|
|
3 minut czytania

Wynagrodzenie małżonka i dzieci kosztem od 2019

Wynagrodzenie małżonka i małoletnich dzieci do końca 2018 r. nie mogło być kosztem uzyskania przychodu w jednoosobowej działalności gospodarczej lub w spółce niemającej osobowości prawnej (np. cywilnej). Od 2019 r. przepis ten ma ulec zmianie i pozwolić na zaliczenie wynagrodzenia w koszty na standardowych zasadach.

wynagrodzenie małżonka kosztem

Do końca 2018 r. zatrudnianie w przedsiębiorstwie członka najbliższej rodziny wiązało się ze specyficznym rozliczaniem wynagrodzenia – co do zasady nie mogło ono stanowić kosztu. Od 2019 r. koszt pracy małżonka lub małoletniego dziecka będzie można traktować tak, jak wynagrodzenie innych pracowników. Co się zmienia?

Koszty pracy małżonka i dzieci od 2019 r.

Dotychczas zgodnie z Ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych do kosztów uzyskania przychodów nie zaliczało się wartości pracy własnej przedsiębiorcy, małżonka oraz małoletnich dzieci. Analogicznie w przypadku spółki cywilnej, kosztem nie była praca wspólnika, jego małżonka lub małoletnich dzieci.

Zgodnie z nowymi regulacjami, które zaczną obowiązywać od początku 2019 r., obligatoryjnie z kosztów wyłączona zostanie jedynie wartość pracy przedsiębiorcy lub wspólnika spółki. Natomiast w większości przypadków, koszt pracy małżonków i małoletnich dzieci zostanie zrównany z wynagrodzeniami innych zatrudnianych osób, co oznacza, że będzie mógł stanowić koszt uzyskania przychodów.

Wynagrodzenie rodziny w kosztach 2019 r.

Zgodnie ze znowelizowanym art. 23 ust. 1 pkt 10 Ustawy o PIT, w kosztach uzyskania przychodów będzie można uwzględniać wynagrodzenie małżonków i małoletnich dzieci, uzyskane z tytułu:

  • Stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy,
  • Osobiście wykonywanej działalności artystycznej, literackiej, naukowej, trenerskiej, oświatowej i publicystycznej, w tym z tytułu udziału w konkursach z dziedziny nauki, kultury i sztuki oraz dziennikarstwa, jak również przychody z uprawiania sportu, stypendia sportowe przyznawane na podstawie odrębnych przepisów oraz przychody sędziów z tytułu prowadzenia zawodów sportowych,
  • Wykonywania usług, na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, uzyskiwane wyłącznie od
    • osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, osoby prawnej i jej jednostki organizacyjnej oraz jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej,
    • właściciela (posiadacza) nieruchomości, w której lokale są wynajmowane, lub działającego w jego imieniu zarządcy albo administratora – jeżeli podatnik wykonuje te usługi wyłącznie dla potrzeb związanych z tą nieruchomością,
    • przedsiębiorstwa w spadku z wyjątkiem przychodów uzyskanych na podstawie umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej,
  • umów o zarządzanie przedsiębiorstwem, kontraktów menedżerskich lub umów o podobnym charakterze, w tym przychody z tego rodzaju umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej,
  • praktyk absolwenckich.

Warto przy tym pamiętać, że do kosztów nie będzie można zaliczyć wskazanych powyżej przychodów, jeśli nie zostały postawione do dyspozycji lub wypłacone członkowi rodziny.

Autor ifirma.pl

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Może te tematy też Cię zaciekawią

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Mobilnie. Wszędzie

Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

Mobilnie
Napisz do nas lub zadzwoń +48 735 209 003