Wraz z rozpoczęciem 2018 roku w życie weszła ustawa z 27 października 2017 roku zmieniająca ustawy o podatkach dochodowych (PIT, CIT i podatek zryczałtowany). Jedną z modyfikacji, jakie niesie za sobą ten akt prawny, jest uchylenie ust. 3a-3c w art. 24a ustawy o PIT, dotyczących obowiązku zgłoszenia do urzędu skarbowego faktu prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów.
Od początku 2018 roku zniesiony został obowiązek składania pisemnego zgłoszenia o prowadzeniu KPiR. Wraz z rozpoczęciem 2018 roku w życie weszła ustawa z 27 października 2017 roku zmieniająca ustawy o podatkach dochodowych (PIT, CIT i podatek zryczałtowany). Jedną z modyfikacji, jakie niesie za sobą ten akt prawny, jest uchylenie ust. 3a-3c w art. 24a ustawy o PIT, dotyczących obowiązku zgłoszenia do urzędu skarbowego faktu prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów.
Do końca 2017 roku, zgodnie z obowiązującym wówczas art. 24a ust. 3a-3c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, obowiązek złożenia pisemnego zawiadomienia o tym, że prowadzona jest podatkowa księga przychodów i rozchodów (w ciągu 20 dni od jej założenia) mieli podatnicy, którzy:
Obowiązek ten dotyczył także działalności prowadzonych w formie spółki cywilnej lub jawnej założonych przez osoby fizyczne lub też prowadzonych w formie spółki partnerskiej. W takim wypadku konieczność złożenia pisemnego zawiadomienia o prowadzeniu KPiR dotyczyła wszystkich wspólników. O tym fakcie powinni poinformować naczelnika US właściwego wg miejsca zamieszkania.
Zgodnie z art. 1 ust. 13 Ustawy z dnia 27 października 2017 roku o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, wspomniane wyżej przepisy podatkowe, dotyczące zawiadamiania o prowadzeniu KPiR, z dniem 1 stycznia 2018 roku zostały uchylone. Działanie takie ma na celu ograniczenie liczby procedur związanych z zakładaniem i prowadzeniem działalności gospodarczej. Ponieważ wnioski CEIDG-1 nie zostały jeszcze zaktualizowane, poz. 20 dotyczącą prowadzenia KPiR należy zostawić pustą (warto jednak sprawdzić, jakie stanowisko w tej sprawie prezentuje właściwy urząd skarbowy).
Księga przychodów i rozchodów – jak i kiedy ją zakładać? Kliknij i dowiedz się więcej!
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.