Wybór uproszczonej formy opodatkowania podatkiem dochodowym, jaką jest ryczałt ewidencjonowany, nie zwalnia przedsiębiorcy z obowiązku prowadzenia ewidencji środków trwałych. Co więcej, mimo że w takim przypadku przy wyliczaniu zobowiązania podatkowego nie uwzględnia się ponoszonych wydatków (w tym także amortyzacji), wycofanie i późniejsza sprzedaż środka trwałego może wiązać się z powstaniem przychodu z działalności gospodarczej. Dowiedz się więcej!
- 1. Sprzedaż wycofanego środka trwałego – konsekwencje w PIT
- 2. Sprzedaż wycofanego środka trwałego – jaka stawka ryczałtu?
Ryczałt a sprzedaż ŚT – omówione zagadnienia:
Sprzedaż wycofanego środka trwałego – konsekwencje w PIT
Sprzedaż firmowych składników majątku – bez względu na okres, jaki minął od ich nabycia, czy też wybranej formy opodatkowania – wiąże się z powstaniem przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej. Jak zostało wspomniane wyżej, może on powstać także w przypadku sprzedaży środka trwałego wycofanego wcześniej na cele prywatne. Zgodnie bowiem z art. 10 ust. 2 pkt 3 oraz art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy o PIT, jeżeli takie odpłatne zbycie nastąpi przed upływem 6 lat od daty wycofania danego składnika majątku z firmy (licząc od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym został wycofany) lub likwidacji działalności, to uzyskana z jego sprzedaży cena stanowi przychód z działalności gospodarczej.
Sprzedaż wycofanego środka trwałego – jaka stawka ryczałtu?
To, jaką stawkę ryczałtu należy zastosować do przychodu powstałego w wyniku sprzedaży środka trwałego wynika bezpośrednio z art. 12 ust. 1 pkt 5 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych podatków osiąganych przez osoby fizyczne. Znajdziemy tam informację, iż w przypadku tego typu przychodów właściwa będzie stawka ryczałtu w wysokości 3%. Stawkę tę stosuje się również do przychodu z odpłatnego zbycia, jeżeli składnik majątku przed zbyciem został wycofany z tej działalności przed upływem wspomnianych wyżej 6 lat.