Przedsiębiorcy mają prawo wycofać z majątku firmy środki trwałe i przekazać je na cele prywatne. Mimo że samo takie przekazanie nie wywołuje żadnych skutków podatkowych, okazuje się, że sprzedaż składnika majątku może wiązać się z obowiązkiem wykazania przychodu z działalności gospodarczej oraz zapłaty podatku dochodowego. W jakiej sytuacji? Sprawdźmy.
- 1. Sprzedaż składnika majątku wycofanego na cele osobiste a przychód z działalności
- 2. Sprzedaż składnika majątku na cele osobiste a koszty
- 3. Sprzedaż składnika majątku firmy na cele osobiste a zlikwidowana działalność
Sprzedaż składnika majątku wycofanego – omówione zagadnienia:
Zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 1 oraz art. 10 ust. 2 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli odpłatne zbycie środka trwałego, który został wcześniej wycofany przez podatnika z prowadzonej przez niego działalności gospodarczej, ma miejsce przed upływem sześciu lat od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu wycofania tego środka trwałego z majątku firmy, uzyskany przychód ze sprzedaży stanowi przychód z działalności. Należy go wykazać w kolumnie 8 podatkowej księgi przychodów i rozchodów – „Pozostałe przychody”.
W związku z powyższym, jeżeli sprzedaż składnika majątku wycofanego na cele prywatne nastąpi już po wskazanym wyżej okresie sześciu lat, nie ma obowiązku rozpoznania przychodu z działalności gospodarczej.
Sprzedaż na cele osobiste a koszty
Co ważne, sprzedaż składnika majątku wycofanego na cele osobiste przed upływem sześciu lat od momentu wycofania pozwala na zaliczenie do kosztów podatkowych wydatków na jego nabycie lub wytworzenie, pomniejszonych o sumę odpisów amortyzacyjnych naliczonych do momentu wycofania z działalności. Niezamortyzowaną część środka trwałego przekazanego na cele prywatne należy w takiej sytuacji wykazać w kol. 13 KPiR – „Pozostałe wydatki” (na podstawie sporządzonego np. na podstawie umowy kupna-sprzedaży dowodu wewnętrznego).
Sprzedaż składnika majątku firmy na cele osobiste a zlikwidowana działalność
Przychód z działalności w takiej sytuacji należy wykazać również wówczas, gdy przed upływem wskazanych sześciu lat podatnik nie prowadzi już działalności gospodarczej. W takim wypadku podatek dochodowy od sprzedaży środka trwałego należy policzyć według stawki stosowanej do dochodów z działalności i – co więcej – wpłacić zaliczkę na podatek dochodowy oraz rozliczyć go na takiej samej deklaracji rocznej, na której dawniej rozliczane były firmowe dochody.