Od jakiegoś czasu mówi się o zmianach w zryczałtowanym podatku dochodowym. Do tej pory duże grono przedsiębiorców nie mogło wybrać tej formy opodatkowania dochodów. Po pierwsze z powodu niskiego progu limitu przychodów i po drugie z uwagi na liczne ograniczenia i wykluczenia z ryczałtu. To się jednak zmienia od 2021 roku i wielu podatników będzie miało wybór również tej formy opodatkowania swoich dochodów.
Zmiany w ryczałcie 2021 – jakie pojawiły się w ustawie zmieniającej?
Wiele kwestii zostało omówione na etapie
projektu ustawy, ale na pewno warto je powtórzyć, aby nie było wątpliwości, że propozycje zawarte w projekcie znalazły się również w
ustawie, która została opublikowana.
Zmiany wprowadzone w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym, które obowiązują od 1 stycznia 2021 roku:
- Zmiana limitu przychodów uprawniająca do wyboru ryczałtu jak również do rozliczeń kwartalnych.
- Wyłączenia z opodatkowania ryczałtem.
- Zmiana definicji wolnego zawodu.
- Likwidacja niektórych stawek i wprowadzenie nowych.
- Rozliczania najmu, podnajmu, dzierżawy i innych usług o podobnym charakterze zryczałtowanym podatkiem dochodowym również w działalności gospodarczej.
A teraz kilka słów o każdej z wprowadzonych zmian.
Limity przychodów stosowane w ryczałcie
Zmiana limitów przychodów osiąganych w prowadzonej działalności gospodarczej, które uprawniają do rozliczeń podatkowych na zasadzie ryczałtu uległy diametralnej zmianie:
Z 250.000 euro do 2.000.000 euro dotyczy wszystkich podatników.
Z 25.000 euro do 200.000 euro dotyczy podatników, którzy chcą rozliczać ryczałt kwartalnie.
Zachęcamy do zapoznania się z
limitami podatkowymi na 2021 rok.
Wyłączenia z opodatkowania ryczałtem
W załączniku nr 2 do ustawy o ryczałcie znajdowało się wiele wyłączeń od opodatkowania ryczałtem. Z dniem 1 stycznia 2021 roku załącznik nr 2 zostanie uchylony a wykaz wyłączeń znajdzie się bezpośrednio tylko w ustawie. W art. 8 i znajdują się przychody z tytułu:
- prowadzenia aptek,
- działalności w zakresie kupna i sprzedaży wartości dewizowych,
- działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych,
- wytwarzających wyroby opodatkowane podatkiem akcyzowym, na podstawie odrębnych przepisów, z wyjątkiem wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii,
- sprzedaż towarów i usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy,
- zmiana prowadzenia działalności gospodarczej i prowadzenie działalności po zmianie w sytuacji, gdy będzie to działalność:
- wykonywana samodzielnie i zmieni się na działalność wykonywaną w formie spółki z małżonkiem,
- wykonywana w formie spółki małżonków i zmieni się na działalność wykonywaną przez jednego lub każdego z małżonków,
- prowadzona samodzielnie przez jednego małżonka i zmieni się na działalność prowadzoną samodzielnie przez drugiego małżonka,
i przed zmianą małżonek/małżonkowie opłacali z tytułu prowadzenia działalności podatek na zasadach ogólnych.
Przykład
Pan Piotr prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych. Od 2021 roku pan Piotr chce zamknąć działalność i otworzyć spółkę cywilną wraz z żoną. W takim przypadku małżeństwo nie może wybrać opodatkowania ryczałtem ewidencjonowanym w 2021 roku, ale już od 2022 roku mogą zmienić formę opodatkowania na ryczałt. Inaczej sytuacja wyglądałaby, gdyby pan Piotr miał opodatkowaną działalność w 2020 roku ryczałtem lub kartą podatkową, wówczas po zmianie mogliby wybrać opłacanie podatków według stawek ryczałtowych.
Zmiana definicji wolnego zawodu
Przed zmianą osoby, które wykonywały wolne zawody miały bardzo ograniczony dostęp do opodatkowania w formie zryczałtowanej. Po zmianie uprawnienia do opodatkowania ryczałtem nabędą
dodatkowo osoby, które wykonują
wolny zawód typu: adwokat, radca prawny, doradca podatkowy, inwestycyjny, księgowy, psycholog, fizjoterapeuta, architekt, notariusz, inżynier budownictwa, rzeczoznawca budowlany, biegły rewident, agent ubezpieczeniowy, rzecznik patentowy.
Do tej pory podatnicy uprawiający tego typu zawód byli pozbawieni prawa do zryczałtowanej formy opodatkowania przychodów. Ponadto
z ustawy został usunięty zapis, że działalność w ramach wolnych zawodów nie może być wykonywana na rzecz
osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej albo na rzecz osób fizycznych dla potrzeb prowadzonej przez nie pozarolniczej działalności gospodarczej. Oznacza to, że od 2021 roku osoby wykonujące wolne zawody mogą świadczyć swoje usługi na rzecz podmiotów wymienionych powyżej.
Likwidacja niektórych stawek i wprowadzenie nowych
Zlikwidowana została stawka 20%, która została zamieniona na stawkę 17%. Przychody ze świadczenia usług opodatkowane przed zmianą stawką 17%
od 2021 roku będą objęte nową stawką 15%. Stawką 10% od 2021 r.będą objęte przychody ze świadczenia usług w zakresie kupna i sprzedaży nieruchomości na własny rachunek (PKWiU 68.10.1).
Gama usług objęta stawką 15% jest bardzo obszerna dlatego odsyłamy do szczegółowego opracowania odnośnie
stawek ryczałtu w 2021 r. Natomiast w przypadku pozostałych zmian stawek zachęcamy do zapoznania się z publikacją
Zmiana stawek ryczałtu od 2021 r.
Nowe możliwości rozliczenia najmu w działalności gospodarczej
Przed zmianą przedsiębiorca, który świadczył usługi najmu własnych nieruchomości w ramach prowadzonej działalności gospodarczej pozbawiony był prawa do wyboru opodatkowania takiego najmu 8,5% (12,5%) stawką ryczałtu. Dlatego też tacy podatnicy musieli wybrać opodatkowanie na zasadach ogólnych według skali podatkowej lub podatek liniowy.
Od 2021 roku przedsiębiorca będzie mógł wybrać opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym najem w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.
Jest to niewątpliwie ważna zmiana dla osób, które ponoszą niskie koszty w związku ze świadczeniem usługi najmu. Przedsiębiorcy, którzy chcieliby rozliczać najem w ramach działalności gospodarczej powinny zgłosić zmiany do CEIDG ze wskazaniem kodu PKD 68.20.Z.
Kiedy zgłosić zmianę formy opodatkowania?
Zmiana formy opodatkowania dla przedsiębiorców, którzy już prowadzą działalność gospodarczą powinna być dokonana w formie oświadczenia do Naczelnika Urzędu Skarbowego bezpośrednio do urzędu skarbowego lub za pośrednictwem CEIDG.
Należy tego dokonać w terminie do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym uzyskano pierwszy przychód z działalności gospodarczej w danym roku podatkowym. Jeżeli przychód będzie osiągnięty w styczniu 2021 r. to termin na złożenie oświadczenia mija 22 lutego 2021 r. Jeżeli pierwszy przychód będzie osiągnięty w grudniu to należy dopełnić obowiązku do 31 grudnia 2021 r.