Kupujesz paliwo za granicą? Sprawdź, w jaki sposób zakup ujmować w kosztach podatkowych.
Koszty zakupu paliwa są ponoszone praktycznie przez każdego przedsiębiorcę. Kwestie zaliczenia ich do kosztów uzyskania przychodów były już niejednokrotnie omawiane. Problematyczna jak się okazuje jest kwestia podatku VAT na dokumentach zagranicznych. W dzisiejszej publikacji będzie nas interesowało rozliczenie zakupu paliwa w innym kraju UE pod kątem podatku VAT i kosztów podatkowych.
Przez długi okres czasu organy podatkowe stały na stanowisku, że zagraniczny podatek VAT będzie zaliczany do kosztów uzyskania przychodów. Natomiast w przypadku otrzymania zwrotu tego podatku przedsiębiorca będzie miał obowiązek ujęcia go po stronie przychodów podatkowych. Fiskus uważał, że zagraniczny VAT, bez względu na to czy będzie dotyczył faktur z UE, czy spoza UE, powinien się znaleźć w kosztach podatkowych. Potwierdzają to liczne interpretacje podatkowe m.in.:
Z tym podejściem nie zgadzały się jednak sądy w wydawanych orzeczeniach i w końcu zmieniło się również podejście organów podatkowych do tego zagadnienia.
Obecnie organy podatkowe stoją na stanowisku, że pojęcia określające podatek VAT, takie jak:
są identyczne. Takie podejście do omawianego zagadnienia zostało potwierdzone m.in. w interpretacji Dyrektora KIS nr 0111-KDIB1-1.4010.142.2020.2.MF z dnia 16 czerwca 2020 roku.
Ma to bezpośrednie przełożenie na regulacje dotyczące podatku VAT w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Prowadzi to do wniosku, że przyjęte w ustawie o PIT regulacje dotyczące podatku VAT odnoszą się zarówno do podatku wykazanego na fakturach wystawionych w Polsce, jak i tych z innego kraju w UE. W takim razie, w jaki sposób rozliczać zakup paliwa za granicą?
Jeżeli znajdziemy się w sytuacji, gdy będziemy kupowali paliwo w innym kraju UE, to w takim przypadku najlepiej, żeby taka transakcja była udokumentowana fakturą VAT, na której znajdzie się również naliczony podatek VAT według stawek obowiązujących w danym kraju. Na tej podstawie będzie można zaksięgować paliwo w kosztach podatkowych w kwotach netto uwzględniając obowiązujące limity.
Zgodnie z ustawą PIT, co do zasady podatek VAT nie stanowi kosztu podatkowego. Skoro jest mowa o tym samym podatku VAT, bez względu na to, gdzie została wystawiona faktura – w Polsce, czy w innym kraju UE, to również będą miały zastosowanie te same przepisy ustawy o PIT.
W przypadku VAT unijnego przedsiębiorca ma prawo wystąpić o zwrot podatku VAT zapłaconego w innym kraju UE zgodnie z procedurą VAT-REFUND. Wówczas otrzymana kwota nie będzie stanowiła przychodu w podatku PIT. Takie stanowisko zostało zaprezentowane m.in. w interpretacji z dnia 17 kwietnia 2020 r. nr 0111-KDIB2-1.4010.48.2020.1.AM. Sam fakt, że przedsiębiorca nie wystąpi z wnioskiem o zwrot podatku VAT w innym kraju w UE nie jest powodem do zaliczenia tego podatku do kosztów podatkowych.
Może się tak zdarzyć, że przedsiębiorca nie otrzyma faktury za zakupione paliwo poza granicami kraju. W takim przypadku z pomocą przychodzi nam rozporządzenie w sprawie prowadzenia podatkowej książki przychodów i rozchodów. Zgodnie z nim wydatki poniesione za granicą na zakup paliwa i olejów mogą być dokumentowane paragonami lub dowodami kasowymi.
W tym przypadku wydaje się, że również podatek VAT wykazany na paragonie nie powinien się znaleźć w kosztach podatkowych, w oparciu o te same zasady, które zostały opisane powyżej. Takie stanowisko pojawia się w publikacjach poruszających tę problematykę.
Na podstawie omawianej problematyki można zauważyć, jaki wpływ na kształtowanie rozliczeń podatkowych ma obowiązująca linia orzecznicza. Pomimo że nie zmieniły się żadne przepisy podatkowe, to podejście organów podatkowych do zasad zaliczania podatku VAT jest zgoła odmienne. Dlatego tak ważne jest bieżące monitorowanie różnego rodzaju wyjaśnień. Pamiętajmy, że zmiana dotyczy wyłącznie rozliczania podatku VAT od zakupu paliwa na terenie UE, gdzie obecnie nie powinno się już go ujmować w kosztach podatkowych. Dokumenty zakupu z uwzględnieniem obowiązujących limitów powinny być zaksięgowane w PKPiR w kwotach netto.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.
Jak rozliczyć fakturę za zakup paliwa za granicą?
Jak wygląda kwestia księgowania zakupu paliwa za granicą w przypadku braku faktury?
“W tym przypadku wydaje się, że również podatek VAT wykazany na paragonie nie powinien się znaleźć w kosztach podatkowych” to w końcu sie wydaje, czy to potwierdzona informacja? I najważniejsze, jak to zaksiegować w systemi ifirma?
W zakresie ścieżek księgowania zapraszamy do kontaktu z BOK serwisu ifirma.pl, konsultanci po przeanalizowaniu indywidualnej sytuacji podadzą ścieżki księgowania w serwisie.
A jak ma się do tego art. 23 ust. 1 pkt 43 ustawy o PIT ?