Zaliczka w eksporcie – zmiany
O tym jak wyglądała sytuacja przed zmianami możesz dowiedzieć się tutaj. Od 1 stycznia 2014 r. w przypadku, gdy podatnik otrzymał całość lub część zapłaty przed dokonaniem eksportu towarów ma prawo do zastosowania stawki VAT 0%. Warunkiem do zastosowania preferencyjnej stawki VAT jest konieczność wywozu towarów w terminie 2 miesięcy. Licząc od końca miesiąca, w którym podatnik otrzymał tę zapłatę a także otrzymanie przez podatnika w tym terminie dokumentu potwierdzającego wywóz towarów. Jeżeli warunek dotyczący dokumentacji wywozu nie został spełniony, podatnik nie wykazuje tej dostawy w ewidencji VAT za dany okres rozliczeniowy. Wykazuje ją w okresie następnym, stosując stawkę podatku 0%. Pod warunkiem otrzymania dokumentu przed upływem terminu złożenia deklaracji podatkowej za następny okres. W przypadku nieotrzymania tego dokumentu w określonym terminie, podatnik stosuje stawkę właściwą dla dostawy tego towaru na terytorium kraju. Otrzymanie przez podatnika dokumentu potwierdzającego wywóz towaru poza terytorium Unii Europejskiej w terminie późniejszym, upoważnia podatnika do dokonania korekty podatku należnego w rozliczeniu za okres rozliczeniowy, w którym podatnik otrzymał ten dokument. Zasady stosowania stawki 0% przy otrzymanej zaliczce można zastosować również, jeżeli wywóz towarów nastąpi w terminie późniejszym niż dwa miesiące, pod warunkiem, że wywóz w tym późniejszym terminie jest uzasadniony specyfiką realizacji tego rodzaju dostawy, w której określono termin wywozu towarów (np. ze względu na znaczne nakłady finansowe jakie musiały zostać poniesione na produkcję danego towaru).Zaliczka w eksporcie – przykłady
Przykład 1.
15 marca 2014 r. firma otrzymała od kontrahenta zaliczkę na poczet eksportu towarów, który ma być wywieziony poza UE. Firma będzie miała prawo zastosować stawkę VAT 0% do otrzymanej zaliczki, pod warunkiem, że: – sprzedaż będzie miała miejsce do 31 maja 2014 r. (2 miesiące od końca marca) – firma zgromadzi dokumenty potwierdzające wywóz (w terminach określonych dla eksportu towaru). Możliwe są następujące rozwiązania:- Firma przewiduje, że obydwa warunki zostaną spełnione do końca maja 2014. Ma zatem prawo w rozliczeniu za marzec wykazać zaliczkę przy stawce 0%.
- Firma nie ma pewności, że obydwa warunki zostaną spełnione do końca maja. Może zatem nie wykazywać tej zaliczki w deklaracji za marzec oraz kwiecień, oczekując na ich spełnienie do końca maja,
- Jeżeli warunki te zostaną spełnione przed upływem terminu do złożenia deklaracji za marzec (do 25. kwietnia). Wtedy stawkę VAT 0% wykazujemy w deklaracji za kwiecień.
- Jeżeli warunki te zostaną spełnione do przed upływem terminu do złożenia deklaracji za kwiecień (do 25 maja). Wtedy stawkę VAT 0% wykazujemy w deklaracji za kwiecień.
- Niespełnienie do końca maja wyżej wymienionych warunków oznacza konieczność opodatkowania zaliczki według stawki właściwej dla dostawy krajowej, w deklaracji za maj.
- Późniejsze otrzymanie dokumentu potwierdzającego wywóz towarów poza UE uprawnia do dokonania korekty podatku należnego za okres rozliczeniowy, w którym podatnik otrzymał ten dokument (rozliczenie bieżące).