Wynagrodzenie małżonka i małoletnich dzieci do końca 2018 r. nie mogło być kosztem uzyskania przychodu w jednoosobowej działalności gospodarczej lub w spółce niemającej osobowości prawnej (np. cywilnej). Od 2019 r. przepis ten ma ulec zmianie i pozwolić na zaliczenie wynagrodzenia w koszty na standardowych zasadach.
Do końca 2018 r. zatrudnianie w przedsiębiorstwie członka najbliższej rodziny wiązało się ze specyficznym rozliczaniem wynagrodzenia – co do zasady nie mogło ono stanowić kosztu. Od 2019 r. koszt pracy małżonka lub małoletniego dziecka będzie można traktować tak, jak wynagrodzenie innych pracowników. Co się zmienia?
Dotychczas zgodnie z Ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych do kosztów uzyskania przychodów nie zaliczało się wartości pracy własnej przedsiębiorcy, małżonka oraz małoletnich dzieci. Analogicznie w przypadku spółki cywilnej, kosztem nie była praca wspólnika, jego małżonka lub małoletnich dzieci.
Zgodnie z nowymi regulacjami, które zaczną obowiązywać od początku 2019 r., obligatoryjnie z kosztów wyłączona zostanie jedynie wartość pracy przedsiębiorcy lub wspólnika spółki. Natomiast w większości przypadków, koszt pracy małżonków i małoletnich dzieci zostanie zrównany z wynagrodzeniami innych zatrudnianych osób, co oznacza, że będzie mógł stanowić koszt uzyskania przychodów.
Zgodnie ze znowelizowanym art. 23 ust. 1 pkt 10 Ustawy o PIT, w kosztach uzyskania przychodów będzie można uwzględniać wynagrodzenie małżonków i małoletnich dzieci, uzyskane z tytułu:
Warto przy tym pamiętać, że do kosztów nie będzie można zaliczyć wskazanych powyżej przychodów, jeśli nie zostały postawione do dyspozycji lub wypłacone członkowi rodziny.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.
Zrób to za darmo z programem IFIRMA!