Ubiegasz się o kredyt w banku, starasz się o leasing samochodowy, a może bierzesz udział w przetargu? Dowiedz się jak zdobyć zaświadczenia o niezaleganiu w urzędzie skarbowym i ZUS
Zaświadczenie o niezaleganiu w podatkach lub w opłacaniu składek ZUS można załatwić osobiście udając się do danej instytucji lub skorzystać z platformy usług elektronicznych. Aby złożyć wniosek elektronicznie podatnik musi posiadać Profil Zaufany bądź podpis elektroniczny.
Na stronie internetowej Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii w zakładce usługi online – zaświadczenie o niezaleganiu w podatkach lub stwierdzające stan zaległości – złóż online – zostajemy przekierowani na stronę logowania:
Po zalogowaniu się jedną z powyższych metod wypełniamy wniosek uzupełniając dane w kreatorze na kolejnych ekranach:
Tak przygotowany dokument jest gotowy do podpisu. Do wyboru są trzy formy autoryzacji:
Podpisany wniosek wysyłamy do urzędu i pobieramy Urzędowe Poświadczenie Odbioru, od tego momentu biegnie czas na załatwienie sprawy.
Urząd może wydać postanowienie o odmowie wydania zaświadczenia wskazując przyczynę odmowy, na postanowienie przysługuje środek odwoławczy w postaci zażalenia.
Na stronie internetowej www.zus.pl wita nas plansza logowania:
Po dopełnieniu formalności związanych z zalogowaniem możemy przystąpić do przygotowania i wysłania wniosku RWN, który od 7 marca 2019 roku zastąpił formularz ZUS-EWN. Na stronie internetowej ZUS można już pobrać nowy druk RWN natomiast na platformie PUE na razie jest ZUS-EWN.
Skomplikowane? Nadal nie wszystko jest jasne? Klienci biura rachunkowego mogą liczyć na wsparcie dedykowanej księgowej. Zarejestruj się i sprawdź sam.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.