Rok 2024 przynosi zmiany polegające na przyspieszonej amortyzacji środków trwałych dla niektórych przedsiębiorców. Sprawdź, czy możesz z niej skorzystać!
Jeżeli wytworzony przez Ciebie środek trwały, który nie ma charakteru mieszkalnego, znajduje się na terenie gminy z odpowiednią stopą bezrobocia, możesz skorzystać z krótszego okresu amortyzacji. Sprawdź szczegóły, jakie dokładnie warunki należy spełnić.
Zmiany w amortyzacji na rok 2024 polegają na możliwości skrócenia czasu amortyzacji (ustaleniu indywidualnych stawek amortyzacyjnych) dla budynków niemieszkalnych, a mówiąc dokładniej dla wytworzonych we własnym zakresie środków trwałych będących budynkami (lokalami) niemieszkalnymi i budowlami:
A zatem od 1.01.2024 czas amortyzacji dla powyższych budowli może ulec skróceniu do lat 5 (stawka amortyzacji 20%) lub 10 (stawka amortyzacji 10%) — w zależności od miejsca, gdzie jest zlokalizowana dana budowla.
Uwaga! Obecnie nie ma możliwości amortyzacji budynków mieszkalnych.
Skrócony czas amortyzacji przysługuje jedynie dla budynków niemieszkalnych znajdujących się na obszarze gminy:
Jeśli środek trwały, o którym mowa wyżej, usytuowany jest na terenie gminy w powiecie, w którym przeciętna stopa bezrobocia wynosi:
Spełnienie tych warunków (odpowiedniej stopy bezrobocia oraz wskaźnika dochodów) ustala się na miesiąc, w którym wystąpiło jedno z następujących zdarzeń:
Nowe przepisy mają zastosowanie do środków trwałych będących budynkami (lokalami) niemieszkalnymi i budowlami, w przypadku których jedna z powyższych sytuacji nastąpiła dniu 31.12.2023 r.
Przez przeciętną stopę bezrobocia w powiecie i przeciętną stopę bezrobocia w kraju, o których mowa powyżej, rozumie się przeciętną stopę bezrobocia w powiecie i przeciętną stopę bezrobocia w kraju ogłoszone przez Główny Urząd Statystyczny w roku bezpośrednio poprzedzającym rok, w którym miała miejsca jedna z trzech wskazanych akcji, związana z budową.
Zaś jako wskaźnik dochodów podatkowych na jednego mieszkańca w gminie i wskaźnik dochodów podatkowych dla wszystkich gmin, należy rozumieć odpowiednio wskaźnik G i wskaźnik Gg stanowiące podstawę do wyliczenia kwot części wyrównawczej subwencji ogólnej na rok bezpośrednio poprzedzający rok, w którym wystąpiło zdarzenie określone powyżej (w rozumieniu art. 20 ust 4 i 5 ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego).
Wskazane wartości wskaźników mają być ogłaszane przez Ministra Finansów w terminie do 31 grudnia każdego roku.
Ze skróconego czasu amortyzacji, a co za tym idzie wyższych stawek amortyzacyjnych, mogą skorzystać mikro, mali oraz średni przedsiębiorcy (czyli sektor MSP) w rozumieniu ustawy Prawo przedsiębiorców. Zgodnie z tą ustawą, do MSP przynależą przedsiębiorcy, którzy w co najmniej jednym roku z dwóch ostatnich lat obrotowych spełniają łącznie następujące warunki:
Kryteria/Status | Mikroprzedsiębiorca | Mały przedsiębiorca | Średni przedsiębiorca |
---|---|---|---|
Średnioroczne zatrudnienie | mniej niż 10 pracowników | mniej niż 10 pracowników | mniej niż 250 pracowników |
Roczny obrót netto lub suma aktywów bilansu | nie przekroczył równowartości 2 mln euro | nie przekroczył równowartości 10 mln euro | nie przekroczył równowartości 43 mln euro |
Tutaj dowiesz się dokładnie, jak ustala się status mikroprzedsiębiorcy. Analogicznie określa się status małego oraz średniego przedsiębiorcy.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.
Zrób to za darmo z programem IFIRMA!