jest mowa w przepisach. Wątpliwości przedsiębiorcy budził fakt wykonywania wolnego zawodu, o którym jest mowa w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym. W odpowiedzi ZUS napisał między innymi, że jeśli przedsiębiorca prowadzi działalność gospodarczą z zakresu architektury i wykonuje ją w ramach wpisu do CEIDG, ma uprawnienia do skorzystania z Małego ZUS Plus.

Czy fizjoterapeuta może skorzystać z małego ZUS Plus?

W ostatnich latach dużą popularnością cieszy się świadczenie usług fizjoterapeutycznych. Obecnie kod PKD dla fizjoterapeuty obowiązujący od 2025 roku to 86.95.Z – “Działalność w zakresie fizjoterapii”. Do końca 2024 roku obowiązywał kod 86.90.A, który można jeszcze stosować do końca 2026 r., o ile po 31.12.2024 r. nie będą dokonywane żadne zmiany we wpisie CEIDG.

Uwaga!
Od 1 stycznia 2022 r. fizjoterapeuta został wykreślony z definicji wolnego zawodu zamieszczonej w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym
Oznacza to, że obecnie fizjoterapeuci nie powinni mieć wątpliwości, że ten warunek nie stanowi przeszkody do korzystania z Małego ZUS Plus.

To, że fizjoterapeuta może korzystać z rozliczania na zasadach Małego ZUS Plus, potwierdzają również organy ZUS. W jednej ze spraw sygn. WPI/200000/43/108/2023 z dnia 9 lutego 2023 r. czytamy, że aktualna definicja wolnego zawodu obowiązująca od 1 stycznia 2022 r. nie uwzględnia fizjoterapeuty jako wolnego zawodu. W związku z powyższym nie ma przeciwwskazań, żeby fizjoterapeuta zarejestrował się do Małego ZUS Plus, o ile spełnia pozostałe warunki.

Adwokat a Mały ZUS Plus

Co do adwokatów, to mogą mieć wątpliwości czy na pewno spełniają warunek do skorzystania z Małego ZUS Plus? Wykonywany przez nich zawód znajduje się na pierwszym miejscu na liście wolnych zawodów w ustawie o ryczałcie.

Dnia 19 lutego 2021 r. zostało wydane rozstrzygnięcie sygn. WPI/200000/43/108/2021, w którym czytamy, że przedmiotem działalności gospodarczej przedsiębiorcy jest działalność prawnicza, a konkretnie wykonywane są usługi radcy prawnego. U przedsiębiorcy powstały wątpliwości, czy prowadząc działalność, która wpisuje się w definicję wolnego zawodu z ustawy o ryczałcie, ma prawo do Małego ZUS Plus? Organ ZUS w uzasadnieniu decyzji napisał m.in., że świadczenie usług prawniczych wpisane do rejestru CEIDG świadczy o tym, że przedsiębiorca prowadzi działalność gospodarczą na podstawie ustawy Prawo przedsiębiorców, co w rezultacie daje mu prawo do skorzystania z Małego ZUS Plus.

Takie samo rozstrzygnięcie zapadło w decyzji sygn. DI/100000/43/425/2023 z dnia 24 maja 2023 r. W uzasadnieniu zostało napisane, że jeśli wolny zawód wykonywany jest jedynie w ramach prowadzonej jednoosobowej działalności gospodarczej wpisanej do CEIDG, to przedsiębiorca ma prawo do opłacania Małego ZUS Plus.

Mały ZUS Plus a wolny zawód – podsumowanie

W dzisiejszej publikacji omówiony został temat dotyczący korzystania z Małego ZUS Plus przez przedsiębiorcę wykonującego wolny zawód.

Od czasu wprowadzenia przepisów dotyczących zasad opłacania Małego ZUS Plus przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność gospodarczą mieszczącą się w definicji wolnego zawodu zamieszczonej w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym, mają wątpliwości czy mogą korzystać z Małego ZUS, czy też nie? Niefortunny zapis w ustawie o ZUS jest przyczyną całego zamieszania.

Na szczęście organy ZUS w wydawanych interpretacjach indywidualnych w sposób jednogłośny podkreślają, że wpis działalności usługowej w zakresie wolnego zawodu do CEIDG świadczy o prowadzeniu działalności w oparciu o ustawę Prawo przedsiębiorców, tym samym uznaje się, że warunek do Małego ZUS Plus jest spełniony na mocy art. 18 ust.6 pkt 1 ustawy SUS.

Co do zawodu fizjoterapeuty, to nie mieści się on już w definicji wolnego zawodu w ustawie o ryczałcie. Tym samym przy ustalaniu uprawnień do Małego ZUS Plus ten warunek nie musi być w ogóle badany.

Stan prawny na dzień: 24.03.2025 r.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Może te tematy też Cię zaciekawią

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Mobilnie. Wszędzie

Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

Mobilnie
Napisz do nas lub zadzwoń +48 735 209 003