|
|
9 minut czytania

Wysyłka UPL-1 składanego dla spółki przez profil zaufany czy potrzebne są upoważnienia dla wysyłającego? nowy temat – Jak wysłać UPL-1 online? Sprawdź jak to zrobić?

Chcesz kogoś upoważnić do podpisywania deklaracji składanych elektronicznie do urzędu skarbowego? W dzisiejszym artykule dowiesz się, jak wysłać UPL-1 za pośrednictwem Profilu Zaufanego.

ifirma.pl - księgowość

Omówione zagadnienia:

Pokaż więcej ↓

Przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą przeważnie decydują się na scedowanie rozliczeń podatkowych na biuro rachunkowego lub inną firmę, która przejmie obowiązki związane z podatkami. W trakcie roku podatkowego, ale również po jego zakończeniu firmy mają obowiązek przesyłać deklaracje, informacje do organów podatkowych, jednak żeby to było możliwe należy wyznaczyć osobę, która się tym będzie zajmowała. W dzisiejszej publikacji odpowiemy na pytanie, czy do wysyłki UPL-1 składanego dla spółki przez profil zaufany jest potrzebne upoważnienie dla wysyłającego.

Po co jest potrzebne upoważnienie UPL-1?

Większość deklaracji przedsiębiorcy muszą składać przez internet. Ta opcja jest bardzo pożyteczna i praktyczna, nie trzeba tracić czasu i pieniędzy na dojazdy, co przy prowadzeniu firmy jest bezcenne. Każdy przedsiębiorca i firma może przesyłać deklaracje osobiście, ale najczęściej wyznacza pełnomocnika.

Pełnomocnikiem do podpisywania deklaracji może być przykładowo:
  • biuro rachunkowe,
  • główny księgowy w firmie,
  • doradca podatkowy,
  • adwokat,
  • radca prawny,
  • członek rodziny lub inna osoba fizyczna, która ma zdolność do czynności prawnych.

Może być to też opcja w aplikacji do samodzielnego księgowania tak jak ma to miejsce w aplikacji ifirma.pl

Do ustanowienia pełnomocnika wymagane jest złożenie UPL-1 do właściwego urzędu skarbowego. Jest to upoważnienie do podpisywania deklaracji składanej za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej
Pełnomocnictwa do podpisywania deklaracji można udzielić więcej niż jednej osobie
Pełnomocnictwo może być udzielone na czas nieoznaczony lub z określeniem daty ważności. W każdej chwili można złożyć druk OPL-1 o zmianie lub odwołaniu pełnomocnika

Pełnomocnictwo udzielane przez spółkę

Zgodnie z ustawą Ordynacja podatkowa dedykują przepisy dotyczące podpisywania deklaracji przez pełnomocnika. Jest tam też szczególny zapis, który odnosi się do spółek.

Ważne!
Jeżeli przepisy prawa podatkowego wymagają podpisania deklaracji przez więcej niż jedną osobę, pełnomocnictwo do podpisania tej deklaracji jest skuteczne, jeżeli udzieliły go wszystkie osoby
Formuła ustalania pełnomocnika będzie zależała od formy organizacyjnej i prawnej spółki

Polskie przepisy podatkowe pozwalają na prowadzenie działalności gospodarczej w formie następujących spółek:

  • spółka cywilna,
  • spółka jawna,
  • spółka partnerska,
  • spółka komandytowa i komandytowo-akcyjna,
  • spółki kapitałowe: spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, prosta spółka akcyjna, spółka akcyjna.

Rodzaj spółki Kto może ustanowić pełnomocnika?
Spółka cywilna Każdy wspólnik
Chyba że w umowie spółki zostało zastrzeżone, że wspólnicy nie mogą samodzielnie podejmować decyzji
Spółka jawna Każdy wspólnik
Spółka partnerska
  • Zarząd, o ile jest powołany,
  • Każdy wspólnik
Spółka komandytowa i komandytowo-akcyjna Komplementariusze
Spółki kapitałowe Zarząd spółki

Wiemy już, kto w spółkach może ustanowić pełnomocnika, w tym także pełnomocnika upoważnionego do podpisywania deklaracji. W jaki sposób więc można złożyć takie pełnomocnictwo UPL-1 przez profil zaufany?

