Zastanawiasz się, czy są takie wydatki, które można ująć w kosztach bez dokumentu zakupu? Przeczytaj publikację na ten temat.
W jaki sposób powinny być udokumentowane wydatki w PKPiR jest wprost i szczegółowo zapisane w rozporządzeniu w sprawie prowadzenia PKPiR. Z tych przepisów wynika również, że niekiedy do kosztów można zaksięgować zakupy bez posiadania dokumentu zakupu. Dzisiaj na podstawie tych przepisów odpowiemy na pytanie, jakie to wydatki mogą być nieudokumnetowane.
Zgodnie z przepisami koszty mogą być udokumentowane m.in.:
Dzisiaj skupimy się dokumentowaniu wydatku na podstawie dowodu wewnętrznego bez dokumentu zakupu.
Pamiętajmy, że wykaz wydatków, które można zaliczyć do kosztów podatkowych na podstawie dowodu wewnętrznego stanowi katalog zamknięty. To oznacza, że tylko i wyłącznie takie wydatki, jakie tam zostały wymienione mogą się znaleźć na dowodzie wewnętrznym, jeżeli nie posiadamy dokumentu zakupu, a należą do nich:
Szczegółowy opis wymienionych powyżej wydatków znajduje się w rozporządzeniu. Księgowania dowodu wewnętrznego do PKPiR wymienionych wydatków dokonuje się do kol. 13 – pozostałe wydatki.
Jeżeli przedsiębiorca nie posiada typowego dokumentu zakupu takiego jak: faktura, rachunek, i nie można również sporządzić dowodu wewnętrznego, ponieważ nie pozwalają na to przepisy, to wówczas jest jeszcze jedna ewentualność.
Posiadany dokument można uznać, jako inny dowód księgowy, który potwierdza fakt poniesienia wydatku, musi on jednak zawierać niezbędne dane, o których jest mowa w rozporządzeniu (§ 11 ust. 3). W innych przypadkach wydatek nie może być zaliczony do kosztów podatkowych.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.