|
|
2 minut czytania

Wynajem na cele mieszkalne – interpretacja ogólna

Wynajmujesz mieszkanie? Sprawdź najnowszą interpretację Ministra Finansów.

wynajem na cele mieszkalne interpretacja ogólna

Wynajem na cele mieszkalne, pod kątem rozliczeń podatkowych, nie zawsze jest taki oczywisty, przekonaliśmy się już o tym niejednokrotnie. Nieraz również pisaliśmy na ten temat publikacje. W dzisiejszej przedstawimy oficjalne stanowisko Ministra Finansów w sprawie wysokości stawki podatku VAT przy wynajmie na cele mieszkalne, jeżeli nie jest to najem bezpośredni.

Jakie zagadnienie zostało rozstrzygnięte w interpretacji ogólnej?

W interpretacji ogólnej nr PT1.8101.1.2021 z dnia 8 października 2021 roku Minister Finansów odniósł się do zasad stosowania art. 43 ust. 1 pkt 36 ustawy o VAT, który to przepis dotyczy zwolnienia od podatku VAT w zakresie wynajmowania lub wydzierżawiania nieruchomości o charakterze mieszkalnym na własny rachunek, wyłącznie na cele mieszkaniowe. Problematyczna kwestia dotyczy najmu o takim charakterze, gdzie pomiędzy wynajmującym a najemcą występuje jeszcze podmiot pośredniczący. I właśnie na tym polu zrodziły się pytania i wątpliwości, czy taki najem może korzystać ze zwolnienia przedmiotowego w VAT, czy też nie. W wydawanych interpretacjach podatkowych nie było jednolitego stanowiska w tej sprawie, stąd interwencja MF.

Jakie jest stanowisko Ministra Finansów w wydanej interpretacji ogólnej?

W polskiej ustawie o VAT zostały wprowadzone regulacje warunkujące zwolnienie od podatku wynajmu i dzierżawy nieruchomości na cele mieszkalne pod warunkiem, że:

  • wynajmowana/wydzierżawiana nieruchomość ma charakter mieszkalny,
  • wynajem lub dzierżawa dokonywane są na własny rachunek,
  • wynajem lub dzierżawa dokonywane są wyłącznie na cele mieszkaniowe lub na rzecz społecznych agencji najmu.

Rozstrzygnięcia wymagała kwestia wynajmu wyłącznie na cele mieszkaniowe, gdy najemcą jest podmiot gospodarczy, który dokonuje dalszego najmu na rzecz osób trzecich w celu zaspokojenia ich własnych potrzeb mieszkaniowych. W orzecznictwie NSA przywołanym przez MF w interpretacji ogólnej przewija się argumentacja, że warunek mieszkaniowy musi być spełniony przez bezpośredniego najemcę.

Pamiętajmy, że wydana przez Ministra Finansów interpretacja ogólna jest wiążąca zarówno dla organów podatkowych, jak i zainteresowanych podmiotów.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Potrzebujesz
wystawić fakturę?

Zrób to za darmo z programem IFIRMA!

  • Wszystkie rodzaje faktur
  • Baza kontrahentów
  • Program magazynowy
  • Wsparcie techniczne BOK
Załóż darmowe konto

Może te tematy też Cię zaciekawią

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Mobilnie. Wszędzie

Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

Mobilnie