|
|
5 minut czytania

Faktura podatnika zwolnionego z VAT – wymagane elementy

Na początku 2014 roku, nowelizacja przepisów wprowadziła nowy dokument – fakturę podatnika zwolnionego. Od początku tego roku z faktury skorzystać może każdy polski przedsiębiorca, bez względu na status podatku VAT, natomiast rachunki powoli odchodzą do lamusa.

faktura podatnika zwolnionego z VAT

Na początku 2014 roku, nowelizacja przepisów wprowadziła nowy dokument – fakturę podatnika zwolnionego. Od początku tego roku z faktury skorzystać może każdy polski przedsiębiorca, bez względu na status podatku VAT, natomiast rachunki powoli odchodzą do lamusa.

Faktura podatnika zwolnionego z VAT – podstawa prawna

Od 2014 r. Ustawa o podatku od towarów i usług (VAT) stała się jeszcze ważniejszym aktem prawnym niż przed tą datą. Ustawodawca zaimplementował do niej większość najistotniejszych przepisów, także tych o fakturach, znosząc tym samym obowiązujące do 31 grudnia 2013 r. rozporządzenie MF z dnia 28 marca 2011 roku w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług.

Biuro Rachunkowe – dedykowana księgowa

Tym samym w przepisach ustawy o VAT znalazły się art. 106b pkt. 2 oraz pkt. 3 w swym obecnym brzmieniu. Zgodnie z nimi, podatnik korzystający ze zwolnienia z podatku VAT zasadniczo nie musi dokumentować swojej sprzedaży fakturą. Taki obowiązek pojawi się natomiast, jeśli nabywca towaru lub usługi wyrazi takie żądanie.

Co to oznacza w praktyce? Przedsiębiorca, który w ramach swojej działalności korzysta ze zwolnienia z podatku VAT jest zobowiązany do wystawienia faktury każdemu klientowi, który wyrazi takie żądanie (w terminie wskazanym przez ustawę – czyli do 3 miesięcy od wydania towaru, wykonania usługi lub otrzymania zapłaty). Podatnik zwolniony może wystawić fakturę także wtedy, kiedy nabywca nie wyrazi wprost chęci otrzymania takiego dokumentu – wybór rachunek czy faktura pozostaje w takim przypadku w gestii przedsiębiorcy.

Elementy faktury podatnika zwolnionego

Aby ustalić, co powinno znaleźć się na fakturze dokumentującej sprzedaż podatnika zwolnionego, należy odnieść się do dwóch aktów prawnych – wspomnianej już ustawy o VAT oraz Rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie wystawiania faktur z 3 grudnia 2013 r.

Księgowość Internetowa – 30 dni za darmo

Katalog podstawowych elementów faktury został wskazany w art. 106e pkt. 1 ustawy o VAT. Ustalając dane niezbędne dla faktury podatnika zwolnionego z VAT należy wziąć pod uwagę także pkt. 4 ust. 3 tego artykułu, oraz par. 1 pkt. 1-3 rozporządzenia.

W związku z powyższym, na fakturze podatnika zwolnionego powinny znaleźć się:

  • data wystawienia,
  • numer kolejny,
  • imiona i nazwiska lub nazwy podatnika i nabywcy towarów lub usług oraz ich adresy,
  • nazwa (rodzaj) towaru lub usługi,
  • miara i ilość (liczba) dostarczonych towarów lub zakres wykonanych usług,
  • cena jednostkowa towaru lub usługi,
  • kwota należności ogółem.

Powyższe informacje podatnicy ujmują na swoich sprzedażowych dokumentach bez względu na to, z jakiej podstawy prawnej zwolnienia korzystają. Natomiast to właśnie podstawa prawna może nieco zróżnicować faktury podatników zwolnionych.

Zgodnie z art. 106e ust. 1 pkt. 19 ustawy o VAT, przedsiębiorca korzystający ze zwolnienia powinien wskazać na swojej fakturze podstawę prawną zwolnienia w postaci:

  • przepisu ustawy albo aktu wydanego na podstawie ustawy, na podstawie którego podatnik stosuje zwolnienie od podatku,
  • przepisu dyrektywy 2006/112/WE, który zwalnia od podatku dostawę towarów lub świadczenie usług, lub innej podstawy prawnej wskazującej na to, że dostawa towarów lub świadczenie usług korzystają ze zwolnienia.

Do powyższego odnosi się rozporządzenie ws. wystawiania faktur – zgodnie z nim, podstawa prawna rzeczywiście powinna znaleźć się na fakturze podatnika, który korzysta ze zwolnienia, ale tylko na podstawie art. 43 ust. 1 ustawy o VAT – czyli zwolnienia przedmiotowego, ze względu na rodzaj prowadzonej działalności. Natomiast podatnik, który wybrał zwolnienie podmiotowe ze względu na limit obrotów, na podstawie art. 113 ust. 1 i 9 ustawy, nie ma obowiązku wpisywać na fakturze tej podstawy prawnej (zgodnie z par. 3 ust. 3 rozporządzenia).

Program do faktur – Darmowe konto

Podsumowując, podstawa prawna zwolnienia z VAT będzie wymagana wtedy, kiedy podatnik korzysta ze zwolnienia przedmiotowego. Jeśli jest zwolniony z VAT ze względu na limitu przychodów, nie będzie ona konieczna.

Faktura czy rachunek? Czasem nie musisz wybierać!

Przepisy w kwestii faktur wystawianych przez podatników korzystających ze zwolnienia z podatku VAT wzbudzają do tej pory wątpliwości i kontrowersje. Najwięcej z nich dotyczy tego, czy wystawianie faktur to teraz obowiązek, czy tylko prawo przedsiębiorców nierozliczających VAT-u.

Jak wynika z przepisów, dopóki klient nie wyrazi żądania otrzymania faktury, podatnik może sam zdecydować, czy chce wystawić fakturę, czy też rachunek. Często jednak zdarza się, że przedsiębiorca sporządzający rachunek wystawia jednocześnie fakturę. Jak to możliwe?

Przepisy ustawy o VAT dążą do coraz większej liberalizacji przepisów. To właśnie dzięki niej z wymaganych elementów faktury zniknął chociażby nagłówek „Faktura”. Skoro faktury wcale nie trzeba nazywać fakturą, może okazać się, że także dokument z nagłówkiem „Rachunek”, zawierający niezbędne dane, będzie mógł zostać potraktowany jako faktura. Warto zauważyć, że wskazane wcześniej regulacje wskazują na niezbędny minimalny katalog danych, co oznacza, że podatnik może na swoim dokumencie wprowadzić także dodatkowe informacje (m.in. dowolny nagłówek), a on nadal będzie stanowił fakturę.

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.

Autor ifirma.pl

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Komentarze czytelników
  1. 9 maja 2017 o 08:35
    Michał Bobruk

    Czy rachunek należy w Waszym systemie księgować jako inny->rachunek czy faktura ze stawką zw? To samo pytanie odnośnie faktur podmiotowo zwolnionych.

  2. 9 maja 2017 o 11:27
    ifirma.pl

    Na indywidualne pytania użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon. Dane do kontaktu podane są na stronie: /kontakt

Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Potrzebujesz
wystawić fakturę?

Zrób to za darmo z programem IFIRMA!

  • Wszystkie rodzaje faktur
  • Baza kontrahentów
  • Program magazynowy
  • Wsparcie techniczne BOK
Załóż darmowe konto

Może te tematy też Cię zaciekawią

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Mobilnie. Wszędzie

Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

Mobilnie