Niekiedy zdarzyć się może sytuacja, że płatnicy nie są w stanie uregulować ciążących na nich należności z tytułu składek. Zatem płatnicy, którzy borykają się z problemem w zakresie opłacania należności mogą ubiegać się w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych o ich umorzenie. Jednakże aby móc skorzystać z takiej możliwości, płatnik musi spełnić szereg warunków.
Wakacje od ZUS – kto może z nich skorzystać i co obejmują wakacje od składek ZUS? Sprawdź najważniejsze informacje w formie video:
O tym jakie warunki należy spełnić, aby móc umorzyć zaległości w składkach w ZUS dowiesz się z niniejszego artykułu.
Przepis art. 28 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych reguluje kwestie związane z umarzaniem należności z tytułu składek.
Zgodnie z powołanym powyższe przepisem ZUS może umorzyć w całości lub części należności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne w dwóch sytuacjach:
Całkowita nieściągalność występuje wtedy, gdy:
WAŻNE – należności z tytułu składek mogą być umarzane w całości lub w części przez ZUS tylko w przypadku ich całkowitej nieściągalności pod warunkiem, że należności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne ubezpieczonych będących równocześnie płatnikami składek na te ubezpieczenia mogą być w uzasadnionych przypadkach umarzane pomimo braku ich całkowitej nieściągalności. Dodatkowo warto pamiętać, że umorzenie składek powoduje także umorzenie odsetek za zwłokę, kosztów upomnienia i dodatkowej opłaty.
Warto również zapamiętać, że:
W sposób szczegółowy zasady umarzania tych należności regulują przepisy rozporządzenia Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 31 lipca 2003 r. w sprawie szczegółowych zasad umarzania należności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne. Rozporządzenie to określa szczegółowe zasady umarzania przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych należności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne ubezpieczonych będących równocześnie płatnikami tych składek.
Zgodnie zatem z § 3 rozporządzenia:
Za rodzinę uważa się wspólnie zamieszkujące i gospodarujące z zobowiązanym osoby spokrewnione lub niespokrewnione pozostające z zobowiązanym w faktycznym związku. Z kolei za działalność uważa się pozarolniczą działalność w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych.
Umorzenie zaległości składkowych w ZUS może nastąpić, gdy:
Mając na uwadze powyższe wskazać należy, że zaległość z tytułu składek może zostać umorzona, gdy ZUS:
WAŻNE – nawet stwierdzenie przez ZUS wystąpienia przesłanek kwalifikujących płatnika do skorzystania z umorzenia nie daje gwarancji, że organ zaległe składki umorzy. Podkreślić należy, że ZUS ma możliwość dokonania swobodnej oceny tego, czy zachodzi przypadek uzasadniający zastosowanie ulgi w postaci umorzenia.
Dlatego też zatem w przypadku gdy pojawi się możliwość wyegzekwowania należności chociażby w części, a umorzenie zaległości przy braku przesłanki całkowitej nieściągalności jest zastrzeżone jedynie do sytuacji krytycznych, to negatywne rozstrzygnięcie zapadłe w tym przedmiocie nie może być uważane za dowolne [por. wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 22 listopada 2023 r., sygn. I SA/Gd 807/23].
Pamiętaj, że podstawą umorzenia zaległości z tytułu składek nie jest sam fakt zaistnienia choroby, a jedynie trudny stan majątkowy będący efektem tej choroby. Przy czym zaznaczyć trzeba, że jako trudny stan majątkowy rozumie się sytuację, w której opłacenie zaległości spowodowałoby po stronie zobowiązanego niemożność zaspokojenia podstawowych potrzeb [por. Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 3 października 2023 r., sygn. akt III SA/Wr 743/22].
Zastanawiasz się kiedy przedsiębiorca nie musi opłacać składek ZUS ? Jeśli tak, to przejdź tutaj.
Wniosek mogą złożyć następujące osoby, tj.:
Wniosek o umorzenie należności z tytułu składek można złożyć:
Wniosek powinien zostać złożony w formie pisemnej lub na formularzu RSU, który możesz pobrać tutaj.
Do wniosku należy również dołączyć następujące dokumenty:
Jednakże należy pamiętać, że płatnik – przedsiębiorca i płatnik – osoba fizyczna będą musieli dołączyć do wniosku nieco inne, dodatkowe dokumenty.
Płatnik będący osobą fizyczną winien przedłożyć, poza samym wnioskiem, następujące dokumenty, tj.:
– w przypadku ubiegania się o umorzenie z tych względów, np. zaświadczenie o korzystaniu z różnych form pomocy społecznej, zaświadczenie o pozostawaniu osobą bezrobotną, dokumenty świadczące o złym stanie zdrowia itp.
Płatnik będący przedsiębiorcą winien przedłożyć, poza samym wnioskiem, dokumenty z zakresu pomocy publicznej.
Należności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne ubezpieczonych będących równocześnie płatnikami składek na te ubezpieczenia mogą być przez ZUS umorzone w całości lub w części w przypadku, gdy zachodzi ich całkowita nieściągalność lub występuje uzasadniony przypadek. Dodatkowo należy pamiętać, że to na zobowiązanym spoczywa ciężar udowodnienia, że zachodzą uzasadnione okoliczności uzasadniające umorzenie składek. Jednakże należy mieć na uwadze to, że stwierdzenie ich wystąpienia nie gwarantuje wydania decyzji umarzającej należności, albowiem organ może, ale nie musi wydać takiej decyzji, bowiem działa w ramach uznania administracyjnego.
Jeśli chcesz wiedzieć czym są wakację dla przedsiębiorców od ZUS, to przeczytaj ten artykuł.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.