Rolnik ryczałtowy świadczący usługi rolnicze i/lub dokonujący dostawy produktów rolnych z własnej działalności rolniczej korzysta ze zwolnienia z podatku VAT. Nie musi być zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT jak również nie musi wystawiać faktur jako sprzedawca. Faktury VAT RR wystawia kupujący produkty lub usługi i przekazuje oryginał rolnikowi ryczałtowemu a drugi egzemplarz pozostawia u siebie.
- 1. Najważniejsze informacje na fakturze VAT-RR
- 2. Zmiany w wystawianiu faktur VAT RR od 1 września 2019 roku
- 3. VAT RR- pozostałe zmiany
Faktura VAT RR – omówione zagadnienia:
Najważniejsze informacje na fakturze VAT-RR
Dla rolnika ryczałtowego ustawodawca zapisał w ustawie VAT szczególne procedury w art. od 115 do 118. Elementy, oznaczenia, oświadczenia jakie powinna zawierać faktura VAT RR zostały szczegółowo opisane w art. 116 ustawy o VAT.
Faktura dokumentująca nabycie produktów rolnych powinna być oznaczona jako “Faktura VAT RR” i zawierać co najmniej dane:
- oznaczenie stron nabywcy i dostawcy – imię i nazwisko lub nazwa, adresy,
- NIP lub PESEL dostawcy i nabywcy,
- numer dowodu osobistego dostawcy lub innego dokumentu stwierdzającego jego tożsamość, jeżeli rolnik ryczałtowy jest osobą fizyczną,
- datę i numer faktury,
- nazwy produktów rolnych, ceny jednostkowe, jednostki miary,
- stawkę i kwotę zryczałtowanego zwrotu podatku,
- kwotę należności ogółem wraz z kwotą zryczałtowanego zwrotu podatku, wyrażoną cyfrowo i słownie,
- podpisy wystawcy i nabywcy.
Na fakturze powinno być zamieszczone oświadczenie:
“Oświadczam, że jestem rolnikiem ryczałtowym zwolnionym od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług”.
Zmiany w wystawianiu faktur VAT RR od 1 września 2019 roku
- Nie będzie już obowiązku podawania numeru dowodu osobistego dostawcy. W art. 116 ust. 2 ustawy o VAT uchylono pkt 3.
- Za zgodą dostawcy faktura VAT RR może być wystawiana, podpisywana i przesyłana w formie elektronicznej. W takiej sytuacji zamiast podpisów wystawcy i nabywcy faktura powinna być opatrzona przez obie strony kwalifikowanym podpisem elektronicznym.
- Oświadczenie w przypadku umów kontraktacji lub innych umów o podobnym charakterze może być złożone tylko raz w okresie obowiązywania umowy. Od 1 września 2019 roku oświadczenie można złożyć, podpisać i przesłać w formie elektronicznej wykorzystując do tego kwalifikowany podpis elektroniczny (dodano w art. 116 ust. 4a).
Pozostałe zmiany
- Rozszerzono możliwość zapłaty należności za produkty rolne poza rachunkiem bankowym o rachunek w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej.
- Z ustawy znika zapis o 14-to dniowym terminie płatności (art. 116 ust. 6 pkt 2). Płatność, obejmująca również kwotę zryczałtowanego zwrotu podatku, ma nastąpić na rachunek bankowy lub rachunek w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej. Możliwość odliczenia VAT naliczonego przez nabywcę nie będzie już związana z terminem płatności. Ważna będzie data zapłaty – nabywca będzi miał prawo w tym okresie rozliczeniowym do zwiększenia VAT naliczonego o zryczałtowany zwrot VAT.
- 5-letni okres przechowywania oryginałów faktur i kopii oświadczeń rozszerzono o faktury VAT RR i oświadczenia wystawiane w formie elektronicznej.
Zmienione przepisy mają zastosowanie również do usług rolniczych wykonywanych przez rolnika ryczałtowego.
Sprawdź, czy rolnik ryczałtowy może być czynnym podatnikiem VAT.
▲ wróć na początek