Zastanawiasz się czym jest wzór użytkowy i jakie przysługują prawa z jego rejestracji? W niniejszym artykule, w oparciu o przepisy ustawy z dnia 30 czerwca 2000 r. – Prawo własności przemysłowej, wyjaśnimy tę kwestię.
Zgodnie z przepisem art. 94 Prawa własności przemysłowej:
Tym samym wzorem użytkowym jest nowe i nadające się do przemysłowego zastosowania rozwiązanie o technicznym charakterze dotyczące kształtu lub budowy przedmiotu o trwałej postaci albo przedmiotu, który składa się ze związanych ze sobą funkcjonalnie części o trwałej postaci.
Wobec powyższego charakterystycznymi elementami wzoru użytkowego są:
W literaturze wskazuje się, że:
Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 28 marca 2014 r., sygn. akt VI SA/Wa 3100/13
Przedmiotem prawa ochronnego jest wzór użytkowy, tj. nowe i nadające się do przemysłowego zastosowania rozwiązanie o charakterze technicznym dotyczące kształtu lub budowy przedmiotu o trwałej postaci albo przedmiotu składającego się ze związanych ze sobą funkcjonalnie części o trwałej postaci. Przepis art. 95 Prawa własności przemysłowej reguluje kwestie związaną z treścią prawa ochronnego na wzór przemysłowy, zgodnie z którym:
Istotne zapamiętania jest to, że prawo do uzyskania prawa ochronnego na wzór użytkowy zasadniczo przysługuje twórcy. A jeśli doszło do wspólnego stworzenia wzoru prawo, to prawo to przysługuje wspólnie wszystkim współtwórcom i stanowi ono przedmiotem współwłasności. Co więcej, czas trwania prawa ochronnego wynosi 10 lat od daty dokonania zgłoszenia wzoru użytkowego w Urzędzie Patentowym, a po upływie tego okresu prawo ochronne na wzór użytkowy wygasa z mocy ustawy.
Zakres prawa ochronnego wyznaczają następujące elementy, tj.:
Wyrok Sądu Apelacyjnego w Rzeszowie – I Wydział Cywilny z dnia 5 kwietnia 2018 r., sygn. akt I ACa 58/17
Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 22 czerwca 2021 r., sygn. akt II GSK 1264/18
Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 31 stycznia 2020 r., sygn. akt II GSK 1693/18
Zgodnie z przepisem art. 97 Prawa własności użytkowej, do zgłoszenia wzoru użytkowego mają zastosowanie przepisy art. 31-33 Prawa własności przemysłowej. Tym samym, w myśl ww. regulacji, zgłoszenie wzoru użytkowego powinno obejmować:
Zgłoszenie wzoru użytkowego może obejmować tylko jedno rozwiązanie, a samo zgłoszenie może być dokonane przez podmiot, który ma prawo do uzyskania prawa ochronnego na wzór użytkowy, tj. twórca lub współtwórcy wzoru.
Zgodnie z przepisem art. 99 Prawa własności przemysłowej:
Tym samym świadectwo ochronne stanowi dowód uzyskania prawa ochronnego na wzór użytkowy, które jest wydawane po uiszczeniu w terminie opłaty za pierwszy okres ochrony. W literaturze wskazuje się zaś, że „przez uzyskanie prawa ochronnego potwierdzonego świadectwem ochronnym nabywa się prawa wyłącznego korzystania ze wzoru użytkowego w sposób zawodowy i zarobkowy. Świadectwo ochronne jako dowód nabycia prawa ochronnego stanowi w praktyce podstawę zakazywania korzystania z chronionego wzoru przez osoby trzecie i dochodzenia roszczeń z tytułu naruszenia prawa ochronnego”.
Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów w sprawie dokonywania i rozpatrywania zgłoszeń wynalazków i wzorów użytkowych z dnia 17 września 2001 r. w § 39 stanowi, że W ogłoszeniu w „Wiadomościach Urzędu Patentowego” o udzieleniu patentu podaje się w szczególności:
1) numer patentu,
2) datę i numer zgłoszenia,
3) datę ogłoszenia o zgłoszeniu,
4) symbol międzynarodowej klasyfikacji patentowej,
5) tytuł wynalazku,
6) nazwisko i imię lub nazwę uprawnionego,
7) nazwisko i imię twórcy wynalazku.
Powyższa regulacja ma również zastosowanie do wzoru użytkowego. Zatem wszelkie informacje z § 39 Rozporządzenia podaje się w ogłoszeniu w Wiadomościach Urzędu Patentowego w zakresie udzielenia prawa ochronnego.
Wzory użytkowe w potocznym języku nazywane są małymi wynalazkami. Zasadnicze warunki, jakie musi spełniać rozwiązanie techniczne, aby mogło zostać uznane za wzór użytkowy, określa przepis art. 94 ust. 1 Prawa własności przemysłowej. Wzór użytkowy musy stanowić nowe i nadające się do przemysłowego zastosowania rozwiązanie o technicznym charakterze dotyczące kształtu lub budowy przedmiotu o trwałej postaci albo przedmiotu, który składa się ze związanych ze sobą funkcjonalnie części o trwałej postaci. Co ważniejsze w przypadku wzorów użytkowych zakres ochrony determinowany jest w zastrzeżeniach ochronnych, a prawo ochronne trwa 10 lat.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.