Dokonujesz wpłat na PFRON? Sprawdź kiedy podlegają obniżeniu.
Przedsiębiorcy, którzy zatrudniają co najmniej 25 pracowników są objęci obowiązkiem dokonywania wpłat na PFRON. Jeżeli płatnik zatrudnia osoby niepełnosprawne i ich udział w ogólnej liczbie zatrudnionych osiągnie pułap 6%, nie musi dokonywać takich wpłat. Zasada jest prosta: wraz ze wzrostem zatrudnienia osób niepełnosprawnych maleje wysokość wpłaty.
Wysokość wpłaty na PFRON zależy od następujących danych:
Wpłatę na PFRON oblicza się ze wzoru:
gdzie:
Przedsiębiorca/dostawca produkcji lub usługi (z wyłączeniem handlu) musi spełniać pewne warunki ustawowe, aby nabywca mógł skorzystać z pomniejszenia wpłat na PFRON, a mianowicie:
Lista schorzeń specjalnych wraz z symbolami zawartymi w orzeczeniu o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności:
Dla celów ustalania struktury zatrudnienia niezbędne jest orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, na którym znajduje się jeden z wymienionych symboli przyczyny niepełnosprawności.
Obniżenie wpłaty na PFRON przysługuje do wysokości 50% wpłaty na Fundusz, do której zapłaty zobowiązany jest nabywca w danym miesiącu. Przysługująca, a niewykorzystana kwota obniżenia może być uwzględniana we wpłatach na Fundusz przez okres nie dłuższy niż 6 miesięcy, licząc od dnia uzyskania informacji o kwocie obniżenia. Wpłaty na Fundusz ulegają obniżeniu z tytułu zakupu produkcji lub usługi, z wyłączeniem handlu.
Kwota obniżenia nie może być wyższa niż 50% kwoty należności za zakup określonej na fakturze pomniejszonej o kwotę podatku od towarów i usług z uwzględnieniem korekt tej faktury. Wyliczenie wskaźnika Ww i Wp poniżej.
Wskaźnik wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników sprzedającego zaliczonych do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności stanowi iloczyn współczynnika wynagrodzeń tych pracowników i liczby etatów odpowiadającej różnicy między rzeczywistym zatrudnieniem wszystkich pracowników niepełnosprawnych a zatrudnieniem zapewniającym osiągnięcie wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych w wysokości 6%.
gdzie:
Ww – wskaźnik wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych,
Wp – współczynnik wynagrodzeń osób niepełnosprawnych,
Zrz – rzeczywiste zatrudnienie pracowników niepełnosprawnych,
Zws – osiągnięcie 6% wskaźnika zatrudnienia pracowników niepełnosprawnych.
Wskaźnik udziału przychodów stanowi iloraz przychodu ze sprzedaży własnej produkcji lub własnej usługi, z wyłączeniem handlu, odpowiednio wytworzonej lub świadczonej w danym miesiącu na rzecz nabywcy i przychodu ogółem uzyskanego w tym miesiącu ze sprzedaży własnej produkcji lub własnej usługi, z wyłączeniem handlu.
gdzie:
Wp – wskaźnik udziału przychodów,
Pn – przychód na rzecz nabywcy,
Po – przychód ogółem.
Warunkiem obniżenia wpłaty jest:
Sprzedający przygotowuje i przekazuje swoim kontrahentom informację INF-U po każdej terminowo opłaconej fakturze, w której podaje kwotę obniżenia.
Sprzedający ma również obowiązek przekazywania swoim kontrahentom raz do roku informacji o:
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.
Z Biurem Rachunkowym i aplikacją IFIRMA masz wszystko pod kontrolą i w jednym narzędziu!
Jakie warunki musi spełniać dostawca usługi, aby nabywca mógł obniżyć wpłatę na PFRON?
Jak obliczyć obniżenie wpłat na PFRON?