Po wprowadzeniu przepisów dotyczących zarządu sukcesyjnego zarówno właściciele jednoosobowych działalności gospodarczych, jak i spółek osobowych, mogą zabezpieczyć firmę na wypadek śmierci. W tym celu konieczne jest powołanie kogoś takiego jak zarządca sukcesyjny. Przepisy nie ograniczają zbytnio katalogu osób, które mogą być ustanowione zarządcą sukcesyjnym – istotne jedynie, aby taka osoba nie miała zakazu prowadzenia działalności gospodarczej. W spółce dodatkowo zarządca musi zostać zaakceptowany przez pozostałych wspólników.
Kto może zostać zarządcą sukcesyjnym?
Do roli zarządcy sukcesyjnego może być powołana właściwie każda pełnoletnia osoba – zgodnie z przepisami, musi być to bowiem osoba o pełnej zdolności do czynności prawnych. Przedsiębiorca, decydując się na ustanowienie zarządcy sukcesyjnego, może powołać zarówno członka rodziny, jak i obcą osobę.
Istotne jest jedynie, aby wybrana osoba nie miała prawomocnie orzeczonego:
- Zakazu prowadzenia działalności gospodarczej,
- Środka karnego albo środka zabezpieczającego w postaci zakazu prowadzenia określonej działalności gospodarczej, obejmującego działalność gospodarczą wykonywaną przez przedsiębiorcę lub działalność gospodarczą w zakresie zarządu majątkiem.
Zarząd sukcesyjny w spółce cywilnej
Prowadzenie działalności w formie spółki cywilnej również zostało objęte Ustawą o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej – wynika to z faktu, że mimo zawarcia spółki w świetle prawa każdy ze wspólników prowadzi działalność gospodarczą na własny rachunek.
W przypadku spółki cywilnej nie zmieniają się zasady co do samej osoby pełniącej rolę zarządcy sukcesyjnego, istotne jest jednak, że o takim fakcie należałoby poinformować pozostałych wspólników. W przypadku spółki cywilnej do automatycznego przejęcia praw do zarządzania na takich zasadach, jak zmarły wspólnik ma wyłącznie zarządca, który został ustanowiony przed śmiercią wspólnika i dla którego zastrzeżono takie zasady.
Uwaga!
Ustanawiając zarządcę sukcesyjnego w spółce cywilnej, przedsiębiorca jest zobowiązany do poinformowania wspólników – wspólnik ma bowiem możliwość zaprotestowania w terminie 14 dni od uzyskania informacji. Niezgoda powinna być przedstawiona w formie pisemnej.
Jeśli przed śmiercią wspólnika nie zastrzeżono, że zarządca sukcesyjny wchodzi na jego miejsce, taka procedura jest możliwa wyłącznie po wyrażeniu na to zgody przez pozostałych wspólników.