Kolejny projekt ustawy o wsparciu w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa COVID-19 trafił pod obrady Sejmu. Wszystko dzieje się bardzo szybko, a ilość proponowanych zmian z różnych obszarów jest bardzo duża, obejmuje aż 69 ustaw. Tarcza antykryzysowa 2.0 jest kontynuacją wcześniej przyjętych rozwiązań przez rząd, które obowiązują od 1 kwietnia 2020 roku. Jest to bardzo obszerny dokument, dlatego w niniejszym artykule odniesiemy się tylko do niektórych kwestii związanych z przedsiębiorcami.
Jakie nowe rozwiązania pojawiają się w projekcie ustawy?
Zwolnienie ze składek ZUS ma objąć również przedsiębiorców, którzy zatrudniają do 49 pracowników, do tej pory z pomocy mogły skorzystać firmy do 9 pracowników.
Dla tych pracodawców ma być przyznane dofinansowanie w wysokości 50% do łącznej kwoty nieopłaconych należności z tytułu składek ZUS wykazanych w deklaracji rozliczeniowej złożonej za dany miesiąc.
Kolejna propozycja to możliwość uzyskania świadczenia postojowego po raz kolejny, maksymalnie trzykrotnie. Z tej możliwości mogą skorzystać osoby na umowach cywilnoprawnych i prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą. Taka decyzja miałaby zostać podjęta przez Radę Ministrów w rozporządzeniu. Ponowna wypłata świadczenia postojowego byłaby możliwa pod warunkiem, że sytuacja materialna beneficjenta nie uległa poprawie.
Przedsiębiorcy bez względu na wielkość będą mogli renegocjować warunki zaciągniętych kredytów bankowych na firmę.
Przesyłka pocztowa listowa czy kurierska będzie mogła być złożona do skrzynki pocztowej bez konieczności uzyskania potwierdzenia odbioru, jeżeli takie jest wymagane.
Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. (ARP) otrzyma ze środków publicznych wsparcie na zwiększenie potencjału finansowego Agencji. “Środki uzyskane przez ARP będą przeznaczone przede wszystkim na stworzenie mechanizmu refinansowania umów leasingowych zawartych przez przedsiębiorców. Przyczyni się to do minimalizacji ryzyka wypowiadania umów leasingowych przedsiębiorcom, których model biznesowy został najbardziej dotknięty przez pandemię COVID-19” – o czym możemy przeczytać w uzasadnieniu do ustawy.
Dokumenty do Narodowego Funduszu Zdrowia będą mogły być przekazywane w formie elektronicznej.
Wszyscy właściciele telefonów komórkowych otrzymają nielimitowany internet w ramach dostępu do publicznych stron internetowych, m. in.:
- stron w domenie gov.pl,
- usług umożliwiających zdalną diagnostykę medyczną,
- usług e-learningu umożliwiających zdalną pracę nauczycieli i uczniów.
Od 1 lipca 2020 roku sprzedaż i zamiana walut wirtualnych w rozumieniu ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu będzie w dalszym ciągu zwolniona z podatku od czynności cywilnoprawnych. Przepisy dotychczasowe obowiązują do 30 czerwca 2020 roku.