Zeznanie podatkowe przed 20 stycznia- dla kogo?
Zgodnie z art. 44 ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, z opcji zwolnienia z zapłaty ostatniej zaliczki za dany rok podatkowy mogą skorzystać zarówno podatnicy, których dochody opodatkowane są według skali, jak i ci, którzy wybrali podatek liniowy. Co więcej, możliwość ta jest dostępna bez względu na sposób rozliczania PIT – brak konieczności wpłacenia zaliczki dotyczy rozliczenia za grudzień i za czwarty kwartał. Warunkiem koniecznym jest złożenie zeznania podatkowego przed upływem terminu do wpłaty ostatniej zaliczki za rok, którego zeznanie dotyczy (zazwyczaj – 20 stycznia włącznie – wyjątkiem jest sytuacja, gdy dzień ten przypada w dzień wolny – więcej na temat liczenia terminów podatkowych przeczytasz tutaj).Zeznanie do 20 stycznia i późniejsza zapłata podatku- czy to możliwe?
Wskazany wyżej przepis wskazuje jedynie na konieczność złożenia zeznania podatkowego do 20 stycznia, by możliwe było pominięcie ostatniej zaliczki za dany rok podatkowy. W związku z powyższym pojawiają się wątpliwości, czy konieczne jest także uregulowanie podatku wynikającego z deklaracji. Czy też można tego dokonać w standardowym terminie, czyli do 30 kwietnia. Organy podatkowe prezentują jednak jednolite stanowisko wskazujące na konieczność zapłaty zobowiązania podatkowego również do 20 stycznia.Zeznanie podatkowe do 20 stycznia- jak wykazać ostatnią zaliczkę?
W sytuacji, gdy podatnik zdecyduje się na złożenie zeznania podatkowego za miniony rok podatkowy do 20 stycznia, przy wypełnianiu deklaracji bierze pod uwagę jedenaście (lub trzy przy rozliczaniu kwartalnym) dotychczas wpłacone/należne zaliczki. W takim wypadku nie ma bowiem obowiązku wyliczania ostatniej zaliczki, a co za tym idzie – nie uwzględnia jej się w składanym zeznaniu (ani w pozycjach dotyczących należnych zaliczek, ani w sumie wpłaconych zaliczek).Zobacz również:
Jaki PIT wypełnić? Przewodnik po deklaracjach rocznych: część 1
Jaki PIT wypełnić? Przewodnik po deklaracjach rocznych: część 2
Jaki PIT wypełnić? Przewodnik po deklaracjach rocznych: część 3
Autor: Ewa Kozak – ifirma.pl