Przedsiębiorca, który zdecyduje się na wycofanie środka trwałego z majątku prowadzonej działalności gospodarczej i przekazanie go na cele prywatne, powinien pamiętać o tym, że nie jest to zdarzenie neutralne podatkowo. Co więcej, konsekwencje w podatkach mogą pojawić się przy sprzedaży takiego składnika majątku nawet kilka lat po jego wycofaniu z firmy. Jak należy traktować takie operacje na gruncie VAT?
- 1. Wycofanie środka trwałego z majątku firmy a VAT
- 2. Naliczenie VAT przy wycofaniu środka trwałego
- 3. Sprzedaż wycofanego środka trwałego a VAT
Wycofanie środka trwałego – omówione zagdnienia:
Wycofanie środka trwałego z majątku firmy a VAT
Na początku warto zaznaczyć, iż zgodnie z art. 7 ust. 2 ustawy o VAT, przez dostawę towarów rozumie się także nieodpłatne przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w tym w szczególności:
- przekazanie lub zużycie na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
- wszelkie inne darowizny,
jeżeli podatnikowi przysługiwało – w całości lub w części – prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych. W związku z powyższym, jeżeli przedsiębiorca miał prawo odliczenia VAT od zakupu danego środka trwałego, wówczas jego wycofanie na cele prywatne należy opodatkować podatkiem od towarów i usług.
Ważne!
Wycofanie samochodu osobowego zakupionego po 1 kwietnia 2014 roku może wiązać się z szansą na odzyskanie części nieodliczonego wcześniej VAT przez sporządzenie korekty tego podatku. Więcej na ten temat.Naliczenie VAT przy wycofaniu środka trwałego
Wycofanie środka trwałego następuje na podstawie dokumentu LT (likwidacja środka trwałego – jego wzór znajdziesz tutaj). Zapisu w rejestrze sprzedaży VAT należy dokonać natomiast na podstawie faktury wewnętrznej (jej wzór również znajdziesz pod wyżej wskazanym linkiem), jako podstawę biorąc wartość rynkową danego składnika majątku lub jego części.Wskazówka!
W serwisie ifirma.pl dokument LT (protokół likwidacyjny) tworzy się automatycznie po wskazaniu, że dany środek został zlikwidowany.
Sprzedaż wycofanego środka trwałego a VAT
Sprzedaż środka trwałego wycofanego na cele prywatne – bez względu na czas oraz fakt wcześniejszego naliczenia/odliczenia VAT – nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Jest to bowiem transakcja dotycząca prywatnego majątku przedsiębiorcy.