Rozwijający się biznes niejednokrotnie wiąże się z ekspansją do odległych miejscowości. To z kolei pociąga za sobą konieczność delegowania niektórych zatrudnionych osób. Przedsiębiorcy mogą zdecydować się na wynajem mieszkania dla pracownika w delegacji. Jaki będzie to mieć wpływ na podatki?
Wynajem mieszkania dla pracownika a koszty
Zasadniczo przepisy Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie odnoszą się bezpośrednio do sytuacji, w której pracodawca wynajmuje mieszkanie delegowanemu pracownikowi. Należałoby zatem zastosować ogólne zasady kwalifikowania wydatku do kosztów uzyskania przychodu.
Do kosztów uzyskania przychodu można zasadniczo zaliczyć wydatki, które zostały poniesione w celu uzyskania przychodu, i nie zostały wymienione a art. 23 ustawy o PIT. Tym samym, wydatki ponoszone na wynajem mieszkania dla pracownika, który przebywa w określonym miejscu (poza miejscem pracy) w związku czynnościami służbowymi, można co do zasady zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu.
Uwaga!
Wynajmując mieszkanie dla pracownika warto zadbać o prawidłową dokumentację – podstawą księgowania będzie w tym wypadku dowód opłaty najmu. Dodatkowo niezbędne jest posiadanie w dokumentacji podpisanej umowy najmu, potwierdzającej wynajem lokalu.Wynajem mieszkania a VAT
Wynajem mieszkania dla pracownika – jako usługa – zasadniczo powinien zostać opodatkowany VAT. Jednakże ustawa w art. 43 ust. 1 pkt 36 wskazuje dokładnie, że wynajmowanie lub wydzierżawianie nieruchomości (lub części nieruchomości) na cele mieszkaniowe, jest zwolniona od opodatkowania.
W związku z faktem, że w omawianym przypadku mieszkanie wynajmowane byłoby przez firmę (działalność gospodarczą albo spółkę cywilną) może powstać wątpliwość, czy rzeczywiście wynajem taki można zakwalifikować jako cele mieszkaniowe.
Zgodnie z opinią organów skarbowych, wynajem mieszkania w celu zakwaterowania w nim delegowanego pracownika nadal można traktować jako cele mieszkaniowe. Istotny jest bowiem cel wynajęcia lokalu, a nie podmiot, który go wynajmuje.
Tym samym jeśli wynajmujący lokal wystawi fakturę, najprawdopodobniej będzie ona zawierała stawkę „zw”, a zatem nie będzie miała faktycznego wpływu na VAT.
No na dłuższy okres czasu wynajęcie mieszkania czy pokoju zdecydowanie bardziej by się opłacało niż hotel.