Prowadzisz firmę i chcesz zatrudniać uczniów lub studentów? Nie wiesz czy będziesz płacił składki ZUS od takiej umowy zlecenie? Przeczytaj i będziesz wiedział jak postąpić.
Zatrudnienie ucznia lub studenta może być korzystne zarówno dla jednej jak i dla drugiej strony. Student może otrzymać wyższą kwotę wynagrodzenia a przedsiębiorca ponosi niższe koszty. Są jednak pewne warunkami, które muszą być spełnione. W pierwszej kolejności należy odpowiedzieć sobie na pytanie jakie kryteria musi spełniać uczeń lub student, aby nie musiał być zgłoszony do ubezpieczeń w ZUS.
Za ucznia na potrzeby ubezpieczeń społecznych uznaje się osobę, która do 31 sierpnia danego roku:
Studentem jest osoba kształcąca się na:
Kształcenie może odbywać się w formie stacjonarnej lub niestacjonarnej, na państwowej jak i prywatnej uczelni. Prawa i obowiązki studenta nabywa osoba z chwilą złożenia ślubowania (art. 83 Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce).
Za studenta uważana jest osoba od daty ślubowania do dnia ukończenia studiów lub skreślenia z listy studentów. Za datę ukończenia studiów uznaje się datę obrony egzaminu dyplomowego a dla studiów medycznych datę ostatniego egzaminu lub praktyki.
Aby nie podlegać pod obowiązkowe ubezpieczenia społeczne i zdrowotne muszą zostać spełnione następujące warunki:
Przy spełnieniu tych wszystkich warunków ucznia lub studenta nie trzeba zgłaszać ani do ubezpieczeń społecznych ani do ubezpieczenia zdrowotnego.
Osoba zatrudniona na umowę zlecenie będzie podlegała pod obowiązkowe ubezpieczenia społeczne i zdrowotne od:
Jeżeli będzie zatrudniona na umowę o pracę i podpisze umowę zlecenie z własnym pracodawcą będzie podlegała pod ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.
Przykład 1
Anna lat 23 jest studentką studiów pierwszego stopnia. W miesiącu lipcu podpisała umowę zlecenie, którą będzie kontynuowała przez okres 3 miesięcy. Anna nie musi być zgłoszona ani do ubezpieczeń społecznych, ani do ubezpieczenia zdrowotnego.
Przykład 2
Łukasz student studiów drugiego stopnia zawarł umowę zlecenie w kwietniu 2019 roku. Dnia 25 sierpnia 2019 roku ma swoje 26 urodziny. Jego Zleceniodawca ma obowiązek zgłosić go do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego, dobrowolne chorobowe od 25 sierpnia.
Przykład 3
Joasia lat 23 jest studentką zatrudnioną na umowę o pracę. Pracodawca zaproponował jej podpisane dodatkowo umowy zlecenie. W tej sytuacja Joasia będzie podlegała pod wszystkie ubezpieczenia jak z umowy o pracę.
Przykład 4
Magda lat 24 jest pracującą studentką. Firma zewnętrzna zaproponowała Magdzie podpisanie umowy zlecenie. W tej sytuacji podpisanie takiej umowy z obcym Zleceniodawcą zwalnia Magdę z obowiązkowych jak i dobrowolnych ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.
Dzień dobry,
przeczytałam artykuł – wszystko jest dokładnie wyjaśnione. Jednak mam pytanie dotyczące sytuacji, w której firma zatrudnia studenta na umowę zlecenie, ale on pracuje również na umowę o pracę u innego pracodawcy, a w ramach tej umowy jest zatrudniony na 3/4 etatu i nie osiąga przynajmniej minimalnego wynagrodzenia. Czy wtedy od zlecenia nie potrącamy składek na ubezpieczenie społeczne, bo to student, czy jednak potrącamy, bo z umowy o pracę nie ma przynajmniej minimalnego?
Z góry dziękuję za wyjaśnienie.
Pozdrawiam
Justyna Janowska