Jednym z najważniejszych obowiązków każdego przedsiębiorcy jest właściwe wyliczanie i terminowe opłacanie zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych. Jak powinien postąpić podatnik, gdy otrzyma z urzędu skarbowego informację, że przesłane kwoty nie zgadzają się z tym, co wynika z prowadzonych ewidencji lub złożonej deklaracji podatkowej? Kiedy może wystąpić taka sytuacja? Sprawdźmy.
Kontrola z US a nieprawidłowa zaliczka
Informacja o błędnych zaliczkach na PIT to częsty efekt kontroli z US. Czynności takie mogą wykazać np. że podatnik wylicza zaliczki niezgodne z zadeklarowaną formą opodatkowania (np. w wyniku błędnych ustawień w systemie księgowym). Fiskus może również zakwestionować odliczone przez podatnika koszty. W takiej sytuacji jest on zobowiązany ponownie obliczyć zaliczki na PIT i – jeśli to potrzebne – skorygować prowadzone ewidencje.
Błędna zaliczka na PIT w zeznaniu rocznym
Informacja o nieprawidłowych zaliczkach na PIT może dotrzeć do podatnika także po złożeniu przez niego zeznania rocznego. W wyniku weryfikacji w US może okazać się, że np. w polu dotyczącym opłaconych zaliczek przedsiębiorca wpisał inną kwotę niż rzeczywiście wpłacił w trakcie roku. Inną przyczyną może być złożenie zeznania na dobrym druku, ale z wyliczeniami z systemu księgowego, w którym wybrano złą formę opodatkowania. W takim wypadku przedsiębiorca powinien skorygować zaliczki za cały rok (lub okres prowadzenia działalności) i złożyć korektę zeznania.
▲ wróć na początekBłędna zaliczka na PIT – co robić?
Gdy podatnik uzyska z US informację o błędnie wyliczonych zaliczkach, w pierwszej kolejności powinien zweryfikować kwoty rzeczywiście wpłacone na konto fiskusa (na podstawie dowodów zapłaty), porównując je z tymi, które powinny zostać zapłacone. Jeśli w wyniku takiej kontroli nie odkryje żadnych nieprawidłowości, powinien skontaktować się z US w celu uzyskania informacji na temat popełnionego błędu.
Zaliczka na PIT – niedopłata i nadpłata
Jeżeli podatnik otrzyma z US informację o niedopłacie w zaliczce na PIT za określony miesiąc/kwartał, wówczas powinien on bezzwłocznie uregulować swoją zaległość. Co ważne, do brakującej różnicy powinien on dodać także odsetki od zaległości podatkowej.
W sytuacji, gdy podatnik pomyli się na swoją niekorzyść i zapłaci zbyt wysoką zaliczkę na PIT, a odkrył to w trakcie roku, wówczas może on pomniejszyć o tę kwotę kolejną zaliczkę. Jeżeli o nadwyżce dowiedział się już po złożeniu zeznania, odzyska ją na zasadach obowiązujących przy zwrocie podatku.