Jak wysłać UPL-1 przez e-Urząd Skarbowy?

Na stronach rządowych co jakiś czas pojawiają się informacje na temat kolejnych funkcjonalności, które są wprowadzane z myślą o przedsiębiorcach, ale również o pozostałych klientach urzędów administracji rządowej i samorządowej. Z taką myślą powstał system informatyczny nazwany e-Urząd Skarbowy, dzięki któremu można załatwić wiele spraw urzędowych bez wychodzenia z domu. Nowe narzędzie jest bardzo przyjazne w obsłudze i warto się do niego przekonać. Dzisiaj zajmiemy się tematem złożenia upoważnienia UPL-1 właśnie przez e-US. W tym celu należy wejść na stronę podatki.gov.pl, gdzie w prawym górnym rogu wybieramy e-Urząd Skarbowy:

e-Urząd Skarbowy – Zrzut ze strony podatki.gov.pl

Pojawia się tablica, na której wybieramy sposób logowania, jak widać poniżej jest z czego wybierać.

e-Urząd Skarbowy – Zrzut ze strony podatki.gov.pl

Bez względu na to, w jaki sposób potwierdzimy naszą tożsamość efekt końcowy będzie taki sam, a mianowicie zostaniemy przekierowani na stronę e-Urzędu Skarbowego. Po lewej stronie dostępne są “Dokumenty”, wybieramy “Złóż dokument” i z dostępnej po prawej stronie listy dokumentów wybieramy “Pełnomocnictwo UPL-1”:

e-Urząd Skarbowy – Zrzut ze strony podatki.gov.pl

Przechodzimy do wypełnienia Pełnomocnictwa, dokument należy złożyć we własnym imieniu, a więc zaznaczamy kwadrat “za siebie” i przechodzimy do następnych kroków.

e-Urząd Skarbowy – Zrzut ze strony podatki.gov.pl

Krok 1 – Dane przedsiębiorcy
Dane przedsiębiorcy, który ustanawia pełnomocnika, system zaciągnie automatycznie. W przypadku przedsiębiorcy – osoby fizycznej będzie to: imię i nazwisko, numer NIP i dane adresowe
Krok 2 – Dane pełnomocnika
Na kolejnej planszy system żąda podania danych pełnomocnika, który będzie w imieniu przedsiębiorcy podpisywał i wysyłał deklaracje składane za pomocą środków komunikacji elektronicznej. Jeśli rolę pełnomocnika pełni osoba fizyczna, w tym miejscu należy wpisać: numer PESEL, imię i nazwisko, adres do doręczeń
Krok 3 – Okres obowiązywania pełnomocnictwa
Podanie jedynie daty “Ważne od” bez wskazania daty “Ważne do” będzie skutkowało tym, że udzielamy pełnomocnictwa bezterminowo. W każdej chwili przedsiębiorca może złożyć odwołanie pełnomocnictwa na formularzu OPL-1. Natomiast wpisanie daty “Ważne do” oznacza, że pełnomocnictwo wygaśnie z tym dniem o czym można zapomnieć i zostać z niewysłaną w terminie deklaracją

Widok ekranu po przejściu tych 3 kroków znajduje się poniżej:

e-Urząd Skarbowy – Zrzut ze strony podatki.gov.pl

Tak przygotowane pełnomocnictwo UPL-1 pozostaje już tylko zaakceptować i wysłać do Szefa Krajowej Administracji Skarbowej.

W jaki sposób wysłać pełnomocnictwo UPL-1 zostało zobrazowane na specjalnie przygotowanym filmie, który w przystępnej formie ilustruje cały przebieg operacji.

Jak wysłać UPL-1 za pośrednictwem Profilu Zaufanego?

