Zatrudniasz pracowników? Sprawdź, czy powinieneś naliczać ZUS od ich pobytu w hotelach.
Wykonywanie zadań służbowych przez pracowników nie zawsze musi być związane z siedzibą firmy. Zlecenia mogą być realizowane, w zależności od profilu działalności gospodarczej, na terenie całego kraju. Przedsiębiorcy, którzy opłacają hotele dla pracowników zastanawiają się, czy powinni również oskładkowywać takie świadczenia. O tym będziemy pisali w dzisiejszej publikacji.
Pracownicy w ramach nawiązanego stosunku pracy otrzymują wynagrodzenie, które nie zawsze musi być wyrażone w pieniądzu. Jedną z form osiąganych przychodów jest tzw. nieodpłatne świadczenie. Pojęcie to nie zostało sprecyzowane w ustawie o PIT, dlatego można się posiłkować wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego sygn. K 7/13 z 8 lipca 2014 roku, w którym napisano, że za przychody z nieodpłatnych świadczeń można uznać takie korzyści, które:
Jeżeli już ustalimy, że takie świadczenie mieści się w kategorii nieodpłatnych, to wówczas będą stanowiły przychód pracownika. A co ze składkami ZUS?
Skoro odpłatność za zakwaterowanie pracownika będzie świadczeniem nieodpłatnym ujętym w podstawie do opodatkowania, to również od niego będą należne do pobrania i odprowadzenia składki ZUS.
Na takim stanowisku stoi także organ ZUS. W jednej z interpretacji sprawa numer: DI/200000/43/297/2021 z dnia 13 kwietnia 2021 roku, skierowanej do ZUS przedsiębiorca zadał pytanie, czy postąpi prawidłowo nie obliczając składek ZUS od kosztów zakwaterowania pracowników w miejscu świadczenia przez nich pracy. ZUS nie zgodził się ze stanowiskiem przedsiębiorcy. W uzasadnieniu wskazał, że świadczenie w naturze w postaci nieodpłatnego zakwaterowania stanowi dla pracownika dodatkowy składnik wynagrodzenia przekazany w innej formie niż pieniężna. Co w konsekwencji prowadzi do wniosku, że taki składnik będzie stanowił podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe tak jak pozostałe składniki wynagrodzenia.
W związku z powyższym należy przyjąć, że opłata za zakwaterowanie pracownika w hotelu będzie stanowiła dla niego nieodpłatne świadczenie, które powinno się znaleźć, jako składnik wynagrodzenia podlegający pod składki ZUS.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.