|
|
3 minut czytania

Wykorzystanie muzyki w filmie – ścieżka dźwiękowa a prawa autorskie

Muzyka pełni istotną funkcję w filmie, tworząc atmosferę i wzmacniając przekaz. Jednakże nie można swobodnie i dowolnie wykorzystywać utworów muzycznych w produkcjach filmowych, ponieważ każda kompozycja jest objęta ochroną prawną prawnoautorską. Zazwyczaj aby legalnie użyć danego utworu, konieczne jest uzyskanie odpowiedniej licencji lub zgody właściciela kompozycji muzycznej.

wykorzystanie muzyki w filmie

Zmiana formy opodatkowania 2025 – jaka forma opodatkowania jest najlepsza dla firmy jednoosobowej?

Muzyka a przepisy prawa autorskiego

Zgodnie z przepisem art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, ochronie podlega każdy przejaw twórczości o indywidualnym charakterze, niezależnie od jego wartości, przeznaczenia czy formy wyrażenia.

Z kolei w przepisie art. 1 ust. 2 tej ww. ustawy wymieniono przykładowe kategorie utworów, wśród których znalazły się m.in. kompozycje muzyczne, utwory słowno-muzyczne oraz dzieła audiowizualne, takie jak filmy.

Utworem jest zatem każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia.

Biorąc pod uwagę powyższe, niewątpliwie muzyka jest uznawana i chroniona przez prawo jako utwór artystyczny. Oznacza to, że każda oryginalna kompozycja, niezależnie od formy zapisu i przeznaczenia, podlega ochronie prawnej od momentu jej powstania.

Ochrona utworu muzycznego obowiązuje niezależnie od:

  • formy jego zapisu (nuty, nagranie, zapis cyfrowy),
  • wartości artystycznej czy komercyjnej,
  • sposobu publikacji i rozpowszechniania.

Natomiast przedmiotem ochrony prawnoautorskiej mogą być:

  • kompozycję i tekst,
  • nagranie utworu,
  • aranżację i adaptację.

Legalne wykorzystanie muzyki w filmie

Jeśli chodzi o legalne wykorzystanie muzyki z poszanowaniem praw autorskich, to istnieje kilka zgodnych z prawem sposobów na wykorzystywanie utworów muzycznych, przykładowo:

  • uzyskanie zgody twórcy – pozwolenie autora na dalsze rozpowszechnianie jego utworu;
  • zawarcie umowy cywilnoprawnej – jeśli ktoś chce nabyć autorskie prawa majątkowe do utworu, może podpisać odpowiednią umowę z twórcą;
  • korzystanie z utworów wolnych od praw autorskich – dotyczy to dzieł, których ochrona wygasła lub które zostały udostępnione na zasadach pozwalających na ich swobodne użycie;
  • wykorzystanie w zakresie dozwolonego użytku;
  • nabycie licencji na utwór poprzez organizacje zajmujące się zarządzaniem prawami autorskimi;
  • zlecenie stworzenia oryginalnej/indywidualnej muzyki – najlepszym rozwiązaniem dla twórców filmowych jest zamówienie unikalnej ścieżki dźwiękowej u kompozytora.
  • WAŻNE – muzyka, której prawa autorskie wygasły (np. po 70 latach od śmierci twórcy), może być wykorzystywana bez ograniczeń. Dotyczy to zarówno klasycznych kompozycji, jak i starszych nagrań, o ile ich prawa majątkowe również wygasły.

    O legalności muzyki na Tik Toku przeczytasz w tym artykule.

    Organizacja zbiorowego zarządzania prawami autorskimi

    Czy wiesz, że w Polsce działa największa organizacja zbiorowego zarządzania prawami autorskimi, która od ponad 100 lat wspiera twórców?

    ZAIKS oznacza Związek Autorów i Kompozytorów Scenicznych. Jest to polska organizacja zbiorowego zarządzania prawami autorskimi, która zajmuje się ochroną praw twórców oraz dystrybucją należnych im wynagrodzeń za wykorzystanie ich utworów. Dzięki temu związkowi autorzy mogą skupić się na tworzeniu, a ich praca jest należycie wynagradzana.

    Związek ten zrzesza szerokie grono twórców – od kompozytorów, autorów tekstów, scenarzystów, tłumaczy, plastyków, aż po choreografów i wydawców muzycznych. Pełni również rolę mecenasa kultury i prowadzi działalność socjalną na rzecz swoich członków.

    Do zadań ZAIKS-u należy:

    • udzielanie licencji na korzystanie z utworów w imieniu twórców,
    • pobieranie opłaty od firm i instytucji wykorzystujących dzieła artystyczne,
    • wypłacanie tantiemy twórcom, dbając o sprawiedliwy podział środków.

    Ścieżka dźwiękowa a prawa autorskie – podsumowanie

    Wykorzystywanie cudzej muzyki wymaga przestrzegania przepisów prawa autorskiego, co oznacza konieczność uzyskania odpowiednich licencji lub zgody właścicieli praw. Istnieje kilka legalnych sposobów na włączenie muzyki do filmu, takich jak zakup licencji, korzystanie z utworów objętych licencją Creative Commons, wykorzystywanie dzieł z domeny publicznej lub stworzenie oryginalnej ścieżki dźwiękowej. Pamiętaj, że przestrzeganie praw autorskich chroni przed konsekwencjami prawnymi, które mogą okazać się niekiedy dotkliwe.

    A jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat portfolio i praw autorskich, to przeczytaj ten artykuł.

    Stan prawny na dzień: 11.02.2025 r.

Autor ifirma.pl

Adrianna Glapiak

Autorka tekstów prawnych na ifirma.pl. Prawnik posiadająca wieloletnie doświadczenie w doradztwie prawnym oraz podatkowym. Na co dzień swoją wiedzę i doświadczenie poszerza dzięki pracy jako specjalista do spraw prawnych, a czas wolny poświęca na podnoszeniu kwalifikacji w zakresie aspektów prawnych w e-commerce i social mediach oraz szeroko pojętym prawie autorskim.

Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Może te tematy też Cię zaciekawią

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Mobilnie. Wszędzie

Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

Mobilnie
Napisz do nas lub zadzwoń +48 735 209 003