Pełnomocnictwo UPL-1 można również wysłać za pośrednictwem Profilu Zaufanego. Taka formuła, podobnie jak usługa e-US, jest wygodna, a dodatkowo jest to duża oszczędność czasu i pieniędzy. Profil Zaufany pozwala na podpisanie dokumentu podpisem elektronicznym i identyfikację osoby, która to zrobiła. Dzięki temu taka czynność jest tak samo ważna, jak własnoręczne podpisanie dokumentu. Zobaczmy więc, jak wysłać UPL-1 za pośrednictwem Profilu Zaufanego. Na stronie rządowej epuap.gov.pl należy wybrać bezpieczny sposób logowania Profilem Zaufanym:

e-Urząd Skarbowy – Zrzut ze strony podatki.gov.pl

Na kolejnej planszy pojawia się informacja o wybranym sposobie logowania i innych dostępnych sposobach logowania, ponownie wybieramy Profil Zaufany:

e-Urząd Skarbowy – Zrzut ze strony podatki.gov.pl

Wybierając Profil Zaufany na kolejnej planszy należy już podać nazwę użytkownika lub adres e-mail i ustalone hasło do logowania. Osoby, które nie posiadają jeszcze Profilu Zaufanego mogą w tym miejscu założyć Profil:

e-Urząd Skarbowy – Zrzut ze strony podatki.gov.pl

Po zalogowaniu w katalogu spraw w części: “Podatki, opłaty, cła” wybieramy: “Podatki”:

e-Urząd Skarbowy – Zrzut ze strony podatki.gov.pl

Z dostępnej listy wybieramy “Ustanowienie pełnomocnictwa do podpisywania deklaracji składanych za pomocą środków komunikacji elektronicznej”:

e-Urząd Skarbowy – Zrzut ze strony podatki.gov.pl

Pozostaje już tylko kliknąć: “Załatw sprawę” a zostaniemy przekierowani do wypełnienia wniosku:

e-Urząd Skarbowy – Zrzut ze strony podatki.gov.pl

W jaki sposób wypełnić pełnomocnictwo UPL-1 zostało szczegółowo opisane w podlinkowanej publikacji. Jeśli wybierzemy złożenie pełnomocnictwa z wykorzystaniem Profilu Zaufanego, to wszystkie dane, własne również, trzeba będzie wpisać ręcznie.

Wypełniony i zapisany dokument należy autoryzować “Podpisem Zaufanym” i wysłać do Ministerstwa Finansów. Po jakimś czasie dostępny będzie dokument UPO, dzięki czemu będziemy mieli pewność, że dokument dotarł do właściwej instytucji.

Konto organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Z pomocą przychodzi nam konto organizacji w e-US. Przez wiele lat z funkcjonalności oferowanych przez Krajową Administrację Skarbową mogły skorzystać jedynie osoby fizyczne. Na szczęście to się zmieniło i obecnie wszystkie spółki i organizacje, takie jak:

  • kapitałowa lub osobowa, w tym spółka cywilna,
  • stowarzyszenia,
  • fundacje,
  • spółdzielnie,
  • grupy kapitałowe,
  • inne jednostki organizacyjnej.

które posiadają numer NIP mogą założyć konto organizacji w e-US.

Firma musi złożyć wniosek z danymi użytkownika, któremu ma być przyznany dostęp do konta w organizacji. Wówczas trzeba wiedzieć, że każda czynność podjęta przez osobę upoważnioną do konta organizacji będzie traktowana, jak czynność podjęta przez daną jednostkę.

Na wniosku o przyznanie dostępu do konta organizacji w e-US podaje się dane osób reprezentujących organizację. W przypadku spółek mogą to być wspólnicy czy członkowie zarządu.

W podlinkowanej publikacji opisano sposób założenia konta dla organizacji.

