Zastanawiasz się czym jest wzór przemysłowy i jakie wynikają prawa ochronne z jego rejestracji? W niniejszym artykule, na podstawie ustawy z dnia 30 czerwca 2000 r. – Prawo własności przemysłowej, wyjaśnimy tę kwestię.
Przepis art. 102 Prawa własności przemysłowej stanowi, że:
Na oficjalnej stronie Urzędu Patentowego wskazano, że Wzór przemysłowy jest kategorią przeznaczoną do ochrony wyglądu zewnętrznego dowolnego produktu przemysłowego lub rzemieślniczego (z wyłączeniem programów komputerowych).
W orzecznictwie sądowym wskazuje się, że wzór przemysłowy dla uzyskania ochrony musi spełniać dwie odrębnie określone przez ustawodawcę przesłanki – nowości i indywidualnego charakteru. Kryterium nowości zostało unormowane w art. 103 ust. 1 ustawy, zaś indywidualny charakter wzoru przemysłowego został zdefiniowany w art. 104 ust. 1 ustawy. Nie ulega zatem wątpliwości, że nowość i indywidualny charakter stanowią odrębne przesłanki zdolności rejestrowej wzoru przemysłowego, jakkolwiek wzór nienowy nie będzie też posiadał indywidualnego charakteru. Z kolei wzór nowy może być pozbawiony indywidualnego charakteru. Kwestia wzajemnych relacji między tymi przesłankami wpływa na kolejność i metodykę ich badania [tak Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 26 maja 2021 r., sygn. akt II GSK 1041/18].
Nowość wzoru przemysłowego stanowi kryterium ochrony wzoru przemysłowego. Zgodnie z art. 103 ust. 1 i ust. 2 Prawa własności przemysłowej wzór przemysłowy jest nowy, jeżeli identyczny wzór nie został udostępniony publicznie, tj. jeżeli nie mógł dotrzeć do wiadomości osób zajmujących się zawodowo dziedziną, której wzór dotyczy.
W orzecznictwie wskazuje się, że „udostępnienie publiczne wzoru przemysłowego – w świetle art. 103 ust. 1 Ustawy Prawo własności przemysłowej – następuje przez: stosowanie wzoru, jego wystawienie lub ujawnienie w innych sposób. Wyliczenie form publicznego udostępnienia wzoru nie ma charakteru enumeratywnego. Natomiast z art. 103 ust. 2 Ustawy Prawo własności przemysłowej wynika, że wzoru nie uważa się za udostępniony publicznie, w rozumieniu ust. 1, jeżeli nie mógł dotrzeć do wiadomości osób zajmujących się zawodowo dziedziną, której wzór dotyczy. Najczęściej występującymi w obrocie sposobami publicznego udostępnienia wzoru są: publikacja wzoru oraz wykorzystanie wzoru w handlu” [tak Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 12 maja 2022 r., sygn. akt II GSK 1905/18].
Warto jednak mieć na uwadze przepis art. 103 ust. 3 Prawa własności przemysłowej, zgodnie z którym Przepis ust. 1 nie wyłącza możliwości udzielenia prawa z rejestracji, jeżeli wzór przemysłowy:
1) został ujawniony osobie trzeciej, która w sposób wyraźny lub dorozumiany była zobowiązana do zachowania poufności;
2) został ujawniony w ciągu 12 miesięcy przed datą, według której oznacza się pierwszeństwo do uzyskania prawa z rejestracji, jeżeli ujawnienie nastąpiło przez twórcę, jego następcę prawnego lub – za zgodą uprawnionego – przez osobę trzecią, a także jeżeli ujawnienie nastąpiło w wyniku nadużycia popełnionego wobec twórcy lub jego następcy prawnego.
Z kolei przepis art. 104 ust. 1 Prawa własności przemysłowej stanowi, że Wzór przemysłowy odznacza się indywidualnym charakterem, jeżeli ogólne wrażenie, jakie wywołuje na zorientowanym użytkowniku, różni się od ogólnego wrażenia wywołanego na nim przez wzór publicznie udostępniony przed datą, według której oznacza się pierwszeństwo.
Tym samym wzór przemysłowy, aby mógł być skutecznie chroniony, musi się odznaczać indywidualnym charakterem.
Zgodnie z przepisem art. 108 Prawa własności przemysłowej zgłoszenie wzoru przemysłowego w celu uzyskania prawa z rejestracji powinno obejmować:
O tym co należy rozumieć przez ilustrację i opis wypowiedział się Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z dnia 15 października 2012 r., sygn. akt VI SA/Wa 1525/12 wskazując, iż:
Dodatkowo warto wskazać, że jednym zgłoszeniem wzoru przemysłowego mogą być objęte odrębne postacie wytworu mające wspólne cechy istotne (odmiany wzoru przemysłowego), z kolei liczba odmian wzoru przemysłowego, jakie mogą być ujęte w jednym zgłoszeniu, nie może przekraczać dziesięciu, chyba że odmiany te tworzą w całości komplet wytworów [por. ustęp 4 i 5].
Należy pamiętać, że udzielenie prawa z rejestracji wzoru przemysłowego następuje pod warunkiem uiszczenia opłaty za pierwszy okres ochrony. W przypadku nieuiszczenia opłaty w wyznaczonym terminie Urząd Patentowy stwierdza wygaśnięcie decyzji o udzieleniu prawa z rejestracji wzoru przemysłowego [por. art. 111 Prawa własności przemysłowej].
