Kupiłeś kradziony towar? Sprawdź, w jaki sposób można rozliczyć na gruncie PIT.
Zakup towarów handlowych może się niekiedy wiązać z ryzykiem wejścia w posiadanie towaru kradzionego. Bardzo często dochodzi do sprzedaży takiego towaru przez przedsiębiorcę, który nie ma świadomości, że obraca kradzionym towarem. W takim przypadku uczciwy przedsiębiorca ma dylemat, w jaki sposób prawidłowo rozliczyć taką transakcję na gruncie podatku dochodowego. Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta i oczywista. W dzisiejszej publikacji dokonamy analizy pod kątem wykazania takiego zakupu w PKPiR.
W przypadku zakupu skradzionego towaru przedsiębiorca najczęściej dowiaduje się od organów ścigania. Jeżeli towar nie został jeszcze sprzedany, to najpewniej zostanie skonfiskowany przez policję. W takiej sytuacji mamy poniesiony wydatek i wątpliwości, czy fakturę zakupu można zaksięgować w kosztach podatkowych.
Z kosztem podatkowym mamy do czynienia wówczas, gdy spełnia kilka przesłanek m.in.:
Dopiero spełnienie tych warunków pozwala przedsiębiorcy na wpisanie kosztu podatkowego do PKPiR. Jeżeli do zakupu kradzionego towaru doszło w wyniku niewiedzy przedsiębiorcy, to wydaje się, że zostały spełnione przesłanki, żeby zakup można było uznać za koszt podatkowy. Jednak pozostaje jeszcze kwestia należytej staranności, którą należy wykazać przed organem podatkowym. Trudno ocenić, jakie przesłanki będą podnoszone przez organ podatkowy w przypadku ewentualnej kontroli.
Jedno jest pewne, przede wszystkim zakup musi być właściwie i w sposób niebudzący wątpliwości udokumentowany, aby zaliczyć go do kosztów podatkowych. Na pewno rozsądne będzie jeżeli przedsiębiorca podejmie określone działania typu:
W jednym z wyroków NSA sygn. akt II FSK 713/17 z dnia 12 marca 2019 roku Sąd nie uznał faktur zakupu, ponieważ w jego ocenie nie odzwierciedlały rzeczywistego przebiegu zakupu towaru, nie zostały właściwie udokumentowane i nie można ich zaliczyć do kosztów.
W omawianej tematyce nie można znaleźć jednej odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób rozliczyć zakup skradziony towar w PIT. Każda sytuacja może dotyczyć innego stanu faktycznego i dlatego rozstrzygnięcia również mogą być różne. W publikacji przedstawiono problematykę jedynie w ogólnym zarysie.
Z uwagi na brak szczegółowych wytycznych czy informacji zasadne byłoby wystąpienie z wnioskiem o wydanie interpretacji podatkowej lub zasięgnięcie opinii doradcy podatkowego czy prawnika.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.
Zrób to za darmo z programem IFIRMA!