Wysyłka UPL-1 przez konto w organizacji

Dzięki wprowadzeniu nowej funkcjonalności w postaci konta w organizacji każda ze spółek czy organizacji może wysłać za pośrednictwem tego konta upoważnienie UPL-1 do urzędu skarbowego. Na koncie organizacji można znaleźć m.in. dostęp do listy wszystkich pełnomocnictw udzielonych przez spółkę. Na konto w organizacji można się zalogować z wykorzystaniem:

  • profilu zaufanego,
  • e-dowodu,
  • bankowości elektronicznej,
  • m-Obywatela.

Uwaga!
Spółka, która przyzna dostęp do konta organizacji ma możliwość przesłania upoważnienia UPL-1 do urzędu skarbowego tym kanałem za pośrednictwem użytkownika, który otrzymał dostęp do konta organizacji.

Wysyłka UPL-1 składanego dla spółki przez profil zaufany czy potrzebne są upoważnienia dla wysyłającego?

Jeśli spółka złoży wniosek o przyznanie dostępu do konta organizacji w e-US, to nie będzie już potrzebne kolejne upoważnienie dla wysyłającego. Na etapie przyznania dostępu do konta organizacji takie upoważnienie zostało już nadane we wniosku, więc nie trzeba go powielać przy kolejnych czynnościach. Jeśli jednak nie zostanie założone konto organizacji w e-US dla spółki, to UPL-1 może złożyć online z wykorzystaniem profilu zaufanego osoba, która reprezentuje spółkę. W takim jednak przypadku w części E powinna być wymieniona osoba upoważniona przez spółkę do złożenia takiego oświadczenia. Jak widać z konstrukcji wniosku takich osób może być więcej:

e-Urząd Skarbowy – Zrzut ze strony podatki.gov.pl

Podsumowanie

W dzisiejszej publikacji omówiliśmy temat wysyłki UPL-1 dla osób fizycznych oraz spółki przez profil zaufany.

Każda osoba, nie tylko przedsiębiorcy, może założyć Profil Zaufany, który jest wykorzystywany na wiele sposobów. Dzięki tej funkcjonalności można załatwić szereg spraw urzędowych, a ich katalog jest sukcesywnie rozbudowywany. Na chwilę obecną dostępnych jest wiele usług online, z których można skorzystać i załatwić sprawy urzędowe bez wychodzenia z domu. Można się również logować różnymi kanałami i w efekcie osiągnąć ten sam skutek, tak jak to pokazano na przykładzie pełnomocnictwa UPL-1. Z wykorzystaniem Profilu Zaufanego można załatwić sprawę zarówno przez stronę epuap.gov.pl, jak i przez stronę podatki.gov.pl wybierając e-Urząd Skarbowy.

W przypadku spółek sprawa jest nieco bardziej złożona niż w przypadku osób fizycznych, które wszystkie czynności podejmują we własnym imieniu.

W zależności od formy organizacyjnej ustanowienie pełnomocnika przez spółkę, w tym do podpisywania deklaracji, jest możliwe przez każdego wspólnika, zarząd czy komplementariusze. Jeśli jest to reprezentacja wieloosobowa a więc wszyscy muszą zostać wymienieni. Natomiast można również udzielić pełnomocnictwa jednemu ze wspólników czy członków zarządu, co usprawni proces załatwiania spraw urzędowych, w tym ustanowienie pełnomocnika do podpisywania deklaracji.

W zależności od przyjętego rozwiązania przez spółkę upoważnienie UPL-1 do podpisywania deklaracji składanych elektronicznie można złożyć z wykorzystaniem konta organizacji lub bezpośrednio przez profil zaufany. Możliwość korzystania z konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym wydaje się optymalnym rozwiązaniem w przypadku spółek. Dostęp do takiego konta może mieć jeden ze wspólników czy członków zarządu i wówczas bez zbędnej dodatkowej biurokracji prześle UPL-1 do urzędu skarbowego.

Stan prawny na dzień: 16.12.2024 r.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Może te tematy też Cię zaciekawią

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Mobilnie. Wszędzie

Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

Mobilnie
Napisz do nas lub zadzwoń +48 735 209 003