Masz obowiązek składania plików JPK? Sprawdź jakie będą kary za błędy w JPK.
Wszyscy czynni podatnicy VAT od 2018 roku zostali zobligowani do comiesięcznego przekazywania JPK do Ministerstwa Finansów. Są to dane pochodzące z ewidencji VAT zakupu i sprzedaży, które są poddawane bieżącym czynnościom analitycznym po stronie organów podatkowych. Dzięki takim analizom wychwytywane są nieumyślne błędy przedsiębiorców, ale również celowe oszustwa i puste faktury.
Ministerstwo Finansów poszło o krok dalej i od 1 października 2020 roku nowe struktury plików JPK zastąpią deklaracje podatkowe. Wraz z tymi zmianami wprowadzono pieniężne kary za błędy w JPK. Kiedy i na jakich zasadach przedsiębiorca poniesie konsekwencje finansowe wyjaśniamy poniżej.
Dotychczas przedsiębiorcy nie ponosili konsekwencji finansowych za błędy w składanych plikach JPK, ale to się zmieni od 1 października 2020 roku. Wprowadzony został przepis do ustawy o VAT (art. 109 ust. 3f), który mówi o tym, że naczelnik urzędu skarbowego wzywa przedsiębiorcę do skorygowania błędów w przesłanej ewidencji JPK jeżeli uniemożliwiają one weryfikację prawidłowości przeprowadzonych transakcji, jednocześnie wskazując jakie to są błędy. Przedsiębiorca, który otrzyma takie wezwanie powinien w terminie 14 dni od dnia doręczenia wezwania przesłać skorygowany plik JPK lub złożyć wyjaśnienie, że przesłana ewidencja nie zawiera błędów. Co się dzieje jeżeli przedsiębiorca nie dopełni formalności?
Zgodnie z przepisami jeżeli przedsiębiorca nie prześle skorygowanej ewidencji w zakresie błędów wskazanych w wezwaniu, albo zrobi to po terminie lub w złożonych wyjaśnieniach nie wykaże, że ewidencja nie zawiera błędów naczelnik urzędu skarbowego może nałożyć, w drodze decyzji, na takiego właściciela firmy karę pieniężną w wysokości 500 zł za każdy błąd w złożonym JPK. Nastąpiła zmiana przepisów w zakresie nakładania kary z obligatoryjnej na fakultatywną. Konstrukcja pierwotnego zapisu wskazywała, że naczelnik “nakłada” a obecnie jest, że “może nałożyć”. Karę uiszcza się bez wezwania w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji. Przedsiębiorcy powinni być zatem bardzo czujni i to w ich interesie leży odbieranie pism z organu podatkowego i terminowa odpowiedź, w przeciwnym wypadku narażą się na dodatkowe obciążenia finansowe.
Jeżeli przedsiębiorca za ten sam czyn ponosi odpowiedzialność za wykroczenie skarbowe lub przestępstwo skarbowe na podstawie Kodeksu karnego skarbowego nie będą na niego nakładane kary pieniężne.
Ustawa Kodeks karny przewiduje następujące kary:
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.