Zgodnie z wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 28 lipca 2017 r., sygn. akt VI SA/Wa 161/17: „Postępowanie przed Urzędem Patentowym RP wszczynane jest po dokonaniu zgłoszenia, które powinno zawierać elementy określone w art. 108 ustawy z dnia 30 czerwca 2000 r. Prawo własności przemysłowej (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 1410 ze zm.). Po dokonaniu zgłoszenia Urząd Patentowy RP bada jego prawidłowość. Zmiany dokonywane w zgłoszeniu w toku jego rozpatrywania nie mogą dotyczyć samego wzoru i jego odmian przedstawionych w opisie i na rysunku oraz na fotografiach. Zakaz ten nie obejmuje przypadków dokonania korekty zastrzeganej postaci wytworu, jeżeli nie spowoduje to zmiany tożsamości wzoru i bez której uzyskanie prawa z rejestracji wzoru przemysłowego byłoby niemożliwe. Czynności podejmowane przez organ po wpływie zgłoszenia co do zasady mają charakter formalny. W obecnym stanie prawnym dopuszczone jest ograniczone badanie przesłanek w zakresie określonym w art. 110 ust. 2 i 3 ustawy”.
W przypadku, gdy Urząd Patentowy stwierdzi, że zgłoszenie wzoru przemysłowego nie zostało sporządzone prawidłowo, wydaje decyzję o odmowie udzielenia prawa z rejestracji. Jednakże pamiętaj, że Urząd Patentowy może wydać decyzję odmową do przyznania ochrony wzoru przemysłowej. Wynika to z przepisu art. 117(1) Prawa własności przemysłowej, zgodnie z którym: Jeżeli Urząd Patentowy stwierdzi brak warunków wymaganych do uznania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej ochrony międzynarodowego wzoru przemysłowego, wydaje decyzję o odmowie uznania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej ochrony międzynarodowego wzoru przemysłowego w całości lub części.
Zgodnie z przepisem art. 105 Prawa własności przemysłowej:
Mając na uwadze powyższe wskazać należy, że prawem udzielanym na wzór zarejestrowany w Urzędzie Patentowym jest prawo z rejestracji, które jest rozciąga się na całe terytorium Polski i zapewnia na określonym terytorium monopol na korzystanie z zarejestrowanego wzoru przemysłowego w sposób zarobkowy lub zawodowy przez okres trwający maksymalnie 25 lat. Prawo z rejestracji obejmuje każdy wzór, który na zorientowanym użytkowniku nie wywołuje odmiennego ogólnego wrażenia. To prawo wyłączne ogranicza się do takich wytworów, dla których nastąpiło zgłoszenie.
Natomiast prawo z rejestracji wzoru przemysłowego nie obejmuje cech wytworu:
Warto pamiętać, że dowodem udzielenia prawa z rejestracji jest świadectwo ochronne. W myśl przepisu art. 114 ust. 1 Prawa własności przemysłowej Udzielenie prawa z rejestracji wzoru przemysłowego stwierdza się przez wydanie świadectwa rejestracji.
Jak wskazuje się w ustępie 2 analizowanego przepisu, częścią składową świadectwa rejestracji jest:
Co więcej, opis ochronny wzoru przemysłowego jest udostępniany osobom trzecim i podlega rozpowszechnianiu przez Urząd Patentowy.
Katalog naruszeń będących zachowaniem pogwałcenia prawa ochronnego został uregulowany w przepisie art. 115 Prawa własności przemysłowej, zgodnie z którym uprawniony z rejestracji wzoru przemysłowego nie może zakazać osobie trzeciej korzystania z wzoru:
Zgodnie z przepisem art. 117 Prawa własności przemysłowej:
Zgodnie z zatem z przepisem art. 89 ust. 1, do którego odwołuje się powyższa regulacja stanowi, że patent może zostać unieważniony w całości lub części na wniosek każdego, kto wykaże, że: nie zostały spełnione warunki wymagane do uzyskania patentu;
Jednakże, w ślad za poglądami doktryny, wskazuje się, że Artykuł 89 PrWłPrzem, do którego odsyła ustawodawca w art. 117 ust. 1 PrWłPrzem, nie może być bowiem w pełni stosowany do postępowania o unieważnienie prawa z rejestracji wzoru przemysłowego, nawet w sposób „odpowiedni”, ze względu na liczne odmienności w zakresie prawa wzorów przemysłowych i prawa patentowego [tak K. Osajda (red. serii), Ł. Żelechowski (red. tomu), Prawo własności przemysłowej. Komentarz. Wyd. 2, Warszawa 2022].
Tym samym wskazane przesłanki mogą się okazać w praktyce dość problematyczne.
Dlatego też warto zwrócić uwagę, że bezwzględne przyczyny unieważnienia prawa z rejestracji wzoru przemysłowego zostały określone w art. 11 ust. 1 dyrektywy 98/71/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 13 października 1998 r. w sprawie prawnej ochrony wzorów z dnia 13 października 1998 r., tj.:
Z kolei względne podstawy unieważnienia prawa z rejestracji wzoru przemysłowego zostały określone w art. 11 ust. 2 ww. dyrektywy 98/71/WE, zgodnie z którymi:
Nie ulega wątpliwości, że aby na wzór przemysłowy mógł zostać objęty prawem ochronnym, wzór ten musi być nowy i wykazywać cechy indywidualnego (oryginalnego) charakter. Weryfikacja spełniania przez wzór przemysłowy przesłanki nowości i indywidualnego charakteru prowadzona być może wyłącznie w oparciu o ujawnione w opisie i na rysunku zgłoszenia cechy, które określają zakres przedmiotowy prawa ochronnego.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.