Posiadasz spółkę zarejestrowaną w KRS? Sprawdź, w jaki sposób dokonać zgłoszenia spółki do ZUS.
Przedsiębiorcy, którzy prowadzą pozarolniczą działalność gospodarczą dokonują jej rejestracji w CEIDG, natomiast spółki, które posiadają osobowość prawną muszą swoją działalność zgłaszać w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS). W dzisiejszej publikacji opiszemy, jakie obowiązki zgłoszeniowe wobec ZUS mają firmy zarejestrowane w KRS.
Obowiązek rejestracji swojej działalności poprzez wpis do KRS mają między innymi firmy, które posiadają osobowość prawną, a należą do nich:
Poniżej opiszemy, w jaki sposób przebiega proces rejestracji takiej spółki w ZUS.
Już na etapie rejestracji spółki w KRS do ZUS są przekazywane dane z KRS i urzędu skarbowego. Na tej podstawie spółka jest zarejestrowana w ZUS, jako płatnik składek. Z automatu w ZUS pojawią się dokumenty zgłoszeniowe:
Spółka nie ma już więc obowiązku składania tych dokumentów do ZUS.
Na tym jednak proces zgłaszania spółki do ZUS się nie kończy. Pozostają jeszcze do wypełnienia inne obowiązki związane ze zgłoszeniem wspólników spółek i ewentualnie, członków ich rodzin. Jeżeli spółka zatrudnia pracowników, to również należy dokonać zgłoszenia. Zgodnie z przepisami na dokonanie tych czynności spółka ma 7 dni.
Na tym zgłoszeniu należy wpisać dane identyfikacyjne, numer PESEL i NIP lub NIP, REGON i PESEL, jeżeli wspólnik prowadzi również odrębną działalność gospodarczą.
Na formularzach ZUS ZUA i ZUS ZZA od maja 2021 roku należy podać kod zawodu, czyli informację o zawodzie wykonywanym przez aktywnego zawodowo ubezpieczonego.
Dokumenty zgłoszeniowe mogą być dostarczone do ZUS w formie:
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.
Z Biurem Rachunkowym i aplikacją IFIRMA masz wszystko pod kontrolą i w jednym narzędziu!