Jeśli sytuacja losowa spowoduje powstanie zaległości podatkowej u przedsiębiorcy, warto zwrócić się do urzędu skarbowego po pomoc.
Zaległość podatkowa – co można zrobić?
W przypadku zaległości podatkowej możemy zwrócić się do urzędu skarbowego z wnioskiem o:
- Rozłożenie zobowiązania na raty
- Odroczenie terminu płatności lub
- Umorzenie zaległości.
Pomoc może być zastosowana zarówno w przypadku samej kwoty podatku, jak i odsetek oraz opłaty prolongacyjnej.
Uwaga!
Urząd skarbowy może umorzyć zobowiązanie podatkowe w całości lub w części. W takiej sytuacji umorzeniu podlega zarówno kwota główna, jak i (proporcjonalnie) odsetki.Płatność ratalna lub umorzenie – wniosek
Przedsiębiorca, aby uzyskać prawo do pomocy, powinien złożyć do właściwego urzędu skarbowego wniosek. W tego typu piśmie należy ująć przede wszystkim:
- Dane wnioskodawcy
- Dane właściwego urzędu skarbowego
- Informacje o zaległości (rodzaj, za jaki okres, kiedy minął termin płatności)
- Uzasadnienie wniosku.
Uzasadniając wniosek, przedsiębiorca powinien podeprzeć się ważnym interesem osobistym lub publicznym. Chodzi tu głównie o:
- Przyczyny powstania zadłużenia, niezawinione przez podatnika (np. zdarzenia losowe, klęski żywiołowe, nierzetelni kontrahenci)
- Interes podatnika (np. możliwość utraty działalności i źródła zarobkowania, źródła utrzymania rodziny etc.)
- Interes publiczny (np. likwidacja miejsc pracy, likwidacja rentownej działalności, która dotychczas generowała wpływy, także do budżetu państwa).
Do wniosku warto także dołączyć załączniki – np. informacje o chorobie, protokoły kradzieży czy zniszczenia w razie klęski żywiołowej, a także zaświadczenia o pomocy de minimis, jeśli przedsiębiorca wcześniej z niej korzystał.
Uwaga!
Niektóre urzędy skarbowe przygotowują własne wzory wniosków w sprawie zaległości podatkowych – można je znaleźć w samym urzędzie lub na jego stronie internetowej.Płatność ratalna lub umorzenie – formalności
Przygotowany wniosek należy złożyć do urzędu skarbowego. Można to zrobić:
- Pocztą – listem poleconym
- Osobiście – wniosek składamy wraz z kopią dla siebie, na której urzędnik przybija pieczęć potwierdzającą przyjęcie.
Generalnie przepisy nie wskazują terminu złożenia wniosku – ważne, że nie można złożyć go przed powstaniem zaległości.
Uwaga!
Już w dniu powstania zobowiązania możliwe jest złożenie wniosku o rozłożenie płatności na raty – wtedy jednak składamy wniosek o rozłożenie na raty zobowiązania, a nie – jak wskazano powyżej – zaległości.Urząd skarbowy decyzję powinien wydać niezwłocznie, jednak w przypadkach skomplikowanych procedura może przedłużyć się nawet do dwóch miesięcy (podatnik powinien o tym zostać poinformowany na piśmie). W związku z tym, pismo o pomoc warto złożyć najszybciej, jak się da.