Raportowanie ESG jest sposobem na połączenie realizacji celów strategicznych z pozytywnym wpływem na środowisko naturalne i rynek. Zrównoważony rozwój przestaje być jedynie koncepcją na promowanie biznesu, a sukcesywnie staje się obowiązkiem dla przedsiębiorstw.
Na czym tak naprawdę polega idea ESG, jak wdrożyć ją w swojej firmie i jakich korzyści możesz się spodziewać? Dowiesz się z tego artykułu!
ESG jest skrótem odpowiadającym za 3 następujące pojęcia: environmental (środowisko), social (społeczeństwo) i corporate governance (ład korporacyjny). Wraz z rosnącym znaczeniem idei zrównoważonego rozwoju w biznesie, są to istotne obszary wyznaczające standardy dla działań przedsiębiorstw. Mają one również duży wpływ na kreowanie pozytywnych relacji z interesariuszami firmy – klientami, partnerami strategicznymi, inwestorami itd. Czego dokładnie dotyczą wspomniane powyżej pojęcia?
Wskaźniki ESG mogą dotyczyć ilościowych i jakościowych aspektów prowadzenia działalności. Oto kilka przykładów, z jakimi można się spotkać w raportowaniu ESG:
Z każdym rokiem coraz więcej firm musi wypełniać obowiązek raportowania przyjętych strategii, działań, danych ilościowych w obszarze ESG. Mówi o tym Dyrektywa o Raportowaniu w Zakresie Zrównoważonego Rozwoju ustanowiona przez Parlament Europejski, która weszła w życie z początkiem 2023 roku. Obecnie raport wykonują głównie duże spółki, korporacje, jednakże założenia dyrektywy biorą pod uwagę sukcesywne włączanie w ten proceder wszystkich podmiotów. Dotyczyć to ma sektor małych i średnich przedsiębiorstw, które są notowane na giełdzie.
Co ważne, nowy standard raportowania ESG ma obejmować nie tylko aspekty finansowe, ale również niefinansowe. Wynika to z faktu, że dzięki połączeniu tych obu perspektyw, możliwe jest rzetelne określenie faktycznego wpływu organizacji na otoczenie zewnętrzne. Dotychczas pojawiały się przypadki raportów, zawierających jedynie wybiórcze informacje, stawiając firmy w korzystnym świetle (co nie zawsze było zgodne z realiami). Dlatego też z inicjatywy Giełdy Papierów Wartościowych w Pradze we współpracy z Europejskim Bankiem Odbudowy i Rozwoju stworzyły kompleksowy poradnik, ułatwiający sporządzenie owych raportów.
Raportowanie ESG i stosowanie strategii zrównoważonego rozwoju staje się coraz istotniejsze w prowadzeniu działalności? Zatem na jakie aspekty ma realny wpływ i jakie korzyści z tego wynikają?
Wdrożenie strategii zrównoważonego rozwoju nie jest zadaniem łatwym, wymaga często dużych nakładów finansowych i wysiłku ze strony przedsiębiorców. Jest to jednak nieuniknione ze względu na zmieniające się otoczenie prawne, rynkowe i rosnącą świadomość społeczeństwa. Jakie działania możesz podjąć już teraz, które przybliżą Cię do bardziej proekologicznego, prospołecznego stylu zarządzania? Oto kilka wskazówek:
Jak łatwo zauważyć, wskaźniki i raportowanie ESG w ciągu najbliższych lat będą odgrywać coraz większą rolę w funkcjonowaniu wszystkich przedsiębiorstw. Nie wynika to jedynie z pojawiających się regulacji Unii Europejskiej, ale również pozytywnego wpływu na relacje z poszczególnymi grupami interesariuszy. Wprowadzając zmiany w sposobie zarządzania, zachowując otwartość na nowe pomysły i ucząc się od najlepszych, możesz znacząco wpłynąć na rozwój firmy.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.
Czym jest raportowanie ESG i jaką pełni rolę?
Jak wprowadzić strategię ESG?
Jakie korzyści przynosi ESG?