Dokonujesz zakupu paliwa w Wielkiej Brytanii? Sprawdź, w jaki sposób rozliczyć to w kosztach.
Rozliczanie zakupów poza terytorium Polski sprawia przedsiębiorcom sporo problemów. Szczególnie kłopotliwe jest ustalenie przez czynnego podatnika VAT, czy dana transakcja pozwala na ujęcie zagranicznego VAT w kosztach firmy, czy jednak z jakichś powodów jest to niemożliwe. Dzisiaj zajmiemy się podatkiem VAT na dokumentach zakupu, m.in. paliwa, w Wielkiej Brytanii.
Sprawa jest na pewno bardzo ważna dla dużej grupy polskich przedsiębiorców, którzy dokonują różnego rodzaju transakcji gospodarczych z Wielką Brytanią, która po wyjściu z UE jest traktowana, jako kraj trzeci. W związku z powyższym przeprowadzone operacje gospodarcze również podlegają pod takie same przepisy, jak dla innych krajów spoza UE.
W jaki sposób rozliczyć zakup paliwa poza terytorium UE w kosztach firmy można przeczytać w podlinkowanej publikacji.
Potwierdzają to również organy podatkowe w wydawanych interpretacjach podatkowych. W jednej z nich nr 0114-KDIP2-1.4010.418.2020.2.JC z dnia 28 kwietnia 2021 roku Dyrektor KIS wypowiedział się na temat zaliczania wydatków do kosztów podatkowych.
Chodziło o odpowiedź na pytanie, czy faktury kosztowe powinny być ujmowane w kwotach brutto, czy netto. Po wyjściu GB z UE podatku od towarów i usług oraz podatku od wartości dodanej nie można utożsamiać z podatkiem obowiązującym w Wielkiej Brytanii. Na tej podstawie polski przedsiębiorca może zaliczyć do kosztów podatkowych wydatki ponoszone na terytorium Wielkiej Brytanii w kwocie brutto, a więc powiększonej o brytyjski podatek VAT.
Takie stanowisko zostało potwierdzone przez Dyrektora KIS. Kwota kosztu podatkowego księgowana w PKPiR musi uwzględniać limity, jakie obowiązują w podatku dochodowym przy zakupie paliwa.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.
Zrób to za darmo z programem IFIRMA!