Nosisz się z zamiarem zakupu samochodu? Sprawdź, jakie zmiany są szykowane od 2026 roku.
W prowadzonej działalności gospodarczej samochody osobowe są powszechnie wykorzystywane przez przedsiębiorców. Nic więc dziwnego, że właścicielom firm zależy na tym, żeby jak najwięcej związanych z nimi wydatków znalazło się w kosztach uzyskania przychodów. Przedsiębiorcy dokonując zakupu pojazdu mają prawo do dokonywania odpisów amortyzacyjnych, które mogą zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Ta sama zasada dotyczy umów leasingu czy innych umów o podobnym charakterze, z tym że kosztem w tym przypadku będą miesięczne opłaty. Ustawodawca wprowadził ograniczenia w ujmowaniu do kosztów odpisów amortyzacyjnych i rat leasingowych. Począwszy od 2026 roku ponownie mają zmienić się limity i o tym napiszemy w dzisiejszej publikacji.
Począwszy od 2019 roku zmieniły się zasady rozliczania samochodów osobowych. Niejednokrotnie ten temat był opisywany w naszych artykułach. Ministerstwo Finansów wydało nawet objaśnienia podatkowe na ten temat. Dla przypomnienia podajemy limity do odpisów amortyzacyjnych i opłat leasingowych:
Rodzaj samochodu osobowego | Limity odpisów amortyzacyjnych | Limity opłat wynikających z umów leasingowych, najmu, dzierżawy lub innej umowy o podobnym charakterze |
Samochód osobowy z silnikiem spalinowym | ||
Samochód osobowy będący pojazdem elektrycznym lub napędzany wodorem |
Limity podane w tabeli odnoszą się do wartości pojazdu, która jest określona na dokumencie zakupu, najczęściej jest to faktura lub umowa. Oznacza to, że limitowane będą jedynie te opłaty, które uzależnione są od tej wartości. Jak widać obowiązuje taki sam limit przy zaliczeniu wydatku do kosztów uzyskania przychodów, bez względu na to czy będziemy dokonywali odpisów amortyzacyjnych czy dojdzie do nabycia pojazdu w ramach umowy leasingu i innych umów. Coraz częściej mówi się jednak o ograniczaniu emisji spalin i ochronie środowiska. Do pojazdów ekologicznych na chwilę obecną zalicza się samochód o napędzie elektrycznym i wodorowym. Na pewno wielu przedsiębiorców bardzo chętnie zakupiłoby taki pojazd, jednak przeszkodą jest cena, która znacznie przewyższy ceny aut z silnikiem spalinowym. Została już jednak podpisana ustawa, z której wynika, że począwszy od 2026 roku niektóre limity się zmienią.
Przepisy wprowadzające zmianę ustawy w tym zakresie wynikają w niektórych obszarach z konieczności dostosowania przepisów krajowych do przepisów unijnych, co można przeczytać w uzasadnieniu do ustawy. Zmiana w zakresie wysokości limitów dotyczy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT). Na niezmienionym poziomie pozostaną limity dla samochodów elektrycznych, wodorowych i niskoemisyjnych, które charakteryzują się niską emisją CO2 poniżej 50g/km. W przepisach pojawia się nowy podział na samochody nisko i wysokoemisyjne. Nowe limity będą wyglądały następująco:
Limity odpisów amortyzacyjnych | |||
Limity opłat wynikających z umów leasingowych, najmu, dzierżawy lub innej umowy o podobnym charakterze |
Jak widać zmiana obejmie samochody osobowe z silnikiem spalinowym emitującym powyżej 50g/km dwutlenku węgla. Dane odnośnie emisji CO2 przez pojazd zawarte są w dokumentach homologacyjnych. Jak można przeczytać w uzasadnieniu dane będą pozyskiwane z centralnej ewidencji pojazdów, która jest częścią systemu informatyczne CEPiK.
Na początku obawiano się, że do wprowadzanej zmiany przepisów nie zostaną zamieszczone przepisy przejściowe. Wątpliwości te zostały rozwiane, ponieważ w ustawie zmieniającej (art. 30) zostało jasno wskazane, że do pojazdów wprowadzonych do ewidencji środków trwałych przed dniem wejścia w życie zmienionych przepisów stosuje się przepisy dotychczasowe. Ta sama zasada dotyczy umów leasingu zawartych do końca 2025 roku.
Zmiana limitów związanych z samochodami osobowymi będzie miała wpływ na wszystkie firmy, a więc przede wszystkim na drobnych przedsiębiorców, których bardzo często nie stać na zakup pojazdów z silnikiem elektrycznym czy wodorowym. Informacja na temat zmiany tych limitów powinna być pomocna przy podjęciu ewentualnej decyzji o zmianie samochodu w okresie do końca 2025 roku. Mowa jest tutaj o firmach, które rozliczają się na zasadach ogólnych, według skali podatkowej i na podatku liniowym. Jest to co prawda dość odległa perspektywa, ale wiedza na ten temat powinna być pomocna przy tworzeniu długofalowych prognoz finansowych. Obniżenie limitów dla wielu przedsiębiorców będzie miało wpływ na podwyższenie dochodu do opodatkowania z uwagi na niższe koszty uzyskania przychodów. W obecnym kształcie nie można również zapominać o podstawie do naliczania składki zdrowotnej, która również automatycznie będzie wyższa.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.