Należy pamiętać, że umowa spółki z ograniczoną odpowiedzialnością jest podstawą jej działalności. Jednak co w przypadku, gdy zaistnieje konieczność zmiany tekstu umowy bądź wprowadzenia nowych postanowień? Przepisy ustawy z dnia 15 września 2000 r. – Kodeks spółek handlowych (dalej jako KSH) przewidują możliwość dokonania zmiany umowy spółki.
Więcej na ten temat przeczytasz w niniejszym artykule.
Zmiana umowy spółki z o.o. może dotyczyć zmiany brzmienia jej postanowień, a także może obejmować wykreślenie niektórych zapisów lub wprowadzenie nowych. Tym samym zmianą umowy spółki są wszelkie modyfikacje wprowadzone do umowy spółki. Co ważniejsze, jak wskazuje się w literaturze przedmiotu, dla konieczności zachowania obowiązującego trybu zmiany umowy spółki bez znaczenia jest, czy zmiana umowy spółki ma charakter istotny, czy jej przedmiotem są sprawy o niewielkim znaczeniu, a nawet zmiany jedynie czysto redakcyjne, np. zmiana kolejności artykułów czy paragrafów, wprowadzenie przecinka lub średnika [tak J. Bieniak, M. Bieniak, G. Nita-Jagielski, Kodeks spółek handlowych. Komentarz. Wyd. 8, Warszawa 2022].
Przepis art. 255 KSH określa tryb zmiany umowy spółki z o.o. oraz sposób obniżenia kapitału zakładowego spółki w razie ziszczenia się zdarzenia powodującego automatyczne umorzenie udziałów.
Zgodnie ze wskazaną regulacją:
Dla skuteczności zmiany umowy spółki z o.o. muszą być spełnione łącznie trzy przesłanki:
W zakresie treści podejmowanej uchwały o zmianie umowy spółki, w literaturze przedmiotu wskazuje się na następujące rodzaje zmian:
Szczególnym rodzajem zmiany umowy spółki jest podwyższenie i obniżenie kapitału zakładowego. Warto pamiętać, że obniżenie kapitału zakładowego wymaga zmiany umowy spółki, z kolei podwyższenie możliwe jest bez zmiany umowy spółki.
Chcesz zarejestrować działalność gospodarczą, a nie możesz dokonać tej czynności osobiście? Pamiętaj, że możesz skorzystać z pomocy ustanowionego przez siebie pełnomocnika, który na podstawie stosownego dokumentu pełnomocnictwa dokona w Twoim imieniu tej czynności. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj.
Zmiana umowy spółki z o.o. w organizacji następuje w drodze uchwały wspólników zaprotokołowanej przez notariusza, podjętej przy zachowaniu większości przewidzianej w art. 246 § 1 KSH, zgodnie z którym Uchwały dotyczące zmiany umowy spółki, rozwiązania spółki lub zbycia przedsiębiorstwa albo jego zorganizowanej części zapadają większością dwóch trzecich głosów. Uchwała dotycząca istotnej zmiany przedmiotu działalności spółki wymaga większości trzech czwartych głosów. Umowa spółki może ustanowić surowsze warunki powzięcia tych uchwał.
Zmiana umowy spółki z o.o. w organizacji spółki będzie skuteczna z chwilą skutecznego podjęcia uchwały o zmianie umowy spółki objętej protokołem notarialnym, a nie z chwilą wpisu do rejestru, bowiem spółka z o.o. w organizacji nie jest ujawniona w rejestrze.
Przepis art. 256 KSH nakłada na zarząd spółki z o.o. obowiązek zgłoszenia do sądu rejestrowego zmiany umowy spółki oraz zmiany danych podlegających ujawnieniu w rejestrze przedsiębiorców KRS, prowadzonym dla tej spółki.
Zgodnie z powyższą regulacją:
Wniosek o wpis zmiany umowy spółki nie musi być podpisany przez wszystkich członków zarządu, albowiem wystarczające jest podpisanie tego wniosku zgodnie z zasadami reprezentacji obowiązującymi w spółce.
Odnosząc się do wpisu danych związanych ze zmianą umowy spółki z o.o., to w przypadku gdy zmiana umowy spółki obejmuje zmianę danych wymienionych w przepisie art. 166 KSH, to jednocześnie wraz z wpisem o zmianie umowy należy wpisać do rejestru zmianę tychże danych, tj.:
Z kolei zgodnie z art. 9 ust. 4 ustawy o KRS, do wniosku o wpis zmiany umowy spółki z o.o. należy dołączyć tekst jednolity umowy spółki, uwzględniający wszystkie wprowadzone zmiany i podpisany przez wszystkich członków zarządu. Tekst jednolity może zostać także ujęty w uchwale walnego zgromadzenia uchwalającego zmiany umowy spółki. Wniosek o wpis do rejestru składa się na urzędowym formularzu (KR-Z3) wraz z załącznikami, które zależą od zakresu dokonanych zmian.
Jeżeli po zarejestrowaniu spółki zostały stwierdzone braki wynikłe z niedopełnienia przepisów prawa, sąd rejestrowy, z urzędu albo na wniosek osób mających interes prawny, wzywa spółkę do usunięcia braków i wyznacza w tym celu odpowiedni termin. Jeżeli spółka nie uczyni zadość wezwaniu, sąd rejestrowy może nakładać grzywny według zasad określonych w przepisach KRS [por. art. 172 KSH].
Uchwała Sądu Najwyższego – Izba Cywilna z dnia 29 kwietnia 2022 r., sygn. akt III CZP 75/22
Postanowienie Sądu Apelacyjnego w Warszawie – I Wydział Cywilny z dnia 3 lutego 2014 r., sygn. akt I ACa 1262/13
Wyrok Sądu Najwyższego – Izba Cywilna z dnia 3 marca 2006 r., sygn. akt II CSK 147/05
Niewątpliwie przepisy prawa handlowego przewidują możliwość dokonania zmian w umowie spółki z o.o. Jednakże należy pamiętać o kilku istotnych kwestiach, takich jak spełnienie przesłanek dla skuteczności zmiany umowy spółki z o.o., czy też obowiązek zgłoszenia do sądu rejestrowego zmiany umowy spółki oraz zmiany danych podlegających ujawnieniu w rejestrze przedsiębiorców KRS w określonym terminie.
O tym jak zarejestrować spółkę z o. o. przeczytaj tutaj.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.
Zrób to za darmo z programem IFIRMA!
Czego dotyczy zmiana umowy spółki z o.o.?
Jakie przepisy określają tryb zmiany umowy spółki z o.o.?