Co do zasady, podatnicy VAT przed dniem dokonania pierwszej czynności podlegającej opodatkowaniu zobowiązani są do złożenia do właściwego naczelnika urzędu skarbowego zgłoszenia rejestracyjnego na formularzu VAT-R. Jednakże mogą zaistnieć okoliczności powodujące konieczność wykreślenia podatnika z rejestru – zarówno w przez samego podatnika bądź też z urzędu.
Więcej na ten temat przeczytasz w niniejszym artykule.
Zgodnie z przepisem art. 96 ust. 6 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (dalej jako ustawa o VAT), jeżeli podatnik zarejestrowany jako podatnik VAT zaprzestał wykonywania czynności podlegającej opodatkowaniu, jest on obowiązany zgłosić zaprzestanie działalności naczelnikowi urzędu skarbowego, a zgłoszenie to stanowi dla naczelnika urzędu skarbowego podstawę wykreślenia podatnika z rejestru jako podatnika VAT.
Okoliczność dotycząca likwidacji działalności gospodarczej powoduje konieczność po stronie podatnika do złożenia VAT-Z, czyli formularza służącego do wyrejestrowania z VAT. Zawiadomienie o zaprzestaniu wykonywania czynności opodatkowanych powinno zostać złożone na druku VAT-Z. – wzór formularza reguluje rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 9 marca 2020 r. w sprawie wzorów dokumentów związanych z rejestracją w zakresie podatku od towarów i usług.
Warto zauważyć, że upadłość podatnika nie jest przesłanką obligującą do składania zawiadomienia VAT-Z. Jak słusznie wskazano w orzecznictwie Nie ma podstaw do wykreślenia z rejestru podatnika pozostającego w upadłości i unieważnienia nadanego temu podatnikowi numeru identyfikacyjnego dopóty, dopóki działający w jego imieniu i na jego rachunek syndyk masy upadłości dokonuje czynności podlegających opodatkowaniu VAT [por. wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 7 lipca 1999 r., sygn. akt I SA/Gd 290/97].
Zgodnie z przepisem art. 96 ust. 9 ustawy o VAT naczelnik urzędu skarbowego wykreśla z urzędu podatnika z rejestru jako podatnika VAT bez konieczności zawiadamiania o tym podatnika, jeżeli:
Z kolei zgodnie z przepisem art. 96 ust. 9a ustawy o VAT stanowi, że wykreśleniu z urzędu z rejestru jako podatnik VAT podlega także podatnik, który:
Zakończyłeś działalność gospodarczą ale masz zamiar znowu założyć firmę? Tutaj sprawdzisz, na co zwrócić uwagę jeżeli chodzi o podatek VAT.
Czynność wykreślenia podatnika z rejestru podatników VAT:
Jedną z możliwości jest wyszukanie podatnika w wykazie podmiotów zarejestrowanych jako podatnicy VAT, niezarejestrowanych oraz wykreślonych i przywróconych do rejestru VAT na stronie rządowej.
Kolejną możliwością, przeznaczoną dla zainteresowanego podatnika, jest portal podatkowy.
Podatnik bezpodstawnie wykreślony z rejestru podatników VAT nie może być pozbawiony możliwości skontrolowania dokonanej przez organ podatkowy czynności. W takich przypadkach właściwą drogą jest możliwość uruchomienia skargi do sądu administracyjnego [tak Wojewódzki Sąd Administracyjnego w Krakowie w wyroku z dnia 12 czerwca 2018 r., sygn. akt I SA/Kr 429/18].
Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat wycofania nieruchomości z majątku firmy a podatkiem PIT i VAT, to przejdź tutaj.
Ustawodawca przewidział instytucję przywrócenia podatnika do rejestru podatników VAT, które uregulowane zostały w przepisie art. 96 ust. 9g-9j ustawy o VAT.
Przykładowo:
W wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 27 listopada 2020 r., sygn. akt I SA/Łd 417/20: Zgodnie z art. 96 ust. 9j u.p.t.u., naczelnik urzędu skarbowego przywraca zarejestrowanie podatnika, o którym mowa w ust. 9 pkt 5, jako podatnika VAT czynnego bez konieczności składania zgłoszenia rejestracyjnego, jeżeli podatnik udowodni, że prowadzone przez niego działania nie są realizowane z zamiarem, o którym mowa w ust. 9 pkt 5, albo wyjdą na jaw inne okoliczności lub dowody, z których wynikał brak tego zamiaru. Zatem wykreślenie, jak i ponowne zarejestrowanie podatnika VAT odbywa się automatycznie na skutek stosownych działań Szefa Krajowej Administracji Skarbowej określonych w art. 119zw § 1 i § 5 pkt 2 O.p., jak również w sytuacji, gdy podatnik wykreślony z rejestru udowodni, że rzeczywiście prowadzi działalność gospodarczą bez zamiaru podejmowania działań do wyłudzeń podatkowych z udziałem rachunków bankowych. Ciężar udowodnienia prowadzenia działalności gospodarczej w sposób prawidłowy został w tym przypadku przerzucony na podatnika. Aktywność podatnika w tym zakresie również powinna doprowadzić do wcześniejszego uchylenia postanowienia o blokadzie rachunków bankowych.
Poza obowiązkiem spoczywającym na podatniku w zakresie zarejestrowania się w związku z rozpoczęciem prowadzenia działalności gospodarczej istnieje również obowiązek wykreślenia podatnika jako podatnika VAT w przypadku zaistnienia szczególnych okoliczności, np. w sytuacji zakończenia wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem VAT. Niemniej jednak podatnik, który został wykreślony z urzędu z rejestru podatników VAT, może złożyć wniosek do właściwego naczelnika urzędu skarbowego wniosek o przywrócenie zarejestrowania.
Chciałbyś poznać zasady obrotu bitcoinami na gruncie podatku PIT i VAT? Przejdź do tego artykułu.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.