Wynajem samochodu na minuty na cele firmowe może generalnie stanowić koszt uzyskania przychodu i uprawniać do odliczenia VAT. Ważne jednak, że obowiązują tu podobne ograniczenia jak przy zwykłym wykorzystaniu samochodu niefirmowego – prawo do odliczenia 50% VAT oraz często kilometrówka. Idea carsharingu, czyli wynajmu auta osobowego na minuty, to opcja po którą coraz częściej sięgają również przedsiębiorcy. Sprawdź jak wygląda ona w świetle firmowych podatków – VAT oraz PIT.
- 1. Wynajem auta na minuty a VAT
- 2. Kilometrówka w wynajmie na minuty
Wynajem samochodu na minuty – omówione zagadnienia:
Wynajem auta na minuty a VAT
Zgodnie z generalną zasadą od wydatków związanych z samochodami osobowymi można odliczyć wyłącznie 50% naliczonego VAT, wynikającego z otrzymanej faktury; jeśli wydatki takie ponoszone są na cele działalności opodatkowanej. Wynajem samochodu osobowego – bez względu na to, czy jest to klasyczny najem, czy też carsharing – jest zaliczany właśnie do wydatków związanych z samochodem osobowym. Dlatego też czynni podatnicy VAT, otrzymując fakturę za wynajem samochodu na minuty, mają co do zasady prawo do odliczenia wyłącznie 50% VAT naliczonego.
Biuro Rachunkowe – dedykowana księgowaUwaga!
Przepisy nie wyłączają carsharingu spod możliwości zgłoszenia pojazdu jako wykorzystywanego jedynie firmowo i rozliczania VAT w oparciu o ewidencję przebiegu pojazdów. W praktyce jednak takie sytuacje właściwie nie występują – samo zgłoszenie pojazdu na druku VAT-26 zajęłoby więcej czasu, niż byłoby to opłacalne przy wynajęciu samochodu na minuty.
Kilometrówka w wynajmie na minuty
Rozpatrując wynajem samochodu osobowego pod kątem PIT, należy rozróżnić czynsz za wynajem pojazdu od wydatków związanych z jego eksploatacją. Zgodnie ze stanowiskiem organów skarbowych, czynsz za wynajem nie stanowi wydatku związanego z eksploatacją auta. Tym samym może stanowić koszt uzyskania przychodu w całości, z pominięciem kilometrówki. Pozostałe wydatki ponoszone na wynajmowany samochód osobowy powinny być już rozliczane w kosztach w ramach ewidencji przebiegu pojazdu.
Księgowość Internetowa – 30 dni za darmoUwaga!
Bez względu na to, czy wydatek rozliczany byłby wprost w kosztach, czy kilometrówką, podstawowym warunkiem jest fakt poniesienia go na cele firmowe.
Powyższą zasadę rozliczania czynszu za wynajem poza kilometrówką można zastosować również przy wynajmie auta na minuty. Jednak wyłącznie w sytuacji, gdy wysokość czynszu zależna jest od czasu jazdy (np. 20 gr za minutę). W takim przypadku logicznym jest uznać, że opłata stanowi czynsz za wynajem i zaliczyć ją w koszty uzyskania przychodu w całości.
Program do faktur – Darmowe kontoJednakże niektóre firmy naliczają opłaty od przejechanego kilometra. W tym wypadku ciężko stwierdzić, czy również mamy do czynienia z czynszem, czy też jest to koszt analogiczny do np. zakupu paliwa w ilości wystarczającej do przejechania danej liczby kilometrów. Zgodnie z aktualną opinią KIS, czynsz za wynajem nie jest objęty kilometrówką, bez względu na metodę jego wyliczania. Warto jednak pamiętać, że konkretny organ skarbowy może wyrazić inną opinię.
Idea carsharingu jest jednak na tyle młoda, że trudno szukać jednoznacznej odpowiedzi w praktyce i informacjach, płynących od organów skarbowych. Warto zatem uzbroić się w cierpliwość bądź wystąpić o wydanie indywidualnej interpretacji w tej kwestii.
Czy zatem w przypadku carsharingu, gdzie opłata jest naliczana wg przejechanych kilometrów (np. traficar), bezpieczniej jest przyjąć, że opłata ta jest kosztem eksploatacyjnym i wówczas KUP obliczyć jako 75% od wartości netto + VAT niepodlegający odliczeniu?
wg mnie traficar “nie sprzedaje paliwa”, usługi postoju, tylko kompleksowo usługę wynajmu pomimo iż wyszczególnia każda pozycję na fakturze. Każda z pozycji to usługa wynajmu.
Wówczas KUP 100 % .
Czy się